Koupili byt na pronájem. To, co zažili s nájemci, jim vyrazilo dech

  1:00aktualizováno  1:00
Další příběh do našeho seriálu Můj boj s nájemníkem poslali manželé z Prahy, kteří koupili starý byt za účelem pronájmu. Nemovitost kompletně zrekonstruovali, našli nájemníky a těšili se na peníze. Vše však dopadlo úplně jinak. O své problémy se rozhodli se čtenáři podělit.

Pár přestal platit nájem a neustále a vždy na poslední chvíli rušil schůzky. | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme koupili byt pro účely pronájmu. Samotná cesta k němu byla trnitá. Prodávající zemřela den po podpisu kupní smlouvy a vše spadlo do dědického řízení. Nakonec jsme se přece jen dočkali a byt před kompletní rekonstrukcí byl konečně náš.

Do rekonstrukce jsme investovali poslední peníze, které nám po všech těch tahanicích a koupi bytu zbyly. Z modernizace jsme však měli radost, moc se nám nové bydlení líbilo.

Ihned jsme se pustili do hledání vhodného nájemníka. Byt jsme nabízeli včetně zařízení a jako luxusní nemovitost, a to jak vzhledem k lokalitě, tak k celkové podobě bytu.

Na inzerát se přihlásili samí "manažeři na vysokých postech". Těšilo nás, že jsme si mohli vybírat. O "manažerce průhonického aquaparku", za kterou se zájemkyně o byt vydávala, jsme z rejstříku dlužníků zjistili, že se za ní táhnou exekuce. Sice jsme s ní ztratili celý měsíc, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme nenaletěli.

Pronájem bytu

Jak postupovat od ledna 2014

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Současný občanský zákoník nedovoluje ukončení smlouvy bez tříměsíční výpovědní doby. Od ledna 2014 by už mělo být vše jinak. Změny se budou vztahovat i na již uzavřené smlouvy.

Vybrali jsme si mladý pár s dítětem, který hledal velmi akutně bydlení. Prý jim vyhořel byt. Dnes by mě již taková informace praštila mezi oči a na mezilidskou solidaritu bych již nepřistoupila. Tehdy však bylo vše jinak.

Zájemce nám dohodila realitní kancelář, u které jsme měli jasně stanovený požadavek na nekuřáky. Hned první měsíc jsme zjistili, že kouření není to zdaleka nejhorší. 

Pár přestal platil nájem a neustále na poslední chvíli rušil schůzky na předání peněz. Po třech měsících jsme se dohodli na ukončení nájmu dohodou s měsíční výpovědní lhůtou. Výpověď podepsali. Pak nastaly problémy s předáním bytu. Neustálé prodlužování jsme ukončili rázným nočním zaklepáním na dveře.

Vstoupili jsme do bytu a to, co jsme uviděli, nám vyrazilo dech. Okamžitě jsme zavolali policii. Byt byl úplně zdemolovaný, interiérové dveře byly prokopnuté, sedačka pořezaná, zničený jídelní stůl, kvůli zvratkům lezli po zemi brouci, parkety byly popálené od cigaret, dveře ze sprchového koutu byly vytržené, stejně jako z vestavěné skříně, na zdi bylo rozstříkané kafe.

Policie případ uzavřela jako přestupek a ve správním řízení byl nájemník uznán vinným a byla mu udělena pokuta. Myslíte, že ji zaplatil? Nebo škodu, kterou způsobil, či dlužné nájemné a dluhy na elektřině? Samozřejmě nikoli.

Celý problém spatřuji v naprosto nerovném postavení nájemníka a nájemce. Do budoucna víme, že musíme víc dát na intuici a co nejvíce si nájemníka "proklepnout". Budeme požadovat tři nájmy předem a pokud si nebudeme jistí, raději do toho nepůjdeme.

Autoři:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Konec starých časů. Zchátralé zámky čekají na svůj umíráček i v Praze

Čertousy. Chmurný osud budovy, která zkraje 15. století patřila staroměstskému...

Ze světa neodcházejí pouze lidé, ale i kdysi honosné stavby. Jen v Praze je hned několik zámků na spadnutí. A některé...

Kdo to bude uklízet? Majitel prodává dům i se 400 lapači prachu

Nevšední dům v městě Wilton Manors na Floridě připomíná uměleckou galerii. V...

Nevšední dům v městě Wilton Manors na Floridě připomíná uměleckou galerii. V pokojích má své místo více než 400...

Chalupu ve Vyšném Kubíně proměnil výtvarník na domov i ateliér

Stěny zaplňují obrazy „Na počest všem bánským koním“, „Pocta Hronskému...

Jen před pár desítkami let se Vyšný Kubín pyšnil nedotknutou lidovou architekturou, malebným vrstvením zahrádek a...

Najdete na iDNES.cz