NEJ rekordy paneláků. Sídliště, kde se bojí policie, i nejdelší chodba

  1:00
Ač o panelácích mnozí mluví přezíravě, stále v nich bydlí asi třetina Čechů. Není divu. Postavilo se jich na 80 tisíc a bydlení v nich je dostupné. Od 50. let do roku 1991 tak vzniklo v Československu na 1,2 milionu bytů. Přinášíme osm největších panelových rekordů.
Za architektonicky nejpovedenější sídliště odborníci nejčastěji považují to v...

Za architektonicky nejpovedenější sídliště odborníci nejčastěji považují to v pražských Ďáblicích. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

1. NEJvyšší panelák stojí na Jižním Městě a je plný policistů

Má dvě věže a se svými 81 metry a 23 podlažími je někdejší hotel Kupa na pražském sídlišti Jižní Město nejvyšším v Česku. U vrcholu jsou obě věže propojeny krytou mostní chodbičkou. „Dům byl postaven v roce 1980, tehdy patřil Správě silnic a železnic, bydleli v něm její zaměstnanci a dělníci, kteří dům stavěli,“ říká Miroslav Boháč, ředitel Bytové správy Ministerstva vnitra, kterému objekt patří.

Jak dodává, mrakodrap byl projektován jako ubytovna pro státní zaměstnance. „Dnes jsou v jedné věži ubytováni zejména policisté,“ doplňuje Martin Veselý, sociální antropolog, jehož prací je zkoumat život obyvatel českých sídlišť.

2. NEJstarší panelák mají ve Zlíně, sídliště ve Strašnicích

První domy z panelů, velké jako rodinné domky, vznikaly podle projektu z 30. let firmy Baťa ve Zlíně už počátkem 40. let v Lesní čtvrti a ve Štefánikově ulici. V Československu nejstarší klasický panelák, tedy určený pro mnoho obyvatel, stojí také ve Zlíně, a to na Benešově náměstí.

Postaven byl v roce 1953 a nesl název G 40 (= Gottwaldov, 40 bytů). „Za nejstarší panelové sídliště u nás by se měla považovat pražská Solidarita ve Strašnicích, byť nejde o úplně klasické paneláky. Domy se zde stavěly z menších panelů, takže neplatilo, co panel, to stěna bytu,“ vysvětluje historik architektury Rostislav Švácha (viz článek Sídliště Solidarita v Praze stojí již 64 let. Stále se zde skvěle žije).

Současná podoba paneláku na zlínském Benešově nábřeží, číslo popisné 3828.

3. NEJdelší panelák postavili v Bohnicích, je dlouhý 300 metrů

Dům v pražské Zelenohorské ulici je dlouhý 300 metrů a vstoupit se do něj dá 18 vchody. Celkem je zde na 400 bytových jednotek, ve kterých žije přibližně tisíc lidí. To je jako v menším městečku či ve velké vesnici. Stavba má celkem 12 podlaží, ve dvou z nich je nejdelší chodba v českých panelácích vůbec.

S jistotou se v nich orientují pouze ti, co zde bydlí. „Dům byl postavený v roce 1975. Jsou v něm nejdelší rozvody vody a topení. To nám dělalo potíže, do nejvzdálenějších bytů totiž dotekla už jen studená voda,“ říká technik Jan Jančík, rodák z Bohnic, který se o panelák v Zelenohorské stará (viz článek Nejlepší pražské bydlení. Bohnice, ta strašná paneláková hradba)

Architekt Václav Havránek, který sídliště v 60. letech plánoval, nemohl pro svou tužku dostat lepší „materiál“: prakticky neobydlenou, mírně se svažující pláň nad Prahou mohl zformovat, jak se mu zachtělo.

4. NEJhezčí sídliště je to v Ďáblicích ze 60. let

Za architektonicky nejpovedenější sídliště odborníci nejčastěji považují to v pražských Ďáblicích. „Je to určitě nejlépe naplánované sídliště z 60. let. Tomuto období se říká krásná etapa stavby sídlišť v ČSSR,“ říká historik Švácha s tím, že se mu líbí hlavně to, jak autoři tehdy vytvořili intimní vnitřní prostor mezi obrovskými domy.

„Architektura ďáblických paneláků není chudá. Dole jsou obchody, dovnitř vcházíte krásnými vstupními halami, domy mají členitější fasády. Podle mě to bylo dáno lepší atmosférou 60. let, při stavbě dalších sídlišť už se uvažovalo víc ekonomicky, takže už tak pěkná nejsou.“

5. NEJpřekvapivější paneláky jsou na Invalidovně

Ačkoliv se v této pražské čtvrti paneláky stavěly už v 60. letech, neodpovídaly tehdejším zvyklostem.

Týdeník 5plus2

Čtěte každý pátek zdarma

5plus2

„Lze je považovat za experimentální, protože ke stavbě byly použité panely s délkou 6,2 metru, díky čemuž vznikaly relativně velké a komfortní místnosti. Do té doby se totiž používaly panely pouze 3,6 metru široké. Místnosti ve starších sídlištích proto byly často ve tvaru nudle,“ komentuje Martin Veselý.

Podle některých spekulací se Invalidovna měla stát olympijskou vesničkou pro OH v Československu. „O hrách se v Praze uvažovalo už od konce 50. let. Ale důkaz o tom nejspíš nenajdeme,“ doplňuje Švácha.

6. KOLDŮM v Litvínově, tak se mělo žít v panelácích

S trendem počátků výstavby panelových domů na přelomu 40. a 50. let u nás souvisel i „kolektivní dům“ v Litvínově, takzvaný Koldům. Ač to stavebně nebyl klasický panelák, testovaly se v něm možnosti, jak pro stovky lidí v jednom domě vybudovat společnou infrastrukturu.

Součástí obřího objektu byla školka, společná jídelna, restaurace, ale i tělocvična, bazén, obchody nebo třeba správkárna obuvi. „Hlavní myšlenkou bylo, aby zaměstnaná žena po příchodu domů nebyla zatížena tou druhou směnou, prací v domácnosti,“ říká Švácha. Odpad se například vhazoval do speciální šachty na chodbě.

Koldům v Litvínově (24. 1. 2002)

7. Sídliště jako stát ve státě, kam se bojí i policie

Vyrostlo na okraji italské Neapole a jmenuje se Scampia. Policie se sem neodvažuje téměř chodit, často tu mezi sebou válčí místní gangy, drogy se tu vaří a prodávají ve velkém. Sídliště je proslulé také nelegálními textilkami.

Sídliště hrůzy

„Složení obyvatelstva na sídlištích na Západě a v Česku se liší. Na sídlištích ve státech západní či jižní Evropy často žijí velmi chudí lidé, zatímco u nás jsou zastoupeny všechny možné vrstvy obyvatelstva, včetně herců, právníků, lékařů nebo politiků,“ vypočítává historik Rostislav Švácha.

Příkladem může být exprezident Václav Klaus, který dlouhá léta žil v bytě v panelovém domě na Proseku, a to ještě i v době, kdy už zastával vysoké politické funkce.

8. Přeplněná Petržalka mezi rekordmany

Jedním z největších sídlišť střední Evropy je se svými 117 tisíci obyvateli bratislavská Petržalka, která vznikala před více než 40 lety. Právě při pohledu na zdejší panelové obry vyslovil legendární srovnání s „králíkárnami“ prezident Václav Havel.

Petržalka je s centrem Bratislavy spojena především autobusy, které jsou neustále přeplněné. Metro, jak známo, slovenská metropole nemá a tramvajové spojení se teprve buduje. Přesto i dnes vnímají Slováci Petržalku jako poměrně dobrou adresu.

„Po roce 1989 se odsuzovaní sídlišť a jejich podmínek pro život stalo klišé, které šířili zejména ti, kteří na sídlišti nikdy nebydleli. Podle sociologických průzkumů je většina obyvatel na sídlištích se svým bydlením spokojena v poměru 9:1,“ upozorňuje historik architektury Rostislav Švácha, který dlouhá léta sám na sídlišti bydlí.

Co máte rádi na panelových sídlištích?

celkem hlasů: 4289

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 27. září 2015. Anketa je uzavřena.

Pohodlné bydlení bez potřeby výrazných investic
Pohodlné bydlení bez potřeby výrazných investic 2170
Hodně zeleně. Mám pocit, že bydlím v parku
Hodně zeleně. Mám pocit, že bydlím v parku 992
Školky, školy, obchody a služby jsou blízko
Školky, školy, obchody a služby jsou blízko 261
Cenově dostupné bydlení a široký výběr bytů
Cenově dostupné bydlení a široký výběr bytů 237
Zavedená kvalitní městská hromadná doprava
Zavedená kvalitní městská hromadná doprava 176
Dům je zateplený a kompletně opravený
Dům je zateplený a kompletně opravený 165
Jsem tu opravdu doma
Jsem tu opravdu doma 104
Můj panelák stojí v centru města
Můj panelák stojí v centru města 77
Dobrá dopravní dostupnost
Dobrá dopravní dostupnost 64
Lepší dispozice bytů
Lepší dispozice bytů 43
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Každý z těchto slavných domů má svůj jedinečný příběh. Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...