Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrcadla zvetší prostor

  4:25aktualizováno  4:25
- Zrcadlo zvetší prostor, ale vlhku obcas neodolá Rozbité zrcadlo znamená sedm let neštestí, alespon se to tvrdí. To ovšem neznamená, ze je treba vymýtit zrcadlo z bytu jako škodnou. Naopak. Bez kvalitního, dostatecne velkého a vhodne umísteného zrcadla se neobejde ani muz, který zije v byte sám.

Poctive priznat, ze soucasné trendy se zrcadly príliš nepocítají, pokud ovšem nejde o jejich funkcní pouzití v koupelnách nebo predsíních. Duvodu je nekolik. Patrí mezi ne napríklad ponekud pracnejší údrzba, ale také to, ze zrcadla v bezném interiéru vypadají nejlépe v kombinaci s tmavým nábytekm - a ten se práve nenosí. Pokud jde o detské pokoje, tam zrcadlo stejne jako sklo nepatrí. Nebezpecí úrazu je príliš velké. Pro malé parádnice mohou být náhrazkou tapety imitující zrcadlo.
I STARÉ TRIKY MAJl SVÉ OPODSTATNENl
Zrcadla se samozrejme i dnes pouzívají zejména k optickému zvetšení prostoru. Proto je také velmi casto nabízejí výrobci vestavných skríní na míru, jez nacházejí své uplatnení hlavne v predsíních a loznicích. Obe tyto místnosti jen výjimecne hýrí nadbytkem prostoru, a tak je tady trocha optického "mámemí" opravdu na míste. Cena dverí vestavných skríní opatrených zrcadly je asi o 000 procent vyšší nez u dverí z lamina, v porovnání s dvermi z ratanu jsou však zase o 000 procent nizší.
V loznicích se dokonce doporucuje pouzít zrcadlo i na strop, aby pusobil vyšším dojmem. Celá místnost pak pusobí vetším dojmem. Proti tomuto pouzití zrcadla nenamítají nic ani sexuologové, protoze muze dojít k zajímavému zpestrení intimních okamziku. Podle sexuologu je však treba, aby s tímto rešením souhlasili oba partneri.
ZRCADLO NEMÁ RÁDO CHLADNO
Pokud jde o pouzití zrcadel v koupelne, upozornuje architekt Michal Janku zejména na to, ze je treba peclive zvázit jejich instalaci. "Napríklad pri lepení zrcadel prímo na stenu nelze pouzít bezné silikony, ale pouze ty, které jsou urceny pro instalaci zrcadel," varuje architekt Janku, "jinak se muze stát, ze se vám casem objeví na zrcadle tmavé skrvny, protoze lepidlo poškodilo reflexní vrstvu."
Tato nepríjemnost hrozí zejména tam, kde si chce majitel vylepšit svou koupelnu napríklad zrcadlovými ctverci odpovídajícími svou velikostí klasickým obkladackám. (Ctyri dlazdice o velikosti 30 x 30 centimetru vás v IKEA prijdou napríklad na 299 korun.) Lepidlo, které vyhovuje keramice, není vhodné pro zrcadlo.
Pokud si muzete vybrat, kam zrcadlo chcete umístit, pak se radeji vyhnete napríklad štítové zdi. Je chladnejší nez ostatní a zrcadlo se na ní bude výrazne rychleji a silneji rosit. "Dríve dokonce architekti pouzívali v koupelnách vyhrívané zdi, aby nepríjemnému rosení zabránili, nebo alespon umistovali do tesné blízkosti zrcadel nejaký tepelný zdroj," vysvetluje Michal Janku.
Jestlize chcete mít v koupelne nábytek doplnený zrcadly, mely by to být výrobky striktne urcené do tohoto prostredí, u nichz výrobci pouzívají speciálne upravené typy zrcadel.
NIKOLIV ZRCADLO, ALE ZED MUZE ZA KRIVÝ ÚSMEV
V kazdém byte by melo být jedno zrcadlo, v nemz bude videt celá postava. "K tomu stací velikost 50 x 120 centimetru a moznost odstupu kolem pul metru, pak se uvidíte doslova od hlavy az k pate," radí Pavel Veverka z prazské firmy Rámování - paspartování, "jen pri instalaci si musíte dát pozor na krivou zed."
Dnešní zrcadla se totiz vyrábejí prakticky jen jediným zpusobem oznacovaným jako float, který zarucuje dokonalou kvalitu - a tedy i to, ze se neuvidíte v zrcadle pokrivene. Problém však bývá s rovností zdí. Proto Pavel Veverka doporucuje vešet zrcadla na hácky (stojí kolem 40 az 50 korun), které zarucují zcela bezpecné zavešení. Pro vyrovnání se zdí pak muzete pouzít distancní lepenku (zbavíte se tak i kontaktu s chladnou zdí) a výsledný dojem je zcela bez chyby. Metr oboustranné lepicí pásky prijde priblizne na 40 korun.
Pokud jde o celkovou cenu, pocítejte s tím, ze za zrcadlo s tlouštkou 3 milimetry a o rozmerech 40 x 60 centimetru, coz je velikost malého zrcadla do koupelny, zaplatíte asi 250 az 320 korun. Nekterí lidé dávají prednost zrcadlum s tlouštkou 4 milimetry, ale to není pevnejší ani odolnejší vuci mechanickému poškození. Na vetší plochy však bývá vhodnejší.
Pokud budete chtít na prodejci, aby vám do zrcadla vyvrtal ctyri otvory a dodal vše vcetne šroubu, pripravte si za zrcadlo o rozmerech 40 x 60 centimetru kolem 350 az 490 korun. Nejdrazší verzi pak predstavuje zrcadlo s fazetou, zdobným prvkem, který je velmi efektní. Za "zkosení" kraju zrcadla, jez se oznacuje jako fazeta, pak zaplatíte u zrcadla 40 x 60 centimetru kolem 580 az 720 korun.
Fazety jsou vedle nejruznejších typu rámu - na trhu je jich asi 600 typu - asi tím nejdulezitejším, cím lze zrcadlo doplnit. Pro zrcadlo v rámu se podle Pavla Veverky dnes rozhoduje kolem 70 procent zákazníku. Rám by mel samozrejme odpovídat charakteru interiéru, zejména pokud si jej porizujete do stylového pokoje. Dríve oblíbená barevne tónovaná skla, jez dokázala "vylepšit" našedlou a unavenou plet po ránu, uz príliš v móde nejsou. 

Oblíbené zvětšovací zrcátko do koupelen.

Zrcadlo v obrazovém rámu.

Zrcadlové dveře s tloušťkou 4 mm chrání ještě fólie bránící "vysypání" skla.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Hedvika se zbavila staré ložnice. V nové za 130 tisíc se cítí jako v ráji

Nová ložnice vyšla Hedviku na 130 tisíc korun.

Hedvika se chtěla zbavit staré ložnice. Je vášnivá čtenářka a přála si místo, kde by pohodlně odpočívala a četla si....

Další z rubriky

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...

Bydlení s rodiči se proměnilo v peklo. Všechno začalo svatbou dcery

1

Rodiče mi před lety darovali půlku rodinného domu. Já měla byt v horním patře, oni v přízemí. Vdala jsem se, rozvedla a...

První republika sebrala šlechtě zámky. Mohla za to reforma i původ

Vranov nad Dyjí. V roce 1918 spravoval zámek a rozlehlé polnosti polský rod...

Deset let je u hradů a zámků jen chvilka v jejich historii. V letech 1918 až 1928 však u nás mnohé potkalo přelomové...Najdete na iDNES.cz