Co dokáže zlatá barva v interiéru: dodá mu na eleganci i luxusu

  1:00aktualizováno  1:00
Zlatavý podzim sice brzy skončí, ale „zlato“ tím nekončí. Konec roku i zima budou totiž letos výrazně ve znamení zlaté barvy. Má jednu velkou výhodu, v interiéru ji stačí použít velmi málo či jen na několika doplňcích, přesto bude nepřehlédnutelná.

Svítidlo Pinto Gold ocenili už návštěvníci prestižního veletrhu Light and Building ve Frankfurtu. | foto: Eglo

Celkový dojem z interiéru se při použití zlaté barvy posouvá výrazně jinam, i nepatrné množství evokuje dojem luxusu. Navíc lze zlatou dobře kombinovat  s každou barvou, od bílé až po černou. A také s každým stylem, od rustikálního až po minimalistický. Proměna interiéru s pomoci této barvy si přitom nežádá nijak závratné finanční náklady.

Zlatý kaktus potěší (za 159 Kč) obdivovatele zlata i ty, kteří neradi zalévají...

Zlatý kaktus potěší (za 159 Kč) obdivovatele zlata i ty, kteří neradi zalévají rostliny.

„Zlaté“ doplňky sice nabízejí i drahé designové showroomy, ale velký výběr najdete také u běžných prodejců typu KiK, Tchibo, Bonami, IKEA nebo Eglo. Vlastní zlaté doplňky si můžete vyrobit i sami.

Velmi výrazný je nástup zlaté barvy u svítidel. „V Německu a Rakousku byla svítidla vyrobená v kombinaci černé a zlaté favoritem už v loňském roce, což bylo vidět i na milánském veletrhu Euroluce nebo letos na veletrhu Light and Building ve Frankfurtu, nyní se výrazně prosazuje i v Česku,“ hodnotí nástup zlaté Vlastimil Beránek ze společnosti Eglo, největšího evropského výrobce domácích svítidel.

Pro vánoční trh (řada prodejců už na začátku října přišla s vánočními dekoracemi a zaplnila jimi výkladce i prodejny) je pak zlatá barva jasnou stálicí, a to nejlépe v tradiční kombinaci se zelenou a červenou, uplatní se však i s módní růžovou.

Světla, která září

Fotogalerie

S chladnými dny preferují lidé žárovky nabízející teplé světlo. Právě s nimi pak nejlépe „fungují“ teplé barvy včetně zlaté.

„Kombinace černé a zlaté vypadá elegantně a luxusně, přitom cenu svítidel to nijak nezvyšuje,“ tvrdí Vlastimil Beránek, „navíc některé části svítidel, včetně těch ´zlatých´, lze koupit samostatně, není nutné si pořizovat celé nové. Možná je pak i opačná cesta, když vás zlatá omrzí, stačí vyměnit širm.“ 

Zlatá se objevuje na lustrech, stojacích lampách i stolních lampičkách, ale samozřejmě také na svícnech nebo na svítících dekoracích. Kromě zlaté (většinou jde o leštěnou mosaz) se prosazuje i barva mědi nebo okrově zlatá, což byly mimochodem barvy roku 2015 a 2016. I na tom je vidět, že módnost barev netrvá jedinou sezonu.

„Letošní Vánoce se ponesou v sedmi hlavních barevných kombinacích. To dává možnost vybrat si podle toho, jaké barvy máte rádi a které ladí s vaším interiérem,“ vysvětluje Jaroslav Soukup ze společnosti HomeArt, která má v nabídce řadu vánočních dekorací i bytových doplňků, kde zlatá chybět nemůže.

Zimní dekorace ve zlatém provedení (nebo jen s akcenty zlaté) patří...

Zimní dekorace ve zlatém provedení (nebo jen s akcenty zlaté) patří neodmyslitelně i k letošním vánočním svátkům.

Příležitost pro šikovné

Zájemce o zlaté doplňky může navštívit různé obchody, ale nic mu nebrání vyrobit si je sám doma. 

Zlatým sprejem můžete upravit i obyčejné větvičky. Spreje rychle schnou, mají...

Zlatým sprejem můžete upravit i obyčejné větvičky. Spreje rychle schnou, mají vysokou přilnavost i odolnost

„S metalickým sprejem je snadné si třeba ze staré, nudné vázy nebo misky udělat trendy doplněk. Vázy a nejrůznější lahvičky nebarvěte celé, vyzkoušejte si aktuální styl ombré, kdy je úplně nabarvená jen spodní část a směrem nahoru se barva ztrácí. Přesně na tento efekt jsou spreje dokonalé,“ radí Lenka Švecová ze společnosti Primalex.

Spreje lze použít jak na kov, dřevo, plast nebo keramiku, záleží jen na vaší fantazii, co všechno si zaslouží vylepšit. Mezi speciálními spreji najdete zlatý i stříbrný metalický sprej, ale i transparentní verze v matu a lesku. 

Autor:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Rodina si za městem postavila vilku. Zachránila stromy i peněženku

Manželé si dům postavili na okraji severoitalského městečka Fagnano Olona.

Mladá rodina se dvěma malými dětmi si v sadu v severoitalském městečku Fagnano Olona postavila vilku, která všem...

Další z rubriky

Co dokáže zlatá barva v interiéru: dodá mu na eleganci i luxusu

Svítidlo Pinto Gold ocenili už návštěvníci prestižního veletrhu Light and...

Zlatavý podzim sice brzy skončí, ale „zlato“ tím nekončí. Konec roku i zima budou totiž letos výrazně ve znamení zlaté...

Řadový domek upravili tak, aby vyhovoval majitelům i jejich kočkám

Speciálně navržené police umožňují kočkám volný pohyb v přízemí i prvním patře.

Nenápadná a tichá brooklynská čtvrť Windsor Terrace v New Yorku zaujala manželský pár spisovatelů natolik, že s koupí...

Splněný sen. Bydlet můžete na vlastním zámku i v podhradí pod věží

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl v 16. století...

V České republice jsou na prodej zámky vhodné ke kompletní rekonstrukci, případně i již částečně opravené. Milovníci...Najdete na iDNES.cz