Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší stavby u nás: jasným vítězem se stala rekonstrukce mlýna

  1:00
Málokdy bývá rozhodnutí poroty tak jednoznačné: citlivá rekonstrukce industriální stavby uhelného mlýna v Libčicích zvítězila nejen v kategorii Rekonstrukce, ale stala se i absolutním vítězem letošní Grand Prix Architektů.
Rekonstrukci objektu Uhelného mlýna, který získal nejvyšší ocenění, se podařilo

Rekonstrukci objektu Uhelného mlýna, který získal nejvyšší ocenění, se podařilo realizovat za podpory strukturálních fondů EU - Operační program podnikání a inovace. | foto: Atelier HoffmanČTK

Industriální stavba v areálu bývalých Šroubáren v Libčicích nad Vltavou byla postavena někdy kolem roku 1900. Odborná porota na projektu architektonického ateliéru Patrika Hoffmana ocenila míru zásahů do stavby i příkladnou práci s detailem. Dokonce způsob rekonstrukce označila za precedens pro jiné, dosud chátrající areály.

Je docela zajímavé, že i v loňském roce soutěže Grand Prix Architektů získala Národní cenu revitalizace Bastionu u Božích muk v Praze 2.

Ve 20. ročníku soutěže Grand Prix Architektů vybírali porotci z celkem 70 staveb zařazených do sedmi kategorií. Jako každoročně byla vyhlášena cena Obce architektů za celoživotní dílo, tu obdržel architekt Ivo Oberstein.

"Letos poprvé vyhrál člověk, který se zabývá převážně urbanismem, dosud to byli tvůrci domů, interiérů a zahrad," uvedl předseda Obce architektů Miloš G. Parma.

Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou vedle hlavní ceny získal i ocenění v kategorii rekonstrukcí. "Porota se shodla, že je lepší věnovat pozornost rekonstrukcím než novostavbám," vysvětlil člen pětičlenné poroty Adam Gebrian.

Přáním architektů bylo, aby tento projekt nastartoval proměnu zanedbaného průmyslového areálu v centrum, kde najdou prostor ateliéry, prodejny artefaktů a podobně.

Regenerace Uhelného mlýna v areálu bývalého podniku Šroubárny v Libčicích nad...
Regenerace Uhelného mlýna v areálu bývalého podniku Šroubárny v Libčicích nad

Regenerace Uhelného mlýna v Areálu Šroubárny v Libčici nad Vltavou probíhala postupně.

Cena Grand Prix Architektů

Uhelný mlýn v areálu Šroubáren, Libčice nad Vltavou, autor projektu Patrik Hoffman / Atelier Hoffman
"Málokdy se stane, že je udělení Grand Prix naprosto jednoznačné tak, jak tomu bylo v tomto případě," říká Julius Macháček, šéfredaktor časopisu Architekt.  Shoda byla absolutní.

Hodnocení poroty? Adekvátně stanovená míra zásahů do nádherné stavby, příkladná práce s detailem. Navíc reprezentant kategorie rekonstrukce, kterou porota považovala za nejsilnější.

Kdysi rozsáhlý průmyslový areál, který dnes funguje jen velmi omezeně, potřeboval skvělý projekt a také finance. V toto případě realizaci podpořily strukturální fondy Evropské unie - Operační program podnikání a inovace.

Interiéry mlýna slouží i k výstavám a různým akcím.

Způsob rekonstrukce označila porota za precedens pro jiné, dosud chátrající areály.

O jejich získání se významně zasloužil majitel objektu a spoluinvestor, firma Lugi, která vyrábí nábytek a spolupracuje s mladými designéry. Mlýn využívá pro setkání architektů a partnerů, ale také různé výstavní aktivity a další akce. Ve třetím podlaží sídlí i Ateliér Hoffman.

Cena v kategorii Novostavba

Divadlo Na Orlí, Brno - autoři projektu Milan Rak, Alena Režná / ArchTeam, Pavel Rada / RadaArchitekti
Zde porota ocenila rozhodnutí umístit takovýto stavební program do místa v historickém jádru. Na relativně malém pozemku vznikla prostorově bohatá stavba s velmi srozumitelně a jasně řešenými dispozicemi do tří traktů, veřejná část (foyer), hlavní divadelní sál, servis. Budova dobře využívá nabízených výhledů pro jednotlivé části interiéru.

"Za správné považujeme rozhodnutí umístit hlavní sál do vyšších pater a uvolnit přízemí tak, aby se aktivity z interiéru mohly snadno dostávat ven, do částečně krytého předprostoru hlavní stavby a v budoucnu umožnit pěší propojení s nově vzniklou pasáží," zaznělo v hodnocení poroty.

Čestné uznání v kategorii Novostavba - projekt přístavby základní školy v Hradištku pod Medníkem, autor David Kraus / Architektura

Cena v kategorii Rekonstrukce

Čestné uznání si v této kategorii odnesly tři projekty: zahradnictví v Podzámecké zahradě (Kroměříž) - autoři Antonín Novák, Petr Valenta a Eduard Štěrbák ( DRNH); rezidenční soubor Na Vackově (Praha 3), autor Zdeněk Jiran / Jiran a partner, Michal Kohout a David Tichý / Unit Architekti. Třetím oceněným je projekt přístavby základní školy v Hradištku pod Medníkem, autor David Kraus / Architektura.

Uhelný mlýn v areálu Šroubáren, Libčice nad Vltavou, autor projektu Patrik Hoffman / Atelier Hoffman, ale také druhý projekt, rekonstrukce vily Tugendhat v Brně, která vzbudila velkou debatu. Není snadné oddělit kvality rekonstrukce od kvalit původní realizace. Cena byla udělena především za příkladný a náročný výzkum, který byl nedílnou součástí projektu a bez kterého by byl výsledek nemyslitelný. Autoři: Marek Tichý / Omnia Projekt, Milan Rak / ArchTeam, Ivan Wahla, Tomáš Rusín / RAW, Petr Řehořka / ArchAtt.

Čestné uznání v kategorii Rekonstrukce patří rekonstrukci Společenského centra Breda & Weinstein v Opavě.

Čestné uznání v této kategorii patří rekonstrukci Společenského centra Breda & Weinstein v Opavě, autoři O. Hájek, J. Šafer, O. Rosová, L. Fecsu / Šafer Hájek Architekt, a vinnému sklepu U Modráka ve Vrbovci, autoři Jan Hora a Barbora Zmeková / Hora.

Cena v kategorii Rodinný dům

Za nejlepší projekt vybrala porota loft ve Zlíně - Kostelci od autora Pavla Míčka / Pavel Míček Architects. Dokonce jej přesunula z kategorie rekonstrukce právě mezi rodinné domy, protože se shodla na faktu, že kvality nových zásahů výrazně převládají nad zachováním původních částí.

"Považujeme tento projekt za příkladný v oblasti individuálního rodinného bydlení, s velkorysým a přehledným vnitřním prostorovým uspořádáním a zasazením do existující struktury, tedy podpora plošného nerozšiřování malé obce. Při přestavbě došlo ke zvětšení, které je mnohem více patrné zevnitř než z venku. Je patrná autorova jasná kontrola nad všemi částmi realizace," hodnotila porota.

Za nejlepší projekt v kategorii Rodinný dům zvolila porota loft ve Zlíně - Kostelci od autora Pavla Míčka / Pavel Míček Architects.

Čestné uznání získala v kategorii Rodinný dům Jonášovic stodola v Bořislavi od Filipa Noska / A2F Architecture a rodinný dům v Černošicích od Jana Šestáka a Marka Deyla / Studio PHA.

Cena v kategorii Urbanismus

V této kategorii zvítězila rekonstrukce náměstí ve Frýdlantu od autorů Vladimíra Baldy a Jiřího Janďourka. Porota ocenila kvalitní rehabilitaci krásného historického prostředí a nalezení adekvátní rovnováhy mezi prostorem přístupným pouze pro pěší a možností zaparkovat přímo na náměstí.

Porota doporučila také změnit kategorii ‚urbanismus' na ‚veřejný prostor', do které by toto kvalitně rekonstruované náměstí spadalo mnohem lépe.

Cena v kategorii Architektonický design, drobná architektura, výtvarné dílo - lesopark V Zátiší ve Vodňanech

Cena v kategorii Architektonický design, drobná architektura, výtvarné dílo

V tomto případě ocenila porota nejvýše obnovu lesoparku V Zátiší ve Vodňanech od tvůrců Vítka Šimka a Štěpána Řehoře / H3T architekti, Jana Kadlase, Davida Pavlišty, Jiřího Žida / Apolo,  Matěje Hájka, Julia Reichla / Archa, T. Skály, Idy Čapounové a Jakuba Chuchlíka/ IUCH.

Porotu oslovil princip a důvody zhotovení těchto návrhů. Skupina mladých architektů a umělců se ve svém volném čase v létě rozhodla vylepšit území zanedbaného lesoparku a iniciovat tak debatu o jeho možných budoucích úpravách.

Čestné uznání patří reliéfu Fénix a tygr a Vodní kaskádě (Římanice) od
Petra Hrůši / Architekti Hrůša & spol. a Michala Blažka.

Cena v kategorii Interiér

V této kategorii nebyla cena udělena, pouze Čestné uznání. To získal Bar Aquarium v Uherském Hradišti od Michala Kutálka / Next Level Studio.

Čestné uznání v kategorii Interiér - Bar Aquarium v Uherském Hradišti od Michala Kutálka / Next Level Studio

Grand Prix Architektů

Národní cena za architekturu je přehlídkou soudobých architektonických prací, kterou pořádá Národní galerie a Obec architektů. Soutěž je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci. Podmínkou je, aby bylo jejich dílo dokončeno v uplynulém roce, a to na území České republiky.

Mezinárodní porota, jejímž předsedou byl Jaume Freixa, dále udělila pět dalších cen a devět čestných uznání.

Se všemi projekty přihlášenými do soutěže se mohou zájemci seznámit na výstavě, která je ve Veletržním paláci přístupná od 25. dubna do 9. června. Poté expozice poputuje po českých městech.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

Dům sexsymbolu 60. a 70. let Raquel Welchové vás překvapí útulností

1. května 2024

V kopcích Bel Air, jedné z nejdražších čtvrtí Los Angeles, je právě na prodej dům legendární a...

Kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák je nejšťastnější na chatě v horách

1. května 2024

Zakládající člen skupiny Greenhorns a kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák miluje Krušné hory už od...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...