Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedm rad, jak na myši

  12:00
Na venkově lidé často čelí invazi myší, ve městech bývají problémem potkani. Čtěte, jaké zbraně jsou nejúčinnější.

Pokud je to možné, o usmrcování uvažujte, až když všechno selže. | foto: shutterstock.com

Otevřete dveře do sklepa, rozsvítíte a začne čilý ruch. Myši běhají sem a tam a hledají úkryt. Pokud jste tam měli uskladněné nějaké potraviny, klidně se s nimi rozlučte, myši je pravděpodobně sežraly, nebo alespoň okousaly. A určitě se nespokojily jen s jídlem a pustily se do všeho, co našly.

Dále čtěte

Máte doma myši? Nejvíce na ně platí prevence - čtěte ZDE

Jak se zbavit krtka - čtěte ZDE

Nepříjemní škůdci na zahradě. Jak na ně - čtěte ZDE

Chystá se útok na potkany. Povinnost bojovat má i majitel rodinného domku - čtěte ZDE

Letos se myši vinou teplé zimy přemnožily a očekává se, že budou „navštěvovat“ lidská obydlí ve větším množství než jindy. Rostou i počty potkanů ve městech, ale to je celoroční problém a s počasím nijak nesouvisí. Přinášíme sedm rad, jak se hlodavců zbavit.

1. Nepusťte myši dovnitř
Potkany najdete nejčastěji v kanálech a sklepích, do rodinného domu proniknou jen zřídka. Jejich likvidaci zajišťují většinou specializované deratizační firmy. To myším stačí jedna přehlédnutá škvíra, a jsou v domě.

Nechcete-li se zabývat mnohdy i drastickým hubením myší, jednoduše je do domu nepouštějte. Utěsněte včas všechny štěrbiny. Použít můžete například polyuretanovou pěnu, která sice myši zcela nezastaví, ale alespoň jim cestu znepříjemní. Úspěšnější budete při použití betonu, sádry nebo tmelu.

2. Ukládejte věci do bezpečí
Myši se stahují do domů především za potravou. Všechno, co by jim mohlo chutnat, proto ukládejte do pevně uzavíratelných nádob. Když myši nenajdou jídlo, mohou se pustit i do jiných věcí, takže je dobré je předem ochránit - například peřiny pověsit do výšky dost daleko od zdí, knihy, lůžkoviny a oblečení dát do bytelných skříní.

Všechny věci, které přišly do styku myšmi, pořádně omyjte a raději vydezinfikujte třeba savem, protože mohou být znečištěné močí nebo výkaly.

3. Podporujte nepřátele myší
Pokud chcete vést boj s myšmi přirozenou cestou, podporujte jejich predátory, například poštolky, káňata, puštíky či sovy.

Zkuste kolem pozemku vysadit křoviny a postavit budky. Pokud někde na zahradě vyskládáte hromady kamení, možná se v nich usídlí lasička, která se hlodavci také živí.

4. Pořiďte si kočku nebo psa
Pokud myši ještě zcela neovládly váš dům, může vám s jejich likvidací pomoci kočka. Ačkoli, ne každá loví. „To tolik nevadí, důležitá je především přítomnost kočky. Myši ji vycítí a domu se vyhnou,“ vysvětluje Miroslava Paclová ze zahradnické firmy HORTIservis.

Nejschopnějšími myšilovci jsou venkovské kočky. Ty odchované v bytech, hlavně některých ušlechtilých plemen, nejsou na lov zvyklé. Rovněž některá plemena psů loví myši, například jezevčíci, teriéři, malí a střední knírači. Přímo k tomu byli dříve cvičeni jorkšírští teriéři. Po psím lovu však zůstává rozrytá zahrada.

5. Nastražte pastičky
Jestliže se vaším domem jen občas mihne pár myšek, můžete je zkusit nalákat do pasti. Když už jsou myši přemnožené, pasti obvykle nepomohou.

Použít můžete klasickou dřevěnou sklápěcí pastičku, nebo nějakou její vylepšenou kovovou či plastovou verzi. Jako návnada se do pastí dává kousek sýra, čokolády, slaniny, ořechu nebo opečeného chleba. Pasti se pokládají za nábytek a ke stěnám, kudy myši nejčastěji běhají.

Když se nechcete stát vrahem myší, kupte v některém z hobbymarketů past ve tvaru domečku. Na jednu návnadu chytíte několik myší najednou. Vlezou úzkým otvorem dovnitř, ale už se nedostanou ven. Pak je můžete odnést a vypustit do přírody.

Stejně funguje i trubková pastička nebo dřevěná překlápěcí past. Existují také čelisťové a lepicí pasti na myši, jejich používání je však v Česku zakázané.

6. Vyzkoušejte plašiče
„Myši můžete zkusit vypudit elektronickými plašiči - to jsou ty skřínky na baterie nebo do sítě, které vyluzují pro hlodavce nepříjemné zvuky,“ vysvětluje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy ČR.

„Ty mohu jen doporučit, díky nim myši na chalupě nemáme.“ Přístroje vydávají různé zvuky a ultrazvuky, některé lidské ucho neslyší, jiné, určené spíše na zahradu, vydávají naopak hlasité tóny.

Ultrazvuk se nešíří přes pevné zdi, takže je nutné si pořídit do každé místnosti jeden plašič nebo alespoň nechat otevřené dveře mezi pokoji.

Pozor však, ultrazvuk vadí všem domácím zvířatům i psům. Plašiče seženete v hobbymarketech, zahrádkářských potřebách, či na internetu za ceny od 150 do 1 000 korun.

Krátkodobě mohou proti myším fungovat i pachové odpuzovače. Údajně tak působí listí z ořešáku, vratič, heřmánek, máta, terpentýn nebo přípravky proti molům.

7. Přinejhorším použijte chemii
Když už je situace neúnosná, můžete se uchýlit k jedovatým nástrahám. Koupíte je v hobbymarketech, drogeriích, v zahrádkářských potřebách či přímo u výrobce.

Nejčastěji to bývají granule či jedovatá zrnka obilí. Seženete také pytlíčky s jedem či parafínové bloky, vhodné i do vlhka. Existují také pasty a prášky k přípravě nástrah. Ty se pak umístí uvnitř domu tam, kde se myši vyskytují, tedy ke stěnám a do míst, kudy pronikají dovnitř.

Chemické přípravky neúčinkují hned, ale za několik dní. Když totiž myši najdou novou nástrahu, která je láká sladkou vůní, vyšlou „průzkumníka“. Dva dny vyčkávají, a když se myši nic nestane, vrhnou se na nástrahu všechny.

Myši se po požití přestane srážet krev a zvíře vnitřně vykrvácí. Některé chemické přípravky obsahují speciální látku, která myš vysuší, takže je jednodušší se jí zbavit.

Důležité je, aby se k chemii nedostaly děti a domácí zvířata. „Vyplatí se používat přípravky s hořkým činidlem, člověka jejich chuť odpudí a kočka či pes je po požití většinou vyzvrátí,“ radí Miroslava Paclová. „Pozor ale, aby se domácí zvířata neotrávila pozřením chemicky usmrcené myši.“

Zbraně proti hlodavcům

Pastička na myši
Výrobce:
Kovo družstvo Olomouc
Jak se používá: návnada se napíchne na vyčnívající kousek plíšku, natáhne se pružina a zajistí se drátem, pastička se umístí tam, kde se myši nejčastěji vyskytují
Cena: 7,50 až 12 Kč

Domečková past na myši
Prodejce:
M. A. T. Group
Jak se používá: myši úzkým otvorem vniknou dovnitř, ale nemohou se dostat ven, pak je možné je kdekoli vypustit Cena: 66 až 75 Kč

Odháněč myší, krys, potkanů, kun a jiných škůdců Výrobce: Format 1
Jak účinkuje: vydává přelaďované, nepravidelně dlouhé slyšitelné tóny s různě dlouhými přestávkami, aby si zvířata na zvuk nezvykla; existuje i v „tichém“ provedení Cena: 370 Kč, s bateriemi 430 Kč, s adaptérem 570 Kč

Měkká návnada Effect Rodent
Výrobce:
Unichem Agro CZ
Jak se používá: pytlíčky s jedem se položí tam, kde se myši nejčastěji vyskytují; dlouho vydrží, hodí se i do vlhkých prostor, okolo domu a na zahradu
Cena: 125 g 68 Kč; 250 g 79 až 97 Kč

Obilná nástraha Broditop AB
Výrobce:
AgroBio Opava
Jak se používá: nástraha se nasype do mělké misky a umístí se tam, kde se myši nejčastěji vyskytují
Cena: 125 g 28 až 35 Kč; 500 g 67 Kč

Granule Norat G
Výrobce:
TransChem
Jak se používá: granule se nasypou do mělké misky a umístí se tam, kde se myši nejčastěji vyskytují
Cena: 300 g 52 Kč; 2x50 g 24 až 31 Kč

Pasta Prorat
Výrobce:
Proeko
Jak se používá: pasta se z kartuší vytlačí do deratizačního krmítka a to se položí do míst, kde se myši nejčastěji vyskytují; hlodavci nemohou nástrahu roznášet po okolí a není možné ji náhodně vysypat
Cena: 300 g 115 Kč 

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...