Obytné místnosti: jak je správně uspořádat

Trávíme v nich nejvíc času. Obývák, kuchyň, ložnice, dětský pokoj. Jaké jsou jejich ideální tvary a velikosti? Jaké zásady je dobré dodržovat při dispozičním rozdělení těchto místností? V dalším díle našeho seriálu o rekonstrukcích se zaměříme právě na tyto prostory.

PORADNA - ZDE
Pokud chcete poradit i vy s dispozičním řešením vašeho bytu, můžete poslat plánek na e-mail a třeba právě vás projektant vybere a zdarma navrhne možnou úpravu vašeho bytu.

Dále čtěte:

Než začnete přestavovat byt - ZDE

Rekonstrukce bytu: jaká vás čekají úskalí?
ZDE

Uspořádání bytu: jakých chyb se vyvarovat? - ZDE

Obývací pokoj a kuchyň
Půdorys obývacího pokoje by měl tvořit spíše obdélník než čtverec, ale neměla by to být zase "nudle". Pokud je v obývacím pokoji i kuchyňský kout, měl by být situován co nejblíže vchodu do pokoje a zároveň co nejdále od oken, aby nezabíral místo obývání.

Pokud chceme mít v obývacím pokoji i jídelní kout, měl by navazovat bezprostředně na kuchyňský kout, aby hospodyně neběhala s plnými talíři přes celý byt.

Obývací pokoj by měl působit vzdušným dojmem a pocitem volnosti. Není proto vhodné - zejména u větších bytů - "cpát" kuchyňský kout do pokojů, které mají plochu menší než 20 metrů čtverečních.

Velkou pozornost u kuchyňských koutů je třeba věnovat pachům, které vznikají při vaření, respektive tomu, jak nepříjemné "vůně" dostat účinnou digestoří pryč.

Pokud budeme mít v bytě samostatnou kuchyň, je dobré se při návrhu dispozičního uspořádání rozhodnout, zda chceme mít kuchyň s jídelním koutem, samostatnou kuchyň a samostatnou jídelnu, anebo jídelní kout v obývacím pokoji.

Závisí jen na životním stylu rodiny a jejich představách o moderním fungování bytu. Je nutno si uvědomit, že někde je společné jídlo téměř jedinými chvílemi, kdy je celá rodina opravdu pohromadě.

Šířka kuchyňského prostoru by měla být alespoň 1,5 metru, při oboustranně vedené lince minimálně 2,2 metru.

Kuchyňskou linku je vhodné rozdělit na tři části: místo, kde si připravujeme pokrmy k vaření, na část, kde vaříme, a místo konečné přípravy jídla k servírování. Dřez a myčka by měly být poblíž sebe, a to z jediného praktického důvodu - napojení na přívod vody a na odpad.

Ložnice a dětský pokoj
Ložnice jsou místnosti, které nejsou během dne prakticky využívány. Pokud ovšem nespojujeme jejich funkci třeba s pracovnou či dokonce s dětským pokojem.

Navíc ložnice většinou funguje i jako šatník a prádelník domácnosti, což není zrovna ideální. K tomu by měla přece jen sloužit šatna.

Z těchto zásad vyplývá, že ložnice nemusí být nikterak velká. Lze říci, že už od velikosti 3x3,5 metru můžeme mít docela slušnou ložnici. Jinak je tomu u dětských pokojů.

Tam pamatujme na to, že místnost našich dětí by měla být rozhodně po obývacím pokoji druhou největší. A to vzhledem k tomu, že je ložnicí, hernou a pracovnou zároveň.

Někdo chce, aby byla ložnice propojena s koupelnou. V takovém případě je vhodné mít mezi oběma místnostmi ještě mezičlánek - šatnu. Přímé propojení ložnice a koupelny, která slouží zároveň jako WC, je nepřípustné!

V příští části našeho pravidelného seriálu se zaměříme na koupelny a toalety, na jejich minimální velikosti a uspořádání.

Zelená a modrá barva působí na děti příjemně.

Zařízení ložnice doplňuje vestavěná skříň.

Obývací pokoj

Obývací pokoj by měl působit vzdušným dojmem a pocitem volnosti.