Opadané omítky zateplovacího systému, které byly zřejmě prováděny za nízkých...

Opadané omítky zateplovacího systému, které byly zřejmě prováděny za nízkých teplot. | foto: Bytecheck

Převzetí nového bytu byl šok. Dá se v tom žít, uklidňoval developer

  • 328
Eva a Josh si před rokem rezervovali byt v novostavbě u Brna. Nyní proběhla kolaudace a developer vyzval majitele k převzetí. Oba nyní pracují v zahraničí, a tak vyrazila na prohlídku pouze Eva.

Oba se chtějí během několika let vrátit do Česka a usadit se v klidném prostředí na dohled od rodiny Evy. Do té doby budou nemovitost pronajímat. Byt o rozloze 80 m² má velký pokoj s kuchyňským koutem, přípravou pro krb, hygienické zázemí, dvě ložnice a komoru. K bytu také patří sklep. O kvalitní přísun vzduchu pečuje rekuperace, každý byt má navíc zasklenou lodžii, která je prodávána jako zimní zahrada.

Eva si na prohlídku bytu vzala inspektory ze společnosti Bytecheck. "Než jsme navštívili byt, nepodařilo se nám najít chodník vedoucí ke vstupu do domu, žádný totiž nebyl. Zástupce prodejce na nás ale již čekal u otevřených garážových vrat. Těmi jsme do domu vstoupili," popisuje začátky Eva.

Zfušovaná novostavba

"Cestou jsme si všímali oprýskané nové omítky po jedné straně fasády a věděli jsme, že to nebude nemovitost bez závad," přiznává inspektor Pavel Štáf.  

V bytě se ještě narychlo dokončovaly drobnosti typu víko na splachovač a všude se hemžili elektrikáři, školitelé na rekuperaci, jednatelé developera a zástupci stavební firmy. Všichni navodili atmosféru nervozity a stresu. U převzetí bytu je ale velmi důležitá koncentrace a systematický postup. Na Evu toho bylo celkem dost. Dva inspektoři se proto dali samostatně do práce.

Držte se smlouvy

Kontrolu přejímané nemovitosti je dobré začít prověřením správně provedených klientských změn. Tedy zda sedí objednané dezény dveří, typy podlah či rozmístění připojovacích bodů pro kuchyňskou linku.

Pokud byt převezmete a pak zjistíte, že máte jiným směrem položenu dlažbu, je někdy těžké domoci se nápravy. Seznámili jste se totiž se stavem bytu, a to jste stvrdili do předávacího protokolu.

Ve smlouvě jsou definovány plochy nemovitosti, pokud by neseděly, je vhodné to řešit ihned. Vše, co budete řešit po tomto kroku, je neskutečně časově náročné a developer není nijak nucen rychle jednat.

Pohled na okolí domu a na hlavní vstup do bytového domu. Chodníky chybí.

Desítky vad a nedodělků

V bytě bylo nespočet nedodělků jako chybějící omítky mezi zárubněmi a stěnou na WC, kdy byly dokonce vidět cihly, skříňky v koupelně byly připevněny jen letmo, dlažby byly při detailnějším pohledu lokálně poškozené zřejmě montéry, kteří se pohybovali v bytě po obkladačích.

V bytě byly rýhy po instalaci kotle, uštípnuté hrany stěn a znečištění od barvy. Na stavbách nyní totiž vládne úprk za co nejrychlejším dokončením díla na úkor kvality.

Subdodavatelské firmy jsou pod obrovským tlakem a neberou na nic a na nikoho ohledy. Pro mnohé je krize ve stavebnictví dobrou průpravou na praktiky, ze kterých se bude stavebnictví ještě dlouho oklepávat.

Chybějící přechodové lišty

Nepřipojený dřez

Kontrolujte jakost provedení

Dodaná kuchyňská linka měla každá dvířka v jiném odstínu bílého laku a chybělo kompletní připojení k vodovodu a kanalizaci, skoro všechna okna byla poškrábaná hlubokými rýhami, zasklení se tedy bude muset vyměnit. 

Zasklení zimní zahrady nebylo kompletní. Dodavatel zapomněl na systémové lišty, kartáčky, zarážky, i zde byl cítit tlak na cenu. Parapety měly nulový spád, chyběly krytky u okenních kliček, mezi podlahami nebyly přechodové lišty, u dlažby zase řemeslníci nedokončili soklíky a u vchodových dveří zapomněli na těsnění.

Stačilo také odšroubovat zásuvky a bylo vidět, že jsou plné prachu. To jim výrazně snižuje životnost. To samé se zjistilo v rámech oken a v jejich kování. Nenechte se proto odbýt a trvejte na čistotě. Chyběl pračkový ventil, vodovodním trubkám izolace, prostupy potrubí stěnami v technické místnosti byly velmi nahrubo opraveny.

Nedokončené omítky mezi dveřmi

Kuchyňská linka s různými odstíny dvířek

Místo ložnice sklad

Tu nejzávažnější vadu jsme si nechali na konec. V jednom z pokojů nebyla dodržena minimální světlá výška v celé jeho ploše. Tu stanovuje závazná vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby 268/2009 Sb. a je předepsána na 2,6 metru. V reálu byla něco přes 2,5 metru.

Majitel horního bytu si totiž nechal udělat ze zimní zahrady terasu. Tato klientská změna však měla dopad na byt Evy a Joshe. Musela být totiž zesílena tepelná izolace, která snížila výšku stropu.

Hledáme další zájemce

Reality po lupou

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi.

Přihlásit se můžete ZDE

V ten moment se přátelská atmosféra dost pokazila a vše bude mít jistě dohru v některém z dalších dílů našeho seriálu Reality pod lupou.

Zástupce developera totiž nutnost silnější izolace stropu hodil na majitelku Evu, protože před časem se ho do telefonu ptala, zda jí v pokoji nebude zima.

Developer se snažil situaci bagatelizovat. "V rodinném domě taky máte 2,5 metru a dá se v tom žít," prohlašoval sebejistě. Pravda, dá se. Ale toto není rodinný dům, a pokud bude chtít Eva a Josh byt prodat, tak s velkou ztrátou.

"Za takový pokoj dostanou cenu jako za velký skladovací prostor, protože jeho světlá výška odporuje závazné definici obytné místnosti," říká Pavel Štáf, jednatel inspekční firmy Bytecheck. Zde je příklad toho, že ne vše, co projde kolaudací, je bez zásadních vad, ač na to hodně developerů hraje.

Společné prostory jako za normalizace

Dům prošli inspektoři celý a zjistili, že v něm probíhá čilá stavba. Ve společných prostorách toho bylo víc nedokončeného než dokončeného. K vidění byly odřené stěny výtahu, sklep k bytu ještě nebyl ani postaven, takže nebylo co převzít. Místo toho inspektoři narazili na masivní vlhkostní mapy v suterénu a na omítky fasády, které začínaly opadávat, prováděly se totiž za mrazů. 

K domu nebyl ještě přiveden chodník, takže nebyla splněna základní podmínka nemovitosti. Převzetí společných prostor se mimo Prahu často děje tak, že každý spolu s bytem převezme i část těchto společných prostor, aniž by se na ně podíval nebo jim něco vytkl. Takže je vlastně nepřevezme nikdo.

Odřené stěny výtahu a odštípané hrany schodů od transportu cihel se pak výhodně svedou na majitele nových bytů, kteří se přece stěhovali a všechno poničili. Zde tedy velmi záleží na solidnosti developera. Proto zapište vady na společných prostorách alespoň vy, ostatní majitelé to udělat nemusí.

Pohled na okolí domu. Nedokončené společné prostory. Je nutné si ohlídat, kdy budou dokončené.

Nedejte se uchlácholit

Po skončení prohlídky nemovitosti bylo vad na dvě strany těsným písmem a s dodatkem, že byt Eva nepřebírá, protože neodpovídá smlouvě o budoucí smlouvě kupní. Je opravdu nutné všechny vady i sporné skutečnosti uplatnit ihned při převzetí.

Na následné řešení a případné dohady bude času dost. Nespoléhejte na přísliby, že věc bude napravena, než se nastěhujete. Nebude. Nedbejte tlaku stran a bagatelizování vad, je to cílená strategie vedoucí k rychlému podpisu "bytu bez závad".

Důležité opravdu je všechny vady uplatnit tomu, kdo je uveden ve vaší kupní smlouvě. Nepodléhejte také nabádání, ať reklamaci vad řešíte s dílčími subdodavateli.

Pamatujte, že dokud nedoplatíte celou kupní cenu, jste pánem situace vy. Pak se situace obrátí. Naštěstí Eva s Joshem ještě nezaplatili klientské změny v ceně asi 170 tisíc korun.

Reality pod lupou

Pořízení vlastního bydlení je úkon, který vyžaduje pevné nervy. Nároky na kvalitu a estetiku bydlení má každý z nás jiné, ale nikdo nechce koupě bytu litovat.

Proto je tu náš seriál Reality pod lupou, který jeho účastníkům podobné překvapení nepřipraví a vás provede reálnými situacemi se všemi strastmi a úspěchy konkrétních případů.

  • Společně najdeme vhodný dům či byt a vždy ověříme jeho technický a právní stav tak, aby později nezpůsobil majitelům vrásky na čele.
  • Vyhodnotíme financování, právní i technické a architektonické aspekty pořizovaných nemovitostí.
  • Nové majitele po čase navštívíme a zjistíme, zda jsou jejich původní představy splněny.
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že koupě nemovitosti nemusí být žádný strašák.  

HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE

Vybrali jste si nemovitost nebo ji prodáváte a chcete využít inspekci nemovitosti? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.