Počítejte s tím, že krtek není hloupý a ne každá metoda zabere.

Počítejte s tím, že krtek není hloupý a ne každá metoda zabere. | foto: Shutterstock

Zbavte se škůdců včas

  • 12
Našli jste na zahradě více krtinců než jindy? Letos moc nemrzlo, a tak se krtci přemnožili. Jak se jich zbavit?

Počítejte s tím, že krtek není hloupý a ne každá metoda zabere. „Plastové lahve nasazené na tyčce, to určitě pomůže,“ radí účastník jedné internetové diskuse. „Už jich mám plnou zahradu, ale pro krtky je to teď nejoblíbenější místo a všichni si mou zahradu fotí,“ nesouhlasí jiný.

SEDM RAD, JAK NA MYŠI

Nevěste proto hlavu, pokud první „zaručená“ metoda nepomůže. Myslete však také na to, že když krtka vyženete či zahubíte, zbavíte se tím lovce jiných škůdců - hmyzu a hlemýžďů, kteří umí na zahradě udělat ještě větší paseku než krtci.

Zaplašte ho hlukem z
“Krtka je nejlépe ze zahrady vyhnat. Mělo by se tam stále něco dít, třeba hrajte hry a dupejte při tom. Krtek má rád klid,“ radí Josef Duben, mluvčí státní veterinární správy.

Účinné jsou v tomto směru také elektronické ultrazvukové plašiče ve tvaru tlustších kolíků, které zapíchnete do země. „Vydávají zvuk o frekvencích, které jsou pro krtky nepříjemné, takže je odpudí třeba k sousedovi,“ vysvětluje Radek Kuťák z internetového obchodu ZeleneUdoli.cz. Dosah zvuku je zhruba 30 metrů.

Existují plašiče bateriové a solární, k dostání jsou v hobbymarketech a zahradnictvích za ceny od 350 do 1 000 korun. U solárních nemusíte vyměňovat baterie, ale dejte pozor na jejich kvalitu. Raději si připlaťte za kvalitnější výrobek. Koupíte ho od 650 korun výše a vydrží minimálně pět let.

Podobnou službu mohou splnit i zmíněné plastové lahve nebo plechovky nasazené na kovovou tyč. Pokud z lahví vyrobíte větrník, který se bude ve větru otáčet, vzniklé vibrace budou krtkům nepříjemné.

Nebo můžete do země mírně našikmo zakopat skleněnou lahev s vodou, její hrdlo rozezvučí vítr. Krtka odradí i zapálené petardy nebo pes.

Vypuďte ho pachem
Krtka může vypudit také zápach. Vadí mu kočičí nebo psí trus, syrečky, naftalinové tablety, citronová kůra. Po citronech voní i tablety na odpuzování krtků KRT-EX (balení stojí kolem 160 korun).

Krtky odpudí také lidský pach, například z vlasů, které získáte u kadeřníka. Mohou mu vadit i listy ořešáku, afrikány, řebčík královský, pryšec nebo skočec. Můžete ho zkusit vyhnat také pomocí dýmovnice, která se používá i na plašení hlodavců, stojí do 100 korun.

Ulovte ho a odneste
Další možností je krtka ulovit a odvézt pryč. Chce to na pár hodin opustit zahradu, aby tam měl krtek klid a začal hrabat. Když se pak potichu vrátíte, snáze ho přistihnete a odchytíte za pomoci rýče a kýblu.

Jiný majitel zahrady láká krtky do zavařovací sklenice. Musí být zakopána, aby měla hrdlo ve výšce chodby. Do sklenice vložte žížaly a chodbu shora zakryjte prknem. Do druhého dne se chytí.

V hobbymarketech nebo na internetu koupíte také past na krtka, stojí kolem 90 korun. Je to plastová trubka se záklopkami z obou stran.

Můžete ho i zahubit
Občas můžete narazit na mylnou informaci, že je krtek chráněný. Je to mýtus, přesto pro vás nemusí být hubení na prvním místě. „Pokud je to možné, o usmrcování uvažujte, až když všechno selže,“ doporučuje Josef Duben.

V hobbymarketech koupíte třeba pružinovou past, která krtka zabije. Prodává se v sadě po dvou, jež stojí kolem 90 korun. Ještě účinnějším zabijákem krtků je kočka. Musí však být vaše vlastní, aby vaši zahradu považovala za své teritorium.

Krajním řešením jsou chemické přípravky. „Do nory například umístíte speciální gel, který by měl krtka přilákat. Případně o něj zavadí, takže se na něj gel nanese. Krtek se pak otráví,“ vysvětluje Radek Kuťák. Gel koupíte na interentu, stojí asi 80 korun.

Když se vám nebo vaší kočce podaří krtka ulovit a zabít, přímo na místě ho pohřběte. Pokud na mrtvého druha narazí jiný krtek, je velká šance, že ho to od dalšího kopání na vaší zahradě odradí.

Co bude letos přemnožené

* Myš domácí
* Potkan obecný
* Hraboš polní
* Krtek obecný
* Hryzec vodní
* Slimáci, plzáci a hlemýždi
* Štěnice a další hmyz