Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koupili byt na pronájem. To, co zažili s nájemci, jim vyrazilo dech

  1:00aktualizováno  1:00
Další příběh do našeho seriálu Můj boj s nájemníkem poslali manželé z Prahy, kteří koupili starý byt za účelem pronájmu. Nemovitost kompletně zrekonstruovali, našli nájemníky a těšili se na peníze. Vše však dopadlo úplně jinak. O své problémy se rozhodli se čtenáři podělit.

Pár přestal platit nájem a neustále a vždy na poslední chvíli rušil schůzky. | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme koupili byt pro účely pronájmu. Samotná cesta k němu byla trnitá. Prodávající zemřela den po podpisu kupní smlouvy a vše spadlo do dědického řízení. Nakonec jsme se přece jen dočkali a byt před kompletní rekonstrukcí byl konečně náš.

Do rekonstrukce jsme investovali poslední peníze, které nám po všech těch tahanicích a koupi bytu zbyly. Z modernizace jsme však měli radost, moc se nám nové bydlení líbilo.

Ihned jsme se pustili do hledání vhodného nájemníka. Byt jsme nabízeli včetně zařízení a jako luxusní nemovitost, a to jak vzhledem k lokalitě, tak k celkové podobě bytu.

Na inzerát se přihlásili samí "manažeři na vysokých postech". Těšilo nás, že jsme si mohli vybírat. O "manažerce průhonického aquaparku", za kterou se zájemkyně o byt vydávala, jsme z rejstříku dlužníků zjistili, že se za ní táhnou exekuce. Sice jsme s ní ztratili celý měsíc, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme nenaletěli.

Pronájem bytu

Jak postupovat od ledna 2014

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Současný občanský zákoník nedovoluje ukončení smlouvy bez tříměsíční výpovědní doby. Od ledna 2014 by už mělo být vše jinak. Změny se budou vztahovat i na již uzavřené smlouvy.

Vybrali jsme si mladý pár s dítětem, který hledal velmi akutně bydlení. Prý jim vyhořel byt. Dnes by mě již taková informace praštila mezi oči a na mezilidskou solidaritu bych již nepřistoupila. Tehdy však bylo vše jinak.

Zájemce nám dohodila realitní kancelář, u které jsme měli jasně stanovený požadavek na nekuřáky. Hned první měsíc jsme zjistili, že kouření není to zdaleka nejhorší. 

Pár přestal platil nájem a neustále na poslední chvíli rušil schůzky na předání peněz. Po třech měsících jsme se dohodli na ukončení nájmu dohodou s měsíční výpovědní lhůtou. Výpověď podepsali. Pak nastaly problémy s předáním bytu. Neustálé prodlužování jsme ukončili rázným nočním zaklepáním na dveře.

Vstoupili jsme do bytu a to, co jsme uviděli, nám vyrazilo dech. Okamžitě jsme zavolali policii. Byt byl úplně zdemolovaný, interiérové dveře byly prokopnuté, sedačka pořezaná, zničený jídelní stůl, kvůli zvratkům lezli po zemi brouci, parkety byly popálené od cigaret, dveře ze sprchového koutu byly vytržené, stejně jako z vestavěné skříně, na zdi bylo rozstříkané kafe.

Policie případ uzavřela jako přestupek a ve správním řízení byl nájemník uznán vinným a byla mu udělena pokuta. Myslíte, že ji zaplatil? Nebo škodu, kterou způsobil, či dlužné nájemné a dluhy na elektřině? Samozřejmě nikoli.

Celý problém spatřuji v naprosto nerovném postavení nájemníka a nájemce. Do budoucna víme, že musíme víc dát na intuici a co nejvíce si nájemníka "proklepnout". Budeme požadovat tři nájmy předem a pokud si nebudeme jistí, raději do toho nepůjdeme.

Autoři:Nejčtenější

Pořídili si dům na moravské vesnici, užívají si ve vnitřním bazénu

Velký jídelní stůl doplňují čalouněné židle (TON) s područkami, které zajišťují...

Tento moderní a maximálně komfortní dům čtyřčlenné rodiny nestaví svá pozitiva na odiv. Není nudný ani neviditelný a...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Zlatý důl. Byt velký 40 metrů čtverečních stačilo natřít bílou barvou

Moje poslání je činit ze světa krásnější místo, píše na svém webu designérka...

Trochu domov, byznys, láska i kalkul. Mladá belgická designérka Anouk Taeymansová si zařídila originální domov, kde si...

Byt s terasou si majitelka zaplnila obrazy a jeleny, které zbožňuje

Obývací pokoj dekorují „rozteklé“ světadíly – originální dílo Vlada Matušiaka,...

Po dlouhodobém pobytu v Austrálii a životě v podnájmu se Eliška rozhodla pro perspektivní třípokojový byt s velkou...

Jak splnit sny klientů: někdy je nutné postavit dva domy místo jednoho

Dům v Klentnici je tak trochu jako vinný sklep: obklopený vinicemi se před...

Rodinné domy, kde důležitou roli hraje přání investora, jsou prací autorské dvojice Ján Stempel a Jan Jakub Tesař. Domy...

Další z rubriky

Letohrádek ve Stromovce je přepychový zámeček s cennou sbírkou informací

Současnou podobu získal Zámeček před dvěma sty lety.

Z jediného kopce ve Stromovce shlíží park i Prahu, svou fasádou a středověkým vzhledem poutá pozornost. Dovnitř se však...

Životní tragédie. Když se bezpečné bydlení promění v domov hrůzy

Dům je vizitkou toho, kdo jsme. Jsou v něm naše vzpomínky, vše, co tvoří naši...

Zaplavená podlaha hnije, oheň olizuje zdi a štěnice řádí všude. Náš příjemný domov se okamžitě mění v nehostinné, někdy...

Magická chaloupka s doškovou střechou přitahuje hosty i ceny jako magnet

Dům stojí ve vinařské obci Dörgicse na severním břehu Balatonského jezera.

Maďarská rodina Antalových se rozhodla pronajímat v okolí Balatonu prázdninové domy. Po úspěchu s dvěma opravenými...Najdete na iDNES.cz