Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní spánek dá kaktusům sílu

aktualizováno 
- Kaktusy sice dokážou žít dlouhou dobu bez vody, bez dostatku světla se však už tak dobře neobejdou. Za krátkých, šeravých zimních dnů, jež jsou typické pro střední Evropu, by se proměnily v nevzhledné vytáhlé bledničky. A tak je lepší uložit pichlavé sukulenty k zimnímu spánku.

Zimování není pro kaktusy žádným odpočinkem pod novinami - to, jak rostliny stráví zimu, je důležité pro jejich růst a vývoj po zbytek roku.
"Rostliny, které přezimovaly v nevhodných podmínkách, často další rok vůbec nepřežijí, anebo nekvetou či snadno padnou za oběť škůdcům," říká Jaroslav Ullmann, kurátor sbírky kaktusů a sukulentů v Botanické zahradě Univerzity Karlovy.

Kaktusy usínají v chladu
Ukolébavka pro kaktusy má dvě důležité sloky: chlad a sucho. Kaktusy by měly strávit zimu v prostředí, kde se teplota pohybuje okolo deseti stupňů Celsia. Výjimku mají teplomilné rody, které pocházejí z Brazílie, jako jsou například melokaktusy nebo diskokaktusy: těm se dobře podřimuje při osmnácti až dvaceti stupních.
Při nízké teplotě ustávají v rostlině i fyziologické procesy, takže ani kořeny nepřijímají z půdy vláhu. Zálivka v tomto období proto může rostlinám jedině uškodit - voda nahromaděná u kořenů se totiž může stát původcem hniloby, z níž se už rostlina na jaře neprobudí.

Světlo není podmínkou
"Kaktusům v zimě prospívá dostatek světla, takže ideálním prostředím je pro ně temperovaný skleník," doporučuje Jaroslav Ullmann. Skleník má ovšem málokdo k dispozici - rostliny se však naštěstí dokážou spokojit i s mnohem spartánštějšími podmínkami.
Mají-li rostliny strávit zimu s vámi v bytě, můžete je vyjmout z květináčů, oklepat z kořenů půdu a zabalit je do novin. V krabici nebo v kufru pak mohou přezimovat v chladné místnosti, třeba pod postelí, nebo ve sklepě, kde je stálá teplota.
"Kaktusy by však neměly trávit zimu v místnosti společně s některými druhy zeleniny - především s brambory nebo s kořenovou zeleninou," upozorňuje Jaroslav Ullmann. "Zelenina by se totiž mohla stát zdrojem plísňové nákazy."
Během zimního spánku nemusíte své kaktusy vyrušovat - postačí, když je přibližně jednou za deset dní prohlédnete, zda se na některém z nich neprojevují příznaky choroby nebo napadení škůdci. Na savé škůdce, jako jsou červci nebo roztoči, platí postřik, například přípravkem Biool, plísně můžete zlikvidovat fungicidem Bioton. Dobu, po niž se podrobuje léčbě, by rostlina měla strávit v teplé místnosti.

Budík zvoní po Ledových mužích
"Pokud kaktusy přezimují ve skleníku, probudí se samy už v březnu, když se venku dostatečně oteplí," vysvětluje Jaroslav Ullmann. "Za oknem nebo v bytě je však můžete nechat spát až do Ledových mužů - tedy do začátku května."
Rostlinám vyhovuje, když se do vegetace dostávají pozvolna - teplotu je lepší zvyšovat postupně. Kaktus, který už se dokonale probral, nasadí poupata, založí nové trny a má svěže zelené pupeny. Až když takto potvrdí, že je v kondici, může dostat svůj příděl vody.

 

Kaktusům je přes zimu nejlépe ve skleníku se stálou teplotou. I v bytě jim však můžete ustlat tak, aby je ze zimního spánku nevytrhovaly zlé sly.

Autor:Nejčtenější

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...

Dům předělávali 6 let. Mladá žena zvládla sama i rekonstrukci koupelny

Obývací pokoj tvoří jakési centrum celého domu, zde se rodina setkává...

V krbu hoří dřevo, třepotající se světélka a plamínky svíček vytvářejí kouzelnou atmosféru, domem vane vůně čerstvě...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji.

Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový...

Dům předělávali 6 let. Mladá žena zvládla sama i rekonstrukci koupelny

Obývací pokoj tvoří jakési centrum celého domu, zde se rodina setkává...

V krbu hoří dřevo, třepotající se světélka a plamínky svíček vytvářejí kouzelnou atmosféru, domem vane vůně čerstvě...Najdete na iDNES.cz