Zlatý déšť bývá zaměňován se zlaticí

- Když se řekne zlatý déšť, vybaví se většině lidí keře, jejichž útlé větvičky obalené zářivě žlutými květy oznamují konec zimy a začátek jara. Zasvěcení však vědí, že tento lidový název patří jinému žlutě kvetoucímu keři - štědřenci. Přestože tyto dvě rostliny bývají zaměňovány a nazývány zlatým dešťem, nejsou si vůbec podobné. Zatímco štědřenec patří do stejné čeledi jako fazol či hrách, zlatice je blízkou příbuznou oliv.

Zlatý déšť

Štědřenec (Laburnum) si svoje lidové pojmenování vysloužil podle zlatožlutých květů uspořádaných v převislém květenství. U nás se nejčastěji vysazuje štědřenec odvislý, který pochází ze Středozemí. Jeho květy začínají kvést na rozdíl od zlatice později, přibližně na konci dubna či začátkem května. Na keři jsou současně květy i listy. Je jedovatý, a to hlavně při požití lusků, které mohou být lákadlem pro malé děti. Jeho tvar se dá výrazně ovlivnit a zahradu může zdobit nejen jako keř, ale i jako strom. Keřovitou formu je potřeba udržovat pravidelným řezem. Jako strom se výborně uplatní v malých zahradách. Vyhovuje mu slunné stanoviště a nepříliš vlhká půda.

Zlatice

Bezlisté větvičky plné žlutých přisedlých kvítků patří zlaticím, nazývaným také forzýtie. Je jich několik druhů a kromě zlatice evropské, která je domácí na Balkáně, pocházejí ostatní druhy z východní Asie. Zlatice vykvétají v brzkém jaru ještě před vyrašením listů. Kvetoucí keř vypadá krásně jako solitéra, po odkvětu však mnoho parády nenadělá. Proto před něj bývají vysazovány ještě jiné keře. Zlatice převislá se dá také uplatnit na vyvazování ke stěnám, nejlépe pokud jsou orientované východně či západně. Protože keř velmi rychle roste, je důležité jej průběžně prosvětlovat stříháním. Nejvhodnější dobou k tomuto usměrnění je začátek léta po odkvětu, aby stihly nové letorosty nejen dorůst, ale i vyzrát. Zlatice bývá oblíbená i k rychlení v zimě na barborky. K vytvoření květů je však zapotřebí, aby rostlina prošla mrazem. Pokud do té doby nemrzlo, doporučuje se nařezané proutky zabalené v igelitu na týden uložit do mrazničky.

S jakými druhy se lze setkat

Štědřenec (Laburnum):

Š .odvislý (L. anagyroides) u nás nejčastěji pěstovaný druh
Š .Watererův (L. x watereri) odrůda "Vossii" má hodně dlouhá květenství
Š .alpský - L. alpinum

Zlatice (Forsythia):

Z. evropská (F.europaea)
Z. převislá (F.suspensa) vhodná ke stěnám
Z. vejčitá (F.ovata) - raná, dorůstá přibližně jeden metr
Z. prostřední (F.intermedia)
Z. japonská (F.japonica)
Z. Giraldova (F.giraldiana)
Z. zelená (F.viridissima) - pro naše podmínky není dostatečně otužilá a často namrzá