Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní spánek dá kaktusům sílu

aktualizováno 
- Kaktusy sice dokážou žít dlouhou dobu bez vody, bez dostatku světla se však už tak dobře neobejdou. Za krátkých, šeravých zimních dnů, jež jsou typické pro střední Evropu, by se proměnily v nevzhledné vytáhlé bledničky. A tak je lepší uložit pichlavé sukulenty k zimnímu spánku.

Zimování není pro kaktusy žádným odpočinkem pod novinami - to, jak rostliny stráví zimu, je důležité pro jejich růst a vývoj po zbytek roku.
"Rostliny, které přezimovaly v nevhodných podmínkách, často další rok vůbec nepřežijí, anebo nekvetou či snadno padnou za oběť škůdcům," říká Jaroslav Ullmann, kurátor sbírky kaktusů a sukulentů v Botanické zahradě Univerzity Karlovy.

Kaktusy usínají v chladu
Ukolébavka pro kaktusy má dvě důležité sloky: chlad a sucho. Kaktusy by měly strávit zimu v prostředí, kde se teplota pohybuje okolo deseti stupňů Celsia. Výjimku mají teplomilné rody, které pocházejí z Brazílie, jako jsou například melokaktusy nebo diskokaktusy: těm se dobře podřimuje při osmnácti až dvaceti stupních.
Při nízké teplotě ustávají v rostlině i fyziologické procesy, takže ani kořeny nepřijímají z půdy vláhu. Zálivka v tomto období proto může rostlinám jedině uškodit - voda nahromaděná u kořenů se totiž může stát původcem hniloby, z níž se už rostlina na jaře neprobudí.

Světlo není podmínkou
"Kaktusům v zimě prospívá dostatek světla, takže ideálním prostředím je pro ně temperovaný skleník," doporučuje Jaroslav Ullmann. Skleník má ovšem málokdo k dispozici - rostliny se však naštěstí dokážou spokojit i s mnohem spartánštějšími podmínkami.
Mají-li rostliny strávit zimu s vámi v bytě, můžete je vyjmout z květináčů, oklepat z kořenů půdu a zabalit je do novin. V krabici nebo v kufru pak mohou přezimovat v chladné místnosti, třeba pod postelí, nebo ve sklepě, kde je stálá teplota.
"Kaktusy by však neměly trávit zimu v místnosti společně s některými druhy zeleniny - především s brambory nebo s kořenovou zeleninou," upozorňuje Jaroslav Ullmann. "Zelenina by se totiž mohla stát zdrojem plísňové nákazy."
Během zimního spánku nemusíte své kaktusy vyrušovat - postačí, když je přibližně jednou za deset dní prohlédnete, zda se na některém z nich neprojevují příznaky choroby nebo napadení škůdci. Na savé škůdce, jako jsou červci nebo roztoči, platí postřik, například přípravkem Biool, plísně můžete zlikvidovat fungicidem Bioton. Dobu, po niž se podrobuje léčbě, by rostlina měla strávit v teplé místnosti.

Budík zvoní po Ledových mužích
"Pokud kaktusy přezimují ve skleníku, probudí se samy už v březnu, když se venku dostatečně oteplí," vysvětluje Jaroslav Ullmann. "Za oknem nebo v bytě je však můžete nechat spát až do Ledových mužů - tedy do začátku května."
Rostlinám vyhovuje, když se do vegetace dostávají pozvolna - teplotu je lepší zvyšovat postupně. Kaktus, který už se dokonale probral, nasadí poupata, založí nové trny a má svěže zelené pupeny. Až když takto potvrdí, že je v kondici, může dostat svůj příděl vody.

 

Kaktusům je přes zimu nejlépe ve skleníku se stálou teplotou. I v bytě jim však můžete ustlat tak, aby je ze zimního spánku nevytrhovaly zlé sly.

Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Další z rubriky

Trefa do zeleného. Dům v soukromém lese je oázou pro vyčerpané měšťáky

V na míru vyrobené dřevěné kuchyňské lince je lednička s mrazákem, myčka a...

Domek vyrostl na několika kmenech stromů, které jsou i součástí interiéru. Dřevěná stavba stojí uprostřed...

Domky na přívěsu nabízejí levné bydlení v předražených velkoměstech

Tím, že se na miniaturní domy hledí jako na přívěs, je jasně daná i jejich...

S rychle rostoucími cenami bytů v německých městech hledá stále více obyvatel alternativy ke klasickému bydlení. Jednou...

Sousede, nedej se. Jak se řeší hlučný sex, bouchání i močení na vrata

Přísný vzkaz, který se objevil na nástěnce v panelovém domě v pražských...

Co dělat se sousedy, kteří obtěžují celý dům? Každý nemůže instalovat protihlukové stěny, nosit špunty v uších a na...

Najdete na iDNES.cz