Chystáte se rekonstruovat? Poradíme vám, co vše potřebujete za dokumenty. Ilustrační foto.

Chystáte se rekonstruovat? Poradíme vám, co vše potřebujete za dokumenty. Ilustrační foto. | foto: Jan Medo

Stavební speciál: jak správně na rekonstrukci

  • 1
Dvoje stejná stará okna. A když se je obyvatelé dvou sousedních domů rozhodli vyměnit, jeden nepotřeboval žádný souhlas stavebního úřadu a druhý musel vyběhávat stavební povolení. V tomto díle stavebního speciálu MF DNES se dočtete, kdy budete potřebovat stavební povolení, kdy stačí ohlášení a kdy nemusíte mít nic.

Jak to, že jednomu ze sousedů prošla výměna bez stavebního povolení a druhému ne? Odpověď je jednoduchá.

První totiž vyměnil stará okna za úplně stejná, kdežto ten druhý dal místo hnědých dřevěných bílá plastová. Navíc je jeho dům o něco větší než sousedův, a tak o tři metry překročil limit zastavěné plochy 150 metrů čtverečních, nad který už úřady chtějí stavební povolení.

V jakých případech vás při rekonstrukci staršího domu nemine jednání na úřadech a kdy se mu můžete vyhnout?

Stavební speciál k rekonstrukci

Stavební seriál

1.díl Studna a septik - více zde
2. díl Novostavba rodinného domu - více zde
3. díl Rekonstrukce domu a stavební povolení - právě čtete
4. díl Úprava bytu - vyjde za týden
5. díl Bourání
6. díl Drobné stavby
7. díl Inženýrské sítě
8. díl Povolení k zahradě
V každé příloze odkaz na příslušný formulář

Magických 150 metrů
Velkou roli v tom, zda můžete dělat rekonstrukci se stavebním povolením nebo jen na ohlášení, hraje zastavěná plocha domu.

Když třeba budete k bungalovu se zastavěnou plochou 90 metrů čtverečních chtít přistavět patro, stačí vám ohlášení a územně plánovací informace.

"Zákon to umožňuje u staveb do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Vždyť ohlášení je dnes vlastně takové malé stavební povolení," vysvětlují pracovníci Stavebního úřadu v Čelákovicích.

Podobné je to u přístaveb. Když k domu velikému 100 metrů čtverečních přistavíte dalších 49 metrů čtverečních, získáte územně plánovací informaci a přístavbu jen ohlásíte.

Když však dům s přístavbou přesáhne 150 metrů čtverečních, bez stavebního povolení to nepůjde. A navíc už rekonstrukci nemůžete dělat svépomocí, ale vždy to musíte přenechat dodavatelské firmě.

To, jestli se vyhnete cestě na úřad, nebo ne, určuje zákon i dalšími pravidly. Povolení nemusí být třeba, když při rekonstrukci domu nezasáhnete do nosných konstrukcí. Nesmíte však zároveň negativně ovlivnit jeho vzhled ani změnit způsob užívání, tedy třeba předělat stodolu na rodinný dům.

Důležité rovněž je, abyste renovací neovlivnili požární bezpečnost domu. Úpravy též nesmějí vyžadovat posouzení vlivů na životní prostředí, bez čehož se nelze obejít třeba při výměně vytápění. Bez povolení neopravíte ani kulturní památku či stavbu v chráněném území.

Kdy se papírování vyhnete?
Na stavební úřad nemusíte, když budete u domku vyměňovat okna za úplně stejná. Podobně je to s novou střechou. Máte-li na domě klasické červené tašky a vyměníte je za nové, ale úplně stejné, nepotřebujete souhlas stavebního úřadu.

"Ovšem nesmíte nijak zasáhnout do krovů," upozorňuje Vladimír Bálek ze Stavebního úřadu v Chrudimi.

Také jakékoli úpravy interiéru, například rekonstrukce kuchyně či koupelny, projdou bez povolení, pokud nezasahujete do nosných konstrukcí a neměníte požární bezpečnost stavby. Může to být třeba výměna kuchyňské linky, obkladů, podlah či starých rozvodů za nové ve stejných trasách.

Chcete vědět více?

Stavební speciál věnovaný úpravě bytu čtěte v dnešním vydání MF DNES.