Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koupili byt na pronájem. To, co zažili s nájemci, jim vyrazilo dech

  1:00aktualizováno  1:00
Další příběh do našeho seriálu Můj boj s nájemníkem poslali manželé z Prahy, kteří koupili starý byt za účelem pronájmu. Nemovitost kompletně zrekonstruovali, našli nájemníky a těšili se na peníze. Vše však dopadlo úplně jinak. O své problémy se rozhodli se čtenáři podělit.

Pár přestal platit nájem a neustále a vždy na poslední chvíli rušil schůzky. | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme koupili byt pro účely pronájmu. Samotná cesta k němu byla trnitá. Prodávající zemřela den po podpisu kupní smlouvy a vše spadlo do dědického řízení. Nakonec jsme se přece jen dočkali a byt před kompletní rekonstrukcí byl konečně náš.

Do rekonstrukce jsme investovali poslední peníze, které nám po všech těch tahanicích a koupi bytu zbyly. Z modernizace jsme však měli radost, moc se nám nové bydlení líbilo.

Ihned jsme se pustili do hledání vhodného nájemníka. Byt jsme nabízeli včetně zařízení a jako luxusní nemovitost, a to jak vzhledem k lokalitě, tak k celkové podobě bytu.

Na inzerát se přihlásili samí "manažeři na vysokých postech". Těšilo nás, že jsme si mohli vybírat. O "manažerce průhonického aquaparku", za kterou se zájemkyně o byt vydávala, jsme z rejstříku dlužníků zjistili, že se za ní táhnou exekuce. Sice jsme s ní ztratili celý měsíc, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme nenaletěli.

Pronájem bytu

Jak postupovat od ledna 2014

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Současný občanský zákoník nedovoluje ukončení smlouvy bez tříměsíční výpovědní doby. Od ledna 2014 by už mělo být vše jinak. Změny se budou vztahovat i na již uzavřené smlouvy.

Vybrali jsme si mladý pár s dítětem, který hledal velmi akutně bydlení. Prý jim vyhořel byt. Dnes by mě již taková informace praštila mezi oči a na mezilidskou solidaritu bych již nepřistoupila. Tehdy však bylo vše jinak.

Zájemce nám dohodila realitní kancelář, u které jsme měli jasně stanovený požadavek na nekuřáky. Hned první měsíc jsme zjistili, že kouření není to zdaleka nejhorší. 

Pár přestal platil nájem a neustále na poslední chvíli rušil schůzky na předání peněz. Po třech měsících jsme se dohodli na ukončení nájmu dohodou s měsíční výpovědní lhůtou. Výpověď podepsali. Pak nastaly problémy s předáním bytu. Neustálé prodlužování jsme ukončili rázným nočním zaklepáním na dveře.

Vstoupili jsme do bytu a to, co jsme uviděli, nám vyrazilo dech. Okamžitě jsme zavolali policii. Byt byl úplně zdemolovaný, interiérové dveře byly prokopnuté, sedačka pořezaná, zničený jídelní stůl, kvůli zvratkům lezli po zemi brouci, parkety byly popálené od cigaret, dveře ze sprchového koutu byly vytržené, stejně jako z vestavěné skříně, na zdi bylo rozstříkané kafe.

Policie případ uzavřela jako přestupek a ve správním řízení byl nájemník uznán vinným a byla mu udělena pokuta. Myslíte, že ji zaplatil? Nebo škodu, kterou způsobil, či dlužné nájemné a dluhy na elektřině? Samozřejmě nikoli.

Celý problém spatřuji v naprosto nerovném postavení nájemníka a nájemce. Do budoucna víme, že musíme víc dát na intuici a co nejvíce si nájemníka "proklepnout". Budeme požadovat tři nájmy předem a pokud si nebudeme jistí, raději do toho nepůjdeme.

Autoři:Nejčtenější

Ze starých autobusových garáží si postavili úžasný dům se zahradou

Kovové schodiště prakticky propojuje společenskou zónu domu s klidovou a...

V malebné vsi poblíž Boubínského pralesa, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, Martin s Klárou zrekonstruovali staré...

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...Dům předělávali 6 let. Mladá žena zvládla sama i rekonstrukci koupelny

Obývací pokoj tvoří jakési centrum celého domu, zde se rodina setkává...

V krbu hoří dřevo, třepotající se světélka a plamínky svíček vytvářejí kouzelnou atmosféru, domem vane vůně čerstvě...

Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Ze starých autobusových garáží si postavili úžasný dům se zahradou

Kovové schodiště prakticky propojuje společenskou zónu domu s klidovou a...

V malebné vsi poblíž Boubínského pralesa, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, Martin s Klárou zrekonstruovali staré...

Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Těšili se na chalupářskou idylu. Čekal je jen stres a boj o peníze

1

Andrea a Adam z Příbrami toužili po rekreačním domku v přírodě. Ten se jim sám nabídl při jedné cestě na Šumavu....Najdete na iDNES.cz