Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zima se blíží. Jste připraveni?

  9:10aktualizováno  9:10
Léto je pryč a nastal čas si položit otázku: Udělali jsme všechno, aby nás zima nezaskočila? Otázka míří jak na majitele obytných domů, tak na chalupáře a chataře. Každý by měl obhlédnout svůj majetek zvenku i zevnitř a urychleně udělat bilanci toho, co je třeba stihnout dřív, než uhodí mrazy a sněhové plískanice.

Jakákoli lehkovážnost není na místě, neboť zima se ráda mstí nejen mrazivým dechem, ale i materiálními škodami. Na co tedy nezapomenout?

Teplo je na prvním místě
Máte dostatek paliva na celé zimní období? Jde zejména o tuhá paliva (uhlí, koks, dřevo a podobně), na která topí stále víc než polovina domácností. Být předzásoben na celou topnou sezonu je víc než dobrá zvyklost. Paliva je na trhu dostatek a uhelné sklady ho vždy rády dodají.

Ale čím později od října k březnu, tím bude dražší a nikdo nezaručí, že bude dostatečně suché. (Odhaduje se, že mokré uhlí znamená ztrátu na váze až zimním období se mohou objevit různé dopravní kalamity a zásada "co je doma, to se počítá" rázem získá na pravdivosti.

Příprava topidel

Máte před zimou vyčištěná kamna, seřízený kotel topení? Topná sezona se už sice rozeběhla, ale počasí ještě dovoluje napravit zanedbané. Splněny by měly být zejména předepsané povinné revize a kontroly. Zvláště důležité je to u uživatelů plynového kotle, u nichž je stanovena povinnost jednou za rok zajistit kontrolu celého spalovacího procesu, čistotou hořáků počínaje a funkcí pojistkového ventilu či termostatu konče.

Topí-li se na pevná paliva, zanesený komín přináší nejen špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí. Zvláštní nároky jsou opět požadovány u plynových kotlů. U nich je nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaného tahu komína. A pozor! Odpovědnost za stav komínu (jako součást domu) nemá kominík, ale majitel objektu.


Čím rychle utěsnit okna?

* Kovové pásky (kovotěs): Tato metoda se používá již léta. Jde o montáž kovových pásků přímo na obvod okna. Pro dokonalou účinnost je lepší jejich montáž svěřit profesionálům.

* Samolepicí molitanové pásky: Představují rychlou pomoc a snadnou montáž. Nevýhodou je jejich krátká životnost.

* Samolepicí pásky z polyetylenové pěny: Výhodou je příznivá cena, snadná práce a dobrá životnost. U jednoduchých oken se lepí na rám okenního křídla. U dvojitých oken vždy na vnitřní okna.
U dveří se páska umisťuje na dveřní křídlo, případně i na rám.

* Těsnicí hmoty: Nejvíce se hodí pro nepravidelné spáry, kde se jiné způsoby těsnění neosvědčují. Aplikují se pomocí speciální pistole přímo na okenní rám. Těsnicí hmota má dlouhou životnost, montáž však vyžaduje profesionální zručnost.

* Sklářský tmel: Je určen zejména pro starší okna, kde původní tmel je narušen rozpraskáním nebo už vypadal.


9 rad: Na co nezapomenout před zimou?

1. Příprava ndíářa
Zkontrolovat a uvést do pohotovosti nářadí (i další prostředky), kterými se odklízí sníh z chodníků kolem domu. Zvláště důležité je to u povinné údržby chodníků před domy, které slouží i veřejnosti.

2. Vyvézt jímku

V domácnostech bez napojení na centrální kanalizaci nebo na čističku odpadních vod je prozíravé nechat si zavčas vyvézt jímku s fekáliemi. V některých případech je nutné udělat opatření proti zamrznutí domácí čistírny.

3. Pozor na studnu
Máte-li domácí studnu pitné vody, chraňte pumpu proti poškození mrazem (podle pokynů výrobce) uvolněním odtokového otvoru.

4. Postupný úklid
Postupně podle příchodu zimy je nutné uklízet zahradní nářadí a techniku. Samozřejmostí by mělo být důkladné očištění a nakonzervování. Pokud se něco z toho porouchalo, bude zima příležitostí k opravě. To se týká i zahradního nábytku.

5. Mráz škodí barvám
Vodou ředitelné nátěrové hmoty nesnesou mráz. Z nevytápěných dílen nebo kůlen je potřeba je přemístit do bezpečí. To se může týkat i mnoha dalších přípravků (jak v návodu upozorňuje výrobce). Ušetří se tím nemálo peněz.

6. Cement nesnáší vlhko
Podobně je tomu s nespotřebovaným stavebním materiálem, zejména cementem. Ten se před ztvrdnutím uchrání přemístěním do suchého prostředí a vložením do dalšího igelitového pytle.

7. Pozor na zatékání
Také střecha potřebuje kontrolu. Ke slabým místům patří například oplechování komínů, průchody televizních antén, ale i střešní okna či vikýře.

8. Okapy a svody
Často opomíjenou součástí domu jsou okapy a svody vody. Voda z tajícího sněhu si při narušeném odtoku vždy najde náhradní cestu, která může poškodit obvodové zdi a být příčinou vzniku plísní i v interiéru.

9. Budka pro ptactvo
Je-li u domu zahrádka, měla by v ní být i budka pro zpěvné ptactvo. Majitel si tím udělá radost a současně pomůže k přežití svým malým pomocníkům.

Teplo uniká sklepem i střechou

Na nejvýznamnější opatření, jako je zateplení fasády domu, výměna oken, změna topné soustavy a podobně, je nyní většinou již pozdě. Nic však nebrání využít i zbývajících opatření, jako je těsnění oken, zateplení sklepa nebo regulace teploty, jejichž význam pro finanční úspory není rovněž zanedbatelný.

Regulace teploty

Základním předpokladem je regulování teploty v jednotlivých místnostech na doporučené a zdraví prospěšné hodnoty. Už mnohokrát bylo publikováno, že každý stupeň na teploměru navíc zvyšuje spotřebu tepla zhruba o pět procent.

Pozor na okna
Odborníci spočítali, že vstupními nebo balkonovými dveřmi a okny uniká nazdařbůh 40 až 50 procent z celkového množství tepelných ztrát v bytovém domě. Pokud bydlící neinvestoval do nového zasklení či výměny oken za dokonalejší, může si pomoci alespoň náhradními způsoby těsnění.

Izolace do sklepa
Je třeba prohlédnout sklepní okna a dveře, zda nejsou nějak poškozeny a dají se dobře zavírat. Většina sklepů není vytápěna, a není-li jejich strop izolován, může být rovněž cestou, kudy z podlahy bytu nad ním "odchází" teplo. K nápravě stačí, když se na strop sklepa nalepí cca 40 mm silné desky izolace.

Střecha Achillovou patou
Hlavnímu náporu zimy musí odolávat především střecha domu. Proto je třeba ještě jednou zkontrolovat střešní krytinu, případně obstarat výměnu popraskaných dílů. (Přitom bedlivě zvážit, co lze zvládnout svépomocí a na co přizvat profesionály.)

Autor je spolupracovníkem redakce

Okny a dveřmi uniká v zimě nejvíce tepla, proto by majitelé domů neměli podceňovat jejich utěsnění.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i...

Vinný sklep funguje už od 17. století. Podívejte se, jak dnes vypadá

Malba od pezinského výtvarníka Jána Vajsábela znázorňuje panorama  Horných...

„Civilizovaní lidé směřují tam, kde zraje víno,“ prohlásil Charlie Chaplin. Podle jeho rady jsme se vydali na slovenské...Najdete na iDNES.cz