Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koupili byt na pronájem. To, co zažili s nájemci, jim vyrazilo dech

  1:00aktualizováno  1:00
Další příběh do našeho seriálu Můj boj s nájemníkem poslali manželé z Prahy, kteří koupili starý byt za účelem pronájmu. Nemovitost kompletně zrekonstruovali, našli nájemníky a těšili se na peníze. Vše však dopadlo úplně jinak. O své problémy se rozhodli se čtenáři podělit.

Pár přestal platit nájem a neustále a vždy na poslední chvíli rušil schůzky. | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme koupili byt pro účely pronájmu. Samotná cesta k němu byla trnitá. Prodávající zemřela den po podpisu kupní smlouvy a vše spadlo do dědického řízení. Nakonec jsme se přece jen dočkali a byt před kompletní rekonstrukcí byl konečně náš.

Do rekonstrukce jsme investovali poslední peníze, které nám po všech těch tahanicích a koupi bytu zbyly. Z modernizace jsme však měli radost, moc se nám nové bydlení líbilo.

Ihned jsme se pustili do hledání vhodného nájemníka. Byt jsme nabízeli včetně zařízení a jako luxusní nemovitost, a to jak vzhledem k lokalitě, tak k celkové podobě bytu.

Na inzerát se přihlásili samí "manažeři na vysokých postech". Těšilo nás, že jsme si mohli vybírat. O "manažerce průhonického aquaparku", za kterou se zájemkyně o byt vydávala, jsme z rejstříku dlužníků zjistili, že se za ní táhnou exekuce. Sice jsme s ní ztratili celý měsíc, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme nenaletěli.

Pronájem bytu

Jak postupovat od ledna 2014

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Současný občanský zákoník nedovoluje ukončení smlouvy bez tříměsíční výpovědní doby. Od ledna 2014 by už mělo být vše jinak. Změny se budou vztahovat i na již uzavřené smlouvy.

Vybrali jsme si mladý pár s dítětem, který hledal velmi akutně bydlení. Prý jim vyhořel byt. Dnes by mě již taková informace praštila mezi oči a na mezilidskou solidaritu bych již nepřistoupila. Tehdy však bylo vše jinak.

Zájemce nám dohodila realitní kancelář, u které jsme měli jasně stanovený požadavek na nekuřáky. Hned první měsíc jsme zjistili, že kouření není to zdaleka nejhorší. 

Pár přestal platil nájem a neustále na poslední chvíli rušil schůzky na předání peněz. Po třech měsících jsme se dohodli na ukončení nájmu dohodou s měsíční výpovědní lhůtou. Výpověď podepsali. Pak nastaly problémy s předáním bytu. Neustálé prodlužování jsme ukončili rázným nočním zaklepáním na dveře.

Vstoupili jsme do bytu a to, co jsme uviděli, nám vyrazilo dech. Okamžitě jsme zavolali policii. Byt byl úplně zdemolovaný, interiérové dveře byly prokopnuté, sedačka pořezaná, zničený jídelní stůl, kvůli zvratkům lezli po zemi brouci, parkety byly popálené od cigaret, dveře ze sprchového koutu byly vytržené, stejně jako z vestavěné skříně, na zdi bylo rozstříkané kafe.

Policie případ uzavřela jako přestupek a ve správním řízení byl nájemník uznán vinným a byla mu udělena pokuta. Myslíte, že ji zaplatil? Nebo škodu, kterou způsobil, či dlužné nájemné a dluhy na elektřině? Samozřejmě nikoli.

Celý problém spatřuji v naprosto nerovném postavení nájemníka a nájemce. Do budoucna víme, že musíme víc dát na intuici a co nejvíce si nájemníka "proklepnout". Budeme požadovat tři nájmy předem a pokud si nebudeme jistí, raději do toho nepůjdeme.

Autoři:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Koupila jeskyni a přistavěla. Noc ve skalních stěnách se stala senzací

Hladké bílé stěny vystupují ven z vrásek pískovce a vedou vyrovnaný dialog...

Španělská malířka a podnikatelka Pilar del Pino Lópezová vytvořila romantickou zónu, ve které je největším klenotem...Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Další z rubriky

Trefa do zeleného. Dům v soukromém lese je oázou pro vyčerpané měšťáky

V na míru vyrobené dřevěné kuchyňské lince je lednička s mrazákem, myčka a...

Domek vyrostl na několika kmenech stromů, které jsou i součástí interiéru. Dřevěná stavba stojí uprostřed...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Najdete na iDNES.cz