Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manželé si postavili dům ve stylu feng šuej

  1:00aktualizováno  1:00
Je ze dřeva a vytápí ho krb, ale už na první pohled patří do 21. století. To lze říci o domě skrytém na okraji karlštejnských lesů.

Majitelé jsou s bydlením spokojení. Dům stojí na samotě, takže si užijí klid. | foto: Josef VostárekMF DNES

Rozhovor s tvůrcem domu, architektem Zdeňkem Jiranem - více ZDE

Bez podrobného popisu cesty byste ho nejspíš nenašli. Jedete po dálnici, pak po široké silnici, odbočíte na úzkou asfaltku a nakonec na kamenitou lesní cestu.

Když už si myslíte, že jedete špatně, najednou se před vámi vynoří. Dům v chatové osadě nedaleko Vráže u Berouna nese osobitý rukopis odvážně smýšlejícího architekta a je složený z moderních prvků, jako jsou široká okna nebo titanzinek na střeše, ale má tradiční tvar se sedlovou střechou.

Zřejmě proto nakonec nevadil ochranářům přírody, kteří na stavby uvnitř chráněné krajinné oblasti, kam patří i tento dům, pohlížejí dost přísnýma očima.

Dům ve stylu feng-šuej

Když vejdete dovnitř, do nosu vás uhodí vůně hořícího dřeva. Najednou se cítíte příjemně, ale nedokážete říct proč.

Interiéry jsou hezky zařízené, ale to k dobrému pocitu nestačí. Dojde vám to, až když vám majitel domu vysvětlí, že byl stavěný podle čínských principů feng šuej, které díky správnému proudění energie pomáhají vytvářet životní harmonii.

I kdybyste podobným věcem doposud nevěřili, možná si řeknete, že na tom přece jen něco bude.

Problémy s izolací, ale dobré vytápění
V domě žijí manželé se dvěma dětmi, psem a kočkou. Parcelu objevili před devíti lety, nastěhovali se předloni.

Projekt zdržovali ochránci přírody a stavba se protáhla kvůli špatné práci firem. Nakonec se dům podařilo dostavět a také zařizování interiérů je už před dokončením. S odstupem dvou let už obyvatelé domu dokážou zhodnotit, co se podařilo a co by příště udělali jinak.

Majitel, který si přál zůstat v anonymitě, by lépe hlídal montáž izolací: "Už se v jednom místě uvolnila, takže jsme museli odkrýt stěnu a opravit to. Měli jsme na začátku udělat test neprodyšnosti, teď budeme muset chyby vychytávat postupně."

Jeho žena není úplně spokojená se skleněným zábradlím schodiště. "Už jsem ho dnes několikrát myla, ale je pořád upatlané," stěžuje si. Pozitivní zkušenosti však silně převažují.

Dům ve stylu feng-šuej

Majitelům vyhovuje jednoduchá dispozice - symetrie severní a jižní části a umístění koupelen nad sebou. I když byl problém sehnat dobré truhláře, nakonec je dřevo kvalitně zpracované.

Spokojeni jsou také s vytápěním, o které se stará hlavně krb v obývacím pokoji. "Pokud teploty neklesnou pod nulu, topíme v krbu, jinak stačí ráno přitopit elektřinou, abychom nevstávali do studeného," říká majitel.

Zplynovací kotel, který má vyšší spotřebu dřeva, nemusejí téměř vůbec používat. Pán domu si také pochvaluje, že se má kam uchýlit, když potřebuje klid.

V prostředním podlaží má pracovnu, a když mu přijdou přátelé, vezme je dolů do společenské místnosti. V létě se dá sedět i na kryté terase lemované skálou.

Ochranáři byli přísnější než stavební úřad
Než si manželé postavili dům ve Vráži, bydleli s rodiči v pražském bytě. V roce 1995 se začali poohlížet po parcelách v okolí města, kde by měli svůj klid.

"Hledali jsme v inzerátech, objížděli různé lokality, ale pořád se nám nic nelíbilo," vzpomíná majitel domu. Pak už hledání vzdali, ale v roce 1999 se jim najednou ozval někdo z neznámé realitky, že pro ně našel pozemek.

"Přijeli jsme sem, stála tu malá chatička. Rozběhl jsem se po lese a oslovilo mě to. Ještě jsem se na žádném místě tak dobře necítil," vypráví pán domu.

Chvíli uvažovali o katalogovém domě, ale nakonec se obrátili na svého přítele, architekta Zdeňka Jirana. Ten se do projektu společně s kolegy z ateliéru pustil a přes všechny těžkosti ho dotáhl až do konce.

Podle přání navrhl dům z přírodních materiálů, upravený podle projektu odborníka na feng šuej. Předtím však na ně čekaly problémy.

Co je feng šuej
Feng šuej je čínské umění, které radí, jak si domov harmonicky uspořádat, aby se v něm člověk cítil příjemně, byl zdravý a šťastný. V domě nemají být temné kouty, kde se energie hromadí, naopak chodby je třeba přepažit, používají se přírodní materiály. Vchod domu je otočen na severovýchod, ložnice na sever, zahradní jezírko je ve svahu před domem, nikoliv nad ním.


Architekt nejprve navrhl plochou střechu, což se nelíbilo ochráncům přírody. Pozemek je uvnitř chráněné oblasti a ochranáři povolují jen domy, které se podobou blíží vesnickým stavením.

Na parcele se mohlo stavět jen proto, že už na ní předtím byla chata. Nakonec architekt návrh upravil a ten se sedlovou střechou, i když hodně moderní, se mu podařilo prosadit.

"Jakmile nám to správa chráněné krajinné oblasti odsouhlasila, na stavebním úřadě v Berouně už neměli žádné námitky," říká majitel.

Dům ve stylu feng-šuej

Půl roku myli nádobí ve vaně
Tím však problémy neskončily. "Udělal jsem si výběrové řízení a na doporučení vybral firmu na hrubou stavbu. Začali dobře, ale v průběhu to hodně drhlo. Mnoho měsíců se neobjevili a nakonec práce udělali tak špatně, že jsme se rozešli ve zlém," popisuje majitel.

Najatý stavební dozor se ukázal jako nespolehlivý, stavba se prodloužila, a kvůli tomu stouply náklady. Chvíli přemýšleli, že by projekt nechali zmenšit, ale nakonec zůstali u původních plánů.

"Pak už jsem si sám domlouval dodavatele, na doporučení známých, kolegů v práci nebo člověka, co mi dělal technický dozor," říká majitel.

I tak však několikrát špatně vybral. "Je to psychicky náročné - nejsou řemeslníci. Když jsou, tak dělají většinou draze a špatně. A když si najdete dobré truhláře, nedodají vám práci dva roky," stěžuje si majitel.

Řemeslníci si například špatně změřili jedno okno a museli ho dělat znovu. Garáž postavili o 40 centimetrů užší, takže se tam auto vejde jen taktak.

Parketáři nemohli tři čtvrtě roku začít kvůli návaznosti jiných prací, i když měli v domě už složené parkety. Ty však svou vahou prověsily strop nad posuvnou stěnou, takže se poničila.

Zpozdila se i dodávka kuchyně. Ještě půl roku po nastěhování myli nádobí ve vaně a vařili na plynové bombě. "Strávili jsme tak i Vánoce. Pak mě napadlo koupit myčku, což byla velká úleva," popisuje majitel.

Po všech zkušenostech radí vybírat firmy jen na doporučení, musí však být aktuální. "Na firmu, která dělala celou hrubou stavbu, jsem měl doporučení, ale bylo asi pět let staré. Mezitím se v ní vyměnili lidé a už bylo vše jinak," varuje majitel.

Dům ve stylu feng-šuej

Tři patra dřeva
Dům má tři podlaží. Nahoře jsou ložnice a koupelna, uprostřed obývací pokoj, pracovna, druhá koupelna a pokoj pro hosty, dole se nachází společenská místnost a technické zázemí. Jak je dům zvenčí obložený dřevem, hodně se hlásí ke dřevu i vevnitř.

Obývacímu pokoji dominuje krb krytý benátským štukem. Ten se snadno v rozích oprýská, ale dá se to snadno opravit.

Mezi pracovnou a pokojem pro hosty je posuvná stěna, která se zasouvá za knihovnu dělanou na míru. Podlahy a vodorovné plochy na chodbách a schodišti jsou z dubového dřeva, obložení z javoru. Přechody mezi materiály se obešly bez krycích lišt.

V horní koupelně a na chodbě u spodní koupelny je otvor na shoz špinavého prádla. To padá přímo do prádelny ve sklepě.

V koupelnách není žádné drahé designové vybavení, obložení je z běžných jednobarevných obkládaček 10 x 10 centimetrů. V ložnicích se spí na zemi, ale je to dočasné, než manželé našetří na postele.

Když člověk sejde do spodního patra, čeká ho překvapení. Kromě baru je ve společenské místnosti druhý krb, téměř stejný jako ten nahoře. Tento je teplovzdušný a používá se v přechodových obdobích.

Na podlaze je pískovcová dlažba Macao. "Hodně vydrží, říká se tomu římská dlažba, staří Římané jí dláždili své slavné cesty," vysvětluje majitel.

Se společenskou místností sousedí terasa lemovaná skálou, na opačné straně soustava sklepních místností, kde je kotelna, prádelna, sklad dřeva, vinotéka, sklad nářadí a rozvodna elektrických sítí. Je zde také čerpadlo od studny a zařízení na změkčování vody.

Dům ve stylu feng-šuej

Na domě i na zahradě jsou použity místní materiály. Zvenčí je dům obložen neupravovaným modřínem. Měl by časem černat a šedivět, ale vydržet desítky let.

Na terasu použili sibiřský modřín, který je lépe odolný proti vodě. "Modřín je malinko dražší než borovice nebo smrk, ale ušetří se na údržbě," hodnotí majitel. Na zahradě je také malé jezírko.

Jen půl hodiny do centra města
Dům už je hotov, zbývají jen menší truhlářské práce - lamelová stěna na chodbě v horním patře, knihovna v pokoji pro hosty a posuvná stěna v dětském pokoji, která by ho měla rozdělit na dva menší.

Zábradlí schodiště budou shora krýt latě, které skleněné desky zpevní. Majitelé si také chtějí nechat udělat zásuvku na dieselagregát, aby neměli problémy s vytápěním při výpadku elektřiny. "Už jsem si našel v Berouně firmu, která zařízení půjčuje," vysvětluje majitel domu.

S bydlením jsou spokojení. Dům stojí na samotě, takže si užijí klid. Přitom nejsou odříznuti od přátel, protože ti za nimi rádi jezdí. "Výhodou je i to, že se tu kvůli chráněnému území neporážejí stromy a v okolí se nebude stavět," doplňuje majitel.

Nevýhodou je horší dopravní dostupnost. "Ale není to zas tak hrozné. Autem to trvá půl až tři čtvrtě hodiny do středu Prahy, do Vráže je to 20 minut pěšky, odtud jezdí autobus a vlak. Někteří lidé z Prahy to mají horší," říká majitel. Komplikovanější to bude, až budou děti chodit do školy, ale s tím se manželé vyrovnají.

Vizitka domu
Místo:
Vráž u Berouna
Architekti: Zdeněk Jiran, David Tichý
Rok dokončení: 2006
Zastavěná plocha: 155 m2
Užitná plocha: 280 m2
Počet podlaží: 3
Počet obyvatel: 4
Kolik stojí provoz: 30 tisíc korun ročně


Použité materiály
Konstrukce:
spodní podlaží železobeton, horní část smrkové dřevo
Zdivo: část keramické tvárnice, větší část sendvič dřevoštěpkových desek s vnitřní izolací 180 mm
Fasáda: český modřín bez povrchové úpravy
Střecha: titanzinek
Podlahy: pískovcová dlažba, dubové dřevo
Obklady vnitřních zdí: javorové dřevo
Stěna krbu: benátský štuk
Chodníky: místní vápenec
Venkovní terasy: sibiřský modřín

Autoři:
Nejčtenější

Plně vestavné myčky vypadají v kuchyni velmi dobře, ovládací panel je umístěný...
U vestavných myček pozor na výběr pantů. Co se vejde do maxi myčky

Řadu let se myčky dělily na samostatně stojící a vestavné, případně podstavné. Jenže to bylo v době, kdy standardní výška kuchyňské pracovní plochy byla 86 cm....  celý článek

Unikátní nemovitost s rybníkem a garáží je na prodej za 550 tisíc liber, v...
Okouzlující malý hrad z roku 1834 má jednu ložnici, tři garáže a rybník

Miniaturní hrad navržený architektem Buckinghamského paláce Edwardem Blorem stojí nedaleko obce Long Compton v anglickém Warwickshiru. Unikátní nemovitost s...  celý článek

1
Koupili ideální stavební pozemek. Bohužel bez příjezdové komunikace

Lenka Marková se s přítelem rozhodla koupit stavební pozemek kousek od Pardubic a postavit na něm vysněný rodinný dům. Plány však zkomplikovala důvěřivost a...  celý článek

Tam, kde je zahrada poměrně malá, je nízké zastřešení ideální.
Jak si prodloužit koupací sezónu v bazénu hned na několik měsíců

Bazén bez zastřešení je tak trochu jako kabriolet: když je krásné počasí, slunce a teplo, lze si jej užívat bez problémů. Jenže takové dny lze v tuzemských...  celý článek

Manželé se nakonec rozhodli pro kompletní modernizaci celého bytu s lodžií.
Perfektní proměna. Zastaralý byt pro pětičlennou rodinu je k nepoznání

Byt 4+kk v deset let starém bytovém komplexu v pražských Vokovicích potřeboval modernizaci. Pětičlenné rodině přestala původní dispozice vyhovovat, potřebovali...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.