Život ve světě magie

aktualizováno 
Luba Skořepová žije v centru Prahy více než čtyřicet let, z toho v bytě 1+1 na Vinohradech celkem třicet let. Žije v něm sama, a jak říká - větší nepotřebuje. Dům bez výtahu není pro tuto herečku v současné době ideálním místem k bydlení. Nedávno prodělala operaci kyčle a zatím se pohybuje s obtížemi. A také se jí nelíbí, jak se Vinohrady v současnosti změnily.

"Dříve bývaly klidnou čtvrtí, dnes jsou však centrem dění, a tak když v létě otevřu večer okna, ruší mě nejen projíždějící auta, ale i hluk z hospod kolem. Je tady plno prachu a smogu, špatně se tu dýchá, ale o výměně už nepřemýšlím. Chci mít svůj klid," říká oblíbená herečka.

Všudypřítomná magie
Luba Skořepová je známá tím, že tíhne k magii, k horoskopům, hvězdám, ale i k bylinkám a kamenům. Její byt je plný nejrůznějších drobností: od starodávných deček a plédů po babičce až po všelijaké dekorace, vázičky, obrazy, kameny či knihy o tajných vědách.

"Velká většina věcí pochází ještě z mého dětství. Něco je po tatínkovi, něco po babičce. Nechávám si to tady, protože jsou to vzácné věci," říká.

"Mně se to takhle líbí, i když vím, že je to neurovnané. Z těch věcí ale vyzařuje energie - a to mi dělá dobře. Nic se mi sem sice už přes ty krámy nevejde, ale já nic nevyhodím."

Velmi ji zajímají hermetické vědy. Její byt je plný astrologických, magických a numerologických knížek, které jsou v převaze nad beletrií a studiemi o divadle. Na ty už nemá čas.

"Mám ještě chatičku ve Velké Chuchli - tam jsem většinu přebytečných knih odvezla. Doma jsem si nechala jen ty nejzajímavější. V Chuchli také trochu zahradničím. Pěstuji tam révu i broskve. Na zahrádce jsem dělávala ráda a často, ale to víte, věk pokročil."

Prohlédněte si fotogalerii


Romantická chaloupka
Luba Skořepová má kromě pražského bytu a chuchelské chatičky ještě chaloupku na rozhraní Jizerských hor a Českého ráje. Tam žije trvale její sestra, ale herečka tam jezdí často za odpočinkem.

"Koupila jsem ji před více než čtyřiceti lety. Tehdy jsem dlouho hledala místo, které by mi učarovalo. Na pomoc jsem si vzala senzibilku, která se mnou jezdila téměř rok, než jsme našly tohle místo," vypráví Luba Skořepová.

Chaloupka dříve patřila chudým sklářům, kteří se živili navlékáním korálků. Je u ní i pěkná zahrádka.

Chyběly podlahy
Když Luba Skořepová chaloupku koupila, zjistila, že nemá ani podlahu. Na zemi pod novinami byla jen udusaná hlína. "Všechno bylo v šíleně zanedbaném stavu. Celé se to muselo zrekonstruovat," říká.

Do chalupy se vejde z ulice přes malou chodbu, z níž vedou poměrně strmé schody do prvního patra. Tam jsou tři podkrovní místnosti; jedna z nich slouží v současné době jako pokoj pro hosty.

Dříve tam přebývala právě paní Luba, avšak schody jí v podstatě znemožnily horní patro užívat. Teď tam visí sušené ovoce a jsou tam uložené lahve s domácím vínem.

Pokud projdete vstupní chodbou rovně, dostanete se na zahradu. Z chodby pak vedou ještě jedny dveře, a to do hlavní obytné místnosti. Ta se skládá z malé kuchyňky a nevelkého pokojíku.

"Některé vybavení zůstalo ještě po bývalých majitelích. Zbyly tam například staré kredence, k nimž nám truhlář vyrobil poličky. Ty jsou ozdobené keramikou, kterou sestra léta vyráběla."

Sbírka kamenů
Sbírat staré kameny naučila Lubu Skořepovou právě její sestra. "Společně jsme je sbíraly kolem Lomnice nad Popelkou. Mám jich pár doma na Vinohradech, ale nejsou nijak naaranžované. Vím, že mám doma nepořádek, ale trvalo by půl roku, než bych to všechno přebrala a roztřídila. A na to nemám čas. Ráda bych ještě hrála a psala knihy," dodává.

Domeček využívá Luba Skořepová k rekreaci. Trvale v něm bydlí její sestra.

Luba Skořepová přebývá většinu času ve svém bytě na pražských Vinohradech. "I když to tady už není jako dříve, stěhovat se nebudu," říká.

Hlavní obytná místnost v přízemí chalupy je vyzdobena kameny a keramikou hereččiny sestry.

Jídelní kout, který je součástí kuchyně, je přesně jako z dob našich babiček.

V horním patře, do kterého se jde po velmi strmých schodech, je pokoj pro návštěvy.

Chaloupku mají sestry vyzdobenou starými fotografiemi blízkých.

Pohled na chalupu v Líšném zezadu.

Luba Skořepová přebývá většinu času ve svém bytě na pražských Vinohradech. "I když to tady už není jako dříve, stěhovat se nebudu," říká.

Zahradě dominují ovocné stromy.

Autoři:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Vysněný dům si zařizují prolínáním stylů, nebojí se ani barev

Majitelé se nebojí kombinovat různé styly.

Starší domy to mají těžké zejména tehdy, když už léta čekají na někoho, kdo by objevil jejich skryté možnosti. Někde se...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Vánoce v Bílém domě. Melania Trumpová ho vyzdobila rudými stromy

První dáma USA Melania Trumpová vyzdobila spolu s dobrovolníky prostory...

První dáma USA Melania Trumpová vyzdobila spolu s dobrovolníky prostory prezidentského sídla. Téma se nese v duchu...

Najdete na iDNES.cz