Změní se s EU práva družstevníků?

  • 8
Dojde k nějakým změnám v družstevním vlastnictví bytů po vstupu naší republiky do Evropské unie? V případě, že by se měnil vlastník, rád bych věděl, jaký by byl postup a jaké změny by eventuální změna majitele přinesla.

Staneme-li se členy evropského společenství, nezmění se nic ani na dosavadní úpravě bytového družstevnictví v obchodním zákoníku, ani na postavení člena družstva ­ nájemce bytu či vlastníka bytu. Družstevnictví je ve vyspělých evropských zemích rozvinuté a vychází z více než stoleté historie a tradic podobně jako v České republice.

Postavení člena družstva v evropských zemích nepodléhá módním vlnám a představuje pro vrstvy obyvatelstva ve městech reálnou šanci získat přiměřený byt. Rozvoj družstevní bytové výstavby je podporován státem, regionální správou i městy. Pro prodej bytových domů jako celku nebo bytů je vyjednáno přechodné sedmileté období. Potom bude možné, aby si i cizinec pořídil vlastnické bydlení v České republice stejně jako náš občan v jiné zemi EU.

Někteří naši spoluobčané si již byt v zahraničí koupili, protože přechodná ustanovení řada zemí nemá. Práva a povinnosti členů bytových družstev upravuje obchodní zákoník a stanovy příslušného bytového družstva. Zákon č. 72/1994 Sb. ve znění pozdějších předpisů upravuje pravidla pro vlastníky bytů a společenství vlastníků jednotek.

Je však třeba připomenout zákonnou ochranu nájmů bytu v ČR, která se týká i nájmů bytových družstev. Jejich členové mají proti klasickým nájemcům možnost aktivně do dění a kontroly svého družstva vstupovat, nejsou jen nájemci, ale mají též majetkovou účast na družstevním vlastnictví a o činnosti družstva spolurozhodují.

Rekonstrukci bytu zaplatí většinou jeho nájemník. Peníze na opravy musí dát majitel jen tehdy, pokud je byt ve velmi špatném stavu.