Nejlepší stavby roku 2014: lázně i penzion, který vypadá jako placák

  1:00
Grand Prix architektů 2014 získala ze 69 přihlášených staveb přestavba městských lázní v Liberci na galerii, jejímž autorem je ateliér SIAL. Budovy lázní z přelomu 19. a 20. století architekti ještě doplnili depozitářem.
Cenu Grand Prix architektů 2014 získala přestavba městských lázní v Liberci na...

Cenu Grand Prix architektů 2014 získala přestavba městských lázní v Liberci na galerii, jejímž autorem je ateliér SIAL. Budovy lázní z přelomu 19. a 20. století architekti ještě doplnili depozitářem (vpravo). | foto: ČTK

Mezinárodní porota ocenila, že se autorům podařilo udržet "vztah historického a nového v žádoucí rovnováze".  Cenu za celoživotní dílo dostal architekt Zdeněk Edel, mimo jiné autor elegantního Parkhotelu v Holešovicích.

Architekt Zdeněk Edel obdržel 13. května v Praze Cenu Obce architektů za celoživotní dílo udílenou v rámci 21. ročníku soutěžní přehlídky realizovaných staveb Grand Prix architektů.

S dalšími kolegy navrhl budovu podniku zahraničního obchodu KOVO u Libeňského mostu nebo budovu vršovické radnice. Jeho jméno není příliš známé, ale podle historika architektury Zdeňka Lukeše jeho dílo patří k tomu nejlepšímu, "co u nás v nelehké éře minulých dekád vzniklo".

Fotografie všech oceněných projektů naleznete ve fotogalerii.

Nejlepší je opět nové ze starého

"Projekt inteligentně uchopil prostorový a architektonický potenciál stávající architektury, který doplňuje dalším potřebným zázemím pro novou funkci v samostatné, jednoduché hmotě nového depozitáře," uvedla k oceněné liberecké konverzi předsedkyně poroty Magdalena Jetelová.

Podobně jako v loňském roce, kdy zvítězila citlivá rekonstrukce industriální stavby uhelného mlýna v Libčicích nejen v kategorii rekonstrukce, ale stala se i absolutním vítězem (více zde), tak získala prvenství konverze staré stavby pro nové účely.

Zde býval původně bazén.

Původní bazénovou vanu v úrovni parteru překrývá pískovaná skleněná podlaha.

"Záměrem bylo přijmout historický kontext domu, zachovat vše důležité a podstatné z památkového hlediska a navrhnout možné úpravy, které umožní historickému objektu lázní pokrýt všechny nároky, které se kladou na současný provoz galerie," popisuje architekt Jiří Buček, hlavní autor přestavby ze studia Sial architekti a inženýři.

O stavbě

  • klient: Statutární město Liberec
  • uživatel: Oblastní galerie v Liberci
  • generální projektant: SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. Liberec
  • autor: Jiří Buček, spoluautoři: Jan Duda, Filip Horatschke, Helena Hlávková, spolupráce Petr Čihák, Jana Hlavová  
  • hlavní inženýr: Karel Novotný         
  • stavební řešení František Bielik, Petr Dolenský, Josef Franc, Vlastimil Schneider
  • statika: Zdeněk Dřevěný, Vít Šrámek, Jiří Švarc

Jenže naplnit takový záměr by nebylo možné, kdyby byl osud lázní, stavby vybudované Libereckou spořitelnou v rámci oslav padesátiletého panování císaře Františka Josefa I. v letech 1901 až 1902 podle návrhu vídeňského architekta Petra Paula Branga a postavený Adolfem Burgerem, lhostejný lidem i vedení města. 

Právě to je totiž v roce 2005 odkoupilo v dražbě za devět milionů korun. "V Liberci mají k lázním obyvatelé velmi vřelý vztah, učily se tady plavat celé generace. Lidé se postavili za záchranu lázní, byla to pro ně srdeční záležitost," vysvětluje Jiří Buček.

Sial tak už o rok později předal svůj projekt na nové lázně včetně medicínských a  rehabilitačních pracovišť. Jenže zamýšlený investor a provozovatel lázní nakonec ze smlouvy vycouval, bál se vysokých provozních nákladů. Nakonec pomohly "evropské peníze". Projekt galerie se ukázal nejen finančně méně náročný, ale hlavně by se v Liberci už třetí vodní zařízení  prostě neuživilo.

Večerní pohled na bývalé lázně po přestavbě

Tehdejší vedení města oslovila konverze lázní ve  francouzském Roubaix, které byly postavené přibližně ve stejné době jako v Liberci. Přestavba dostala zelenou. Nakonec přišla na 300 milionů korun bez DPH.

Je zajímavé, jak se architektům daří právě konverze starých budov. "Možná je to proto, že člověk zachraňuje práci jiného. Odpovědnost byla dvojí: vůči historii a památce, na straně druhé projekt musel splňovat podmínky, které se kladou na provoz současných galerií a muzeí. Práce s památkou nás učila pokoře, na osobní ambice nebyl prostor," říká architekt Buček. Ve fotogalerii naleznete řadu snímků původního i současného stavu.

Ceny pro nejlepší

V celkem šesti kategoriích udělila mezinárodní porota, která se každým rokem proměňuje a podle pořadatelů zajišťuje objektivní pohled na českou architekturu zvenčí, 16 cen včetně čestných uznání.

Projekty, které musí podle podmínek soutěže přihlásit architekti sami, porota v prvním kole posoudila podle fotografií a třicet staveb, které postoupily do užšího výběru, pak porotci navštívili osobně.

Nejlepší novostavbou se stal penzion

V kategorii novostavba zvítězil horský penzion Kraličák v Hynčicích pod Sušinou od studia Ječmen. Netradiční horská stavba stojící ve volné krajině nad obcí má tvar komolého šestistěnu, tmavě šedá fasáda přechází rovnou do střechy. Podle Radomíry Sedlákové ze sbírky architektury Národní galerie v Praze právě tato stavba patří k těm, které nelze posoudit bez osobní návštěvy místa.

V soutěži Grand Prix architektů 2014 v kategorii novostavba zvítězil horský penzion Kraličák v Hynčicích pod Sušinou od studia Ječmen.

"Cílem návrhu bylo vytvořit soudobou architektonickou formu v horském prostředí volné louky. Penzion svým architektonickým výrazem nechce rozšiřovat zástavbu obce charakteru rekreačních objektů tradičního tvarosloví. Budova byla navržena jako přírodní objekt pod lesem," píší o svém projektu autoři na webu.

Celistvý tvar domu má svým výrazem vyvolávat představu přírodního objemu, placatého kamene na výšku na volné pláni.

Cena v kategorii rekonstrukce: stodola, Benešov u Semil, Pavel Nalezený, Jakub Adamec /Studio Raketoplán

Jako nejlepší rodinný dům porota vybrala stavbu ateliéru KSA v Mníšku pod Brdy. S Jánem Studeným a Pavlem Mejtským se na něm podílel i dnes již zesnulý architekt David Kopecký.

"Kategorie Rodinný dům je v soutěži jedna z nejmladších, ale rodinné domy se dnes stávají fenoménem, jsou nejčastější prací českých architektů," uvedla Sedláková s odkazem na nepříliš častou spolupráci velkých developerů či veřejné správy s architekty.

V soutěži Grand Prix architektů 2014 v kategorii rodinný dům zvítězila stavba ateliéru KSA v Mníšku pod Brdy.

Interiér v českém duchu

Nejen letošní vítěz, ale i další tvůrci uspěli s konverzí starých budov. Čestné uznání za interiér si odnesl architekt a designér Luka Křižek za originální pojetí prostoru pivnice Atlantic v Brandýse nad Labem, která vznikla z téměř zchátralé výrobní haly. Není to jeho první ocenění v této soutěži, již v roce 2012 získal ocenění Grand Prix architektů za futuristicko-organický prostor OneNet pro Vodafone.

Pro vytvoření zapamatovatelného interiéru v případě pivnice pro Radegast použil stylizaci hrázděných dřevěných obkladů stěn. Atypicky navržený mobiliář je vyrobený z přírodního dubu v medové barvě, k němuž byly použity klasické thonetky od českého výrobce TON. V pivnici použil i dřevěná svítidla Arbo od dalšího českého výrobce Halla.

Originální interiér pivnice Atlantic v Brandýse nad Labem byl oceněný Čestným uznáním prestižní architektonické soutěže Grand Prix architektů 2014. Vznikl ze zchátralé tovární haly.

"Kolekci Arbo jsem navrhl všeobecně právě pro tento typ interiérů. Světla dodávají prostoru teplo díky použitému materiálu z přírodního dubu. Použité sestavy světel půdorysně do velkých křížů přirozeně zaplňují prostor, a tvoří jej tak tvarově bohatší," říká Luka Križek.

Soutěž Grand Prix architektů 2014

Podmínky soutěže

Do soutěže se přijímají architektonická a výtvarná díla, která byla realizována na území vymezeném státní hranicí České republiky s datem dokončení do 31. ledna 2014 a nezúčastnila se již loňského ročníku GPA.  Soutěž je přístupná českým i zahraničním autorům.

Kategorie

Celkem 69 realizací bylo přihlášeno do sedmi soutěžních kategorií:

Novostavba; Rekonstrukce; Interiér; Krajinářská architektura a zahradní tvorba; Urbanismus;
Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře; Rodinný dům

Porota

Přihlášené návrhy posuzovala odborná mezinárodní porota ve složení:

Magdalena Jetelová, Česká republika – předsedkyně poroty
Nicoló Riva, Itálie
Andrej Bulanda, Polsko
Pavol Paňák, Slovensko
Peter Kis, Maďarsko      
Sekretář poroty: Hana Kačírková

Všechny soutěžní práce jsou vystaveny od 14. května do 13. června ve Veletržním paláci v Praze.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Každý z těchto slavných domů má svůj jedinečný příběh. Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...