Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrcadla zvetší prostor

  4:25aktualizováno  4:25
- Zrcadlo zvetší prostor, ale vlhku obcas neodolá Rozbité zrcadlo znamená sedm let neštestí, alespon se to tvrdí. To ovšem neznamená, ze je treba vymýtit zrcadlo z bytu jako škodnou. Naopak. Bez kvalitního, dostatecne velkého a vhodne umísteného zrcadla se neobejde ani muz, který zije v byte sám.

Poctive priznat, ze soucasné trendy se zrcadly príliš nepocítají, pokud ovšem nejde o jejich funkcní pouzití v koupelnách nebo predsíních. Duvodu je nekolik. Patrí mezi ne napríklad ponekud pracnejší údrzba, ale také to, ze zrcadla v bezném interiéru vypadají nejlépe v kombinaci s tmavým nábytekm - a ten se práve nenosí. Pokud jde o detské pokoje, tam zrcadlo stejne jako sklo nepatrí. Nebezpecí úrazu je príliš velké. Pro malé parádnice mohou být náhrazkou tapety imitující zrcadlo.
I STARÉ TRIKY MAJl SVÉ OPODSTATNENl
Zrcadla se samozrejme i dnes pouzívají zejména k optickému zvetšení prostoru. Proto je také velmi casto nabízejí výrobci vestavných skríní na míru, jez nacházejí své uplatnení hlavne v predsíních a loznicích. Obe tyto místnosti jen výjimecne hýrí nadbytkem prostoru, a tak je tady trocha optického "mámemí" opravdu na míste. Cena dverí vestavných skríní opatrených zrcadly je asi o 000 procent vyšší nez u dverí z lamina, v porovnání s dvermi z ratanu jsou však zase o 000 procent nizší.
V loznicích se dokonce doporucuje pouzít zrcadlo i na strop, aby pusobil vyšším dojmem. Celá místnost pak pusobí vetším dojmem. Proti tomuto pouzití zrcadla nenamítají nic ani sexuologové, protoze muze dojít k zajímavému zpestrení intimních okamziku. Podle sexuologu je však treba, aby s tímto rešením souhlasili oba partneri.
ZRCADLO NEMÁ RÁDO CHLADNO
Pokud jde o pouzití zrcadel v koupelne, upozornuje architekt Michal Janku zejména na to, ze je treba peclive zvázit jejich instalaci. "Napríklad pri lepení zrcadel prímo na stenu nelze pouzít bezné silikony, ale pouze ty, které jsou urceny pro instalaci zrcadel," varuje architekt Janku, "jinak se muze stát, ze se vám casem objeví na zrcadle tmavé skrvny, protoze lepidlo poškodilo reflexní vrstvu."
Tato nepríjemnost hrozí zejména tam, kde si chce majitel vylepšit svou koupelnu napríklad zrcadlovými ctverci odpovídajícími svou velikostí klasickým obkladackám. (Ctyri dlazdice o velikosti 30 x 30 centimetru vás v IKEA prijdou napríklad na 299 korun.) Lepidlo, které vyhovuje keramice, není vhodné pro zrcadlo.
Pokud si muzete vybrat, kam zrcadlo chcete umístit, pak se radeji vyhnete napríklad štítové zdi. Je chladnejší nez ostatní a zrcadlo se na ní bude výrazne rychleji a silneji rosit. "Dríve dokonce architekti pouzívali v koupelnách vyhrívané zdi, aby nepríjemnému rosení zabránili, nebo alespon umistovali do tesné blízkosti zrcadel nejaký tepelný zdroj," vysvetluje Michal Janku.
Jestlize chcete mít v koupelne nábytek doplnený zrcadly, mely by to být výrobky striktne urcené do tohoto prostredí, u nichz výrobci pouzívají speciálne upravené typy zrcadel.
NIKOLIV ZRCADLO, ALE ZED MUZE ZA KRIVÝ ÚSMEV
V kazdém byte by melo být jedno zrcadlo, v nemz bude videt celá postava. "K tomu stací velikost 50 x 120 centimetru a moznost odstupu kolem pul metru, pak se uvidíte doslova od hlavy az k pate," radí Pavel Veverka z prazské firmy Rámování - paspartování, "jen pri instalaci si musíte dát pozor na krivou zed."
Dnešní zrcadla se totiz vyrábejí prakticky jen jediným zpusobem oznacovaným jako float, který zarucuje dokonalou kvalitu - a tedy i to, ze se neuvidíte v zrcadle pokrivene. Problém však bývá s rovností zdí. Proto Pavel Veverka doporucuje vešet zrcadla na hácky (stojí kolem 40 az 50 korun), které zarucují zcela bezpecné zavešení. Pro vyrovnání se zdí pak muzete pouzít distancní lepenku (zbavíte se tak i kontaktu s chladnou zdí) a výsledný dojem je zcela bez chyby. Metr oboustranné lepicí pásky prijde priblizne na 40 korun.
Pokud jde o celkovou cenu, pocítejte s tím, ze za zrcadlo s tlouštkou 3 milimetry a o rozmerech 40 x 60 centimetru, coz je velikost malého zrcadla do koupelny, zaplatíte asi 250 az 320 korun. Nekterí lidé dávají prednost zrcadlum s tlouštkou 4 milimetry, ale to není pevnejší ani odolnejší vuci mechanickému poškození. Na vetší plochy však bývá vhodnejší.
Pokud budete chtít na prodejci, aby vám do zrcadla vyvrtal ctyri otvory a dodal vše vcetne šroubu, pripravte si za zrcadlo o rozmerech 40 x 60 centimetru kolem 350 az 490 korun. Nejdrazší verzi pak predstavuje zrcadlo s fazetou, zdobným prvkem, který je velmi efektní. Za "zkosení" kraju zrcadla, jez se oznacuje jako fazeta, pak zaplatíte u zrcadla 40 x 60 centimetru kolem 580 az 720 korun.
Fazety jsou vedle nejruznejších typu rámu - na trhu je jich asi 600 typu - asi tím nejdulezitejším, cím lze zrcadlo doplnit. Pro zrcadlo v rámu se podle Pavla Veverky dnes rozhoduje kolem 70 procent zákazníku. Rám by mel samozrejme odpovídat charakteru interiéru, zejména pokud si jej porizujete do stylového pokoje. Dríve oblíbená barevne tónovaná skla, jez dokázala "vylepšit" našedlou a unavenou plet po ránu, uz príliš v móde nejsou. 

Oblíbené zvětšovací zrcátko do koupelen.

Zrcadlo v obrazovém rámu.

Zrcadlové dveře s tloušťkou 4 mm chrání ještě fólie bránící "vysypání" skla.

Autor:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Další z rubriky

Po 12 letech dokončil ruský miliardář své opulentní sídlo za Moskvou

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech...

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech dokončen. Megalomanskou vilu Capital Hill...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Najdete na iDNES.cz