Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zima se blíží. Jste připraveni?

  9:10aktualizováno  9:10
Léto je pryč a nastal čas si položit otázku: Udělali jsme všechno, aby nás zima nezaskočila? Otázka míří jak na majitele obytných domů, tak na chalupáře a chataře. Každý by měl obhlédnout svůj majetek zvenku i zevnitř a urychleně udělat bilanci toho, co je třeba stihnout dřív, než uhodí mrazy a sněhové plískanice.

Jakákoli lehkovážnost není na místě, neboť zima se ráda mstí nejen mrazivým dechem, ale i materiálními škodami. Na co tedy nezapomenout?

Teplo je na prvním místě
Máte dostatek paliva na celé zimní období? Jde zejména o tuhá paliva (uhlí, koks, dřevo a podobně), na která topí stále víc než polovina domácností. Být předzásoben na celou topnou sezonu je víc než dobrá zvyklost. Paliva je na trhu dostatek a uhelné sklady ho vždy rády dodají.

Ale čím později od října k březnu, tím bude dražší a nikdo nezaručí, že bude dostatečně suché. (Odhaduje se, že mokré uhlí znamená ztrátu na váze až zimním období se mohou objevit různé dopravní kalamity a zásada "co je doma, to se počítá" rázem získá na pravdivosti.

Příprava topidel

Máte před zimou vyčištěná kamna, seřízený kotel topení? Topná sezona se už sice rozeběhla, ale počasí ještě dovoluje napravit zanedbané. Splněny by měly být zejména předepsané povinné revize a kontroly. Zvláště důležité je to u uživatelů plynového kotle, u nichž je stanovena povinnost jednou za rok zajistit kontrolu celého spalovacího procesu, čistotou hořáků počínaje a funkcí pojistkového ventilu či termostatu konče.

Topí-li se na pevná paliva, zanesený komín přináší nejen špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí. Zvláštní nároky jsou opět požadovány u plynových kotlů. U nich je nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaného tahu komína. A pozor! Odpovědnost za stav komínu (jako součást domu) nemá kominík, ale majitel objektu.


Čím rychle utěsnit okna?

* Kovové pásky (kovotěs): Tato metoda se používá již léta. Jde o montáž kovových pásků přímo na obvod okna. Pro dokonalou účinnost je lepší jejich montáž svěřit profesionálům.

* Samolepicí molitanové pásky: Představují rychlou pomoc a snadnou montáž. Nevýhodou je jejich krátká životnost.

* Samolepicí pásky z polyetylenové pěny: Výhodou je příznivá cena, snadná práce a dobrá životnost. U jednoduchých oken se lepí na rám okenního křídla. U dvojitých oken vždy na vnitřní okna.
U dveří se páska umisťuje na dveřní křídlo, případně i na rám.

* Těsnicí hmoty: Nejvíce se hodí pro nepravidelné spáry, kde se jiné způsoby těsnění neosvědčují. Aplikují se pomocí speciální pistole přímo na okenní rám. Těsnicí hmota má dlouhou životnost, montáž však vyžaduje profesionální zručnost.

* Sklářský tmel: Je určen zejména pro starší okna, kde původní tmel je narušen rozpraskáním nebo už vypadal.


9 rad: Na co nezapomenout před zimou?

1. Příprava ndíářa
Zkontrolovat a uvést do pohotovosti nářadí (i další prostředky), kterými se odklízí sníh z chodníků kolem domu. Zvláště důležité je to u povinné údržby chodníků před domy, které slouží i veřejnosti.

2. Vyvézt jímku

V domácnostech bez napojení na centrální kanalizaci nebo na čističku odpadních vod je prozíravé nechat si zavčas vyvézt jímku s fekáliemi. V některých případech je nutné udělat opatření proti zamrznutí domácí čistírny.

3. Pozor na studnu
Máte-li domácí studnu pitné vody, chraňte pumpu proti poškození mrazem (podle pokynů výrobce) uvolněním odtokového otvoru.

4. Postupný úklid
Postupně podle příchodu zimy je nutné uklízet zahradní nářadí a techniku. Samozřejmostí by mělo být důkladné očištění a nakonzervování. Pokud se něco z toho porouchalo, bude zima příležitostí k opravě. To se týká i zahradního nábytku.

5. Mráz škodí barvám
Vodou ředitelné nátěrové hmoty nesnesou mráz. Z nevytápěných dílen nebo kůlen je potřeba je přemístit do bezpečí. To se může týkat i mnoha dalších přípravků (jak v návodu upozorňuje výrobce). Ušetří se tím nemálo peněz.

6. Cement nesnáší vlhko
Podobně je tomu s nespotřebovaným stavebním materiálem, zejména cementem. Ten se před ztvrdnutím uchrání přemístěním do suchého prostředí a vložením do dalšího igelitového pytle.

7. Pozor na zatékání
Také střecha potřebuje kontrolu. Ke slabým místům patří například oplechování komínů, průchody televizních antén, ale i střešní okna či vikýře.

8. Okapy a svody
Často opomíjenou součástí domu jsou okapy a svody vody. Voda z tajícího sněhu si při narušeném odtoku vždy najde náhradní cestu, která může poškodit obvodové zdi a být příčinou vzniku plísní i v interiéru.

9. Budka pro ptactvo
Je-li u domu zahrádka, měla by v ní být i budka pro zpěvné ptactvo. Majitel si tím udělá radost a současně pomůže k přežití svým malým pomocníkům.

Teplo uniká sklepem i střechou

Na nejvýznamnější opatření, jako je zateplení fasády domu, výměna oken, změna topné soustavy a podobně, je nyní většinou již pozdě. Nic však nebrání využít i zbývajících opatření, jako je těsnění oken, zateplení sklepa nebo regulace teploty, jejichž význam pro finanční úspory není rovněž zanedbatelný.

Regulace teploty

Základním předpokladem je regulování teploty v jednotlivých místnostech na doporučené a zdraví prospěšné hodnoty. Už mnohokrát bylo publikováno, že každý stupeň na teploměru navíc zvyšuje spotřebu tepla zhruba o pět procent.

Pozor na okna
Odborníci spočítali, že vstupními nebo balkonovými dveřmi a okny uniká nazdařbůh 40 až 50 procent z celkového množství tepelných ztrát v bytovém domě. Pokud bydlící neinvestoval do nového zasklení či výměny oken za dokonalejší, může si pomoci alespoň náhradními způsoby těsnění.

Izolace do sklepa
Je třeba prohlédnout sklepní okna a dveře, zda nejsou nějak poškozeny a dají se dobře zavírat. Většina sklepů není vytápěna, a není-li jejich strop izolován, může být rovněž cestou, kudy z podlahy bytu nad ním "odchází" teplo. K nápravě stačí, když se na strop sklepa nalepí cca 40 mm silné desky izolace.

Střecha Achillovou patou
Hlavnímu náporu zimy musí odolávat především střecha domu. Proto je třeba ještě jednou zkontrolovat střešní krytinu, případně obstarat výměnu popraskaných dílů. (Přitom bedlivě zvážit, co lze zvládnout svépomocí a na co přizvat profesionály.)

Autor je spolupracovníkem redakce

Okny a dveřmi uniká v zimě nejvíce tepla, proto by majitelé domů neměli podceňovat jejich utěsnění.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Dvoupodlažní montovaný dům s pergolou na střeše postavíte za 8 hodin

Montovaný dům při pohledu z ulice

Zajímavým tématem jsou montované domy hlavně pro mladé architekty, kteří se snaží prosadit. Jenže vymyslet takový...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Najdete na iDNES.cz