Jídelna

Jídelna - Ke kuchyni z masivu patří i stejně laděná jídelna. | foto: Living

Židle: vyberte tu, co vám sedne

  • 15
Židle - čtyři nohy, sedák a opěrák. Žádná věda, zdá se. Jak však vybrat tu správnou jídelní židli, když trh nabízí tolik materiálů, tvarů a barev? Stojíte v obchodě s nábytkem a přemýšlíte, jaké židle koupit k jídelnímu stolu? Výběr je dnes na trhu skutečně obrovský a zákazník se mezi židlemi jenom ztrácí.

V první řadě je nutné si uvědomit, zda kupujete židle do malé kuchyňky či do velké jídelny. Do menšího kuchyňského koutu je lepší zvolit židle lehčí, subtilnější, nebo třeba sklápěcí či stohovatelné.

Naopak do prostorné jídelny můžete vybrat masivnější židle s vyšším opěrákem a područkami, i celočalouněné.

„Dejte pozor na konstrukční řešení židle,“ radí Tereza Pražáková z firmy Nábytek Atan. „Kvalitní židle mívají nožní spoje, které zabraňují jejich rozviklání. Nejspolehlivější jsou spoje ohýbané, jako u klasických židlí-thonetek. Šroubované spoje zase zaručují pevnost.“

U židlí z masivu je důležité, aby v namáhaných částech nebyly suky. Je dobré si ověřit i váhové zatížení židle, protože některé typy mají omezenou nosnost.

„Všímejte si i povrchové úpravy materiálu a stability židle,“ doporučuje Katarína Neveďalová ze společnosti Kodreta Group. „Některé židle mohou být laciné na úkor materiálu - nekvalitních kovových či dřevěných částí nebo slabých svárů.“

Dalším kritériem výběru je cena - ta se nejčastěji pohybuje od 700 do 3500 korun, u dřevěných židlí z masivu začíná na tisícikoruně.

O židlích rozhoduje i stůl
Výběr jídelních židlí ovlivňuje i tvar stolu a prostor kolem něj. Čtvercové, obdélníkové a oválné stoly nejsou tak náročné na místo jako stoly kulaté. „Výhodou kulatých stolů ale je, že nikdo nesedí v čele, kde se lidé někdy cítí trochu stranou,“ vysvětluje Kateřina Horová ze společnosti IKEA.

Do menších místností jsou vhodné rozkládací stoly. Některé stoly mají nastavitelnou výšku desky, kterou lze přizpůsobit židli. Pokud jsou stoly nastavené napevno, je dobré dbát na to, aby mezi deskou a sedákem židle byl prostor nejméně 30 centimetrů.

Jídelní židle dnes mají moderní, jednoduché tvary. „Vracejí se také thonetky, které se vyrábějí ohýbáním bukového dřeva,“ říká Tereza Pražáková.

Rozměry židle

dítě (výška 120 cm)
* výška sedáku 30 cm od země
* výška desky stolu 52 cm od země

dospělý (výška 180 cm)
* výška sedáku 46 cm od země
* výška desky stolu 76 cm od země
* šířka sedáku 40 x 40 cm
* mezera mezi sedákem a podkolenní jamkou 7-10 cm
* vzdálenost sedáku od desky stolu 30 cm
* vzdálenost stolu od stěny či nábytku aspoň 1 m
* prostor kolem židle alespoň 1,2 m2

„Liší se od moderních židlí oblými tvary a odlehčeností.“ Popularitu si udržují i kovové židle z chromu. „Nejčastěji v hranatých tvarech, připomínajících kubismus,“ popisuje Katarína Neveďalová. „Do větších jídelen opět našly cestu židle s vysokými štíhlými celočalouněnými opěráky a nohami, které se směrem k zemi zužují.“

Rozhoduje design i pohodlí
Židle se dnes vyrábějí nejčastěji ze dřeva, překližky, kovu, plastu nebo kombinací. „Židle z měkkého dřeva, jako je borovice či smrk, jsou lehčí a levnější, ale jsou na nich otlaky a rýhy více znát než na židlích z tvrdého dřeva,“ říká Tereza Stiborová ze společnosti UNIS-N, výrobce dřevěného nábytku. Správným zacházením se tomu dá předejít a židle jsou neméně kvalitní.

„Židli z neupraveného masivního dřeva si může zákazník nalakovat, namořit, navoskovat či nabarvit, čímž zvýší odolnost povrchu a přizpůsobí ji ostatnímu nábytku,“ upozorňuje Kateřina Horová.

Individuální je rovněž volba tvrdosti židle. Někomu se lépe sedí na dřevě, ale můžete dát přednost měkkému čalounění, sedákům či alespoň potahům a návlekům.

Speciální potahy
Potahové látky na židle se vyrábějí z materiálů odolných proti otěru a zátěži - často z kůže, umělé kůže či pevné textilie. Bývají speciálně povrchově upravené proti skvrnám a tekutinám a dají se velice snadno čistit speciálními pěnami a prostředky na potahy, nikoli však vodou.

Jinak je to se sedáky a návleky, které jednoduše sundáte a vyperete. Proto se také mohly stát módními světlé, nebo dokonce bílé barvy.

Dalšími oblíbenými odstíny jsou béžová, oranžová, žlutá, písková, ale trend přechází i do studenějších tónů, jako jsou tmavě hnědá a zelená. Nejvýhodnější je, pokud má židle na nohách univerzální zakončení na jakýkoli povrch podlahy.

„Kovové židle je většinou mají, aby nezpůsobovaly černé šmouhy či rýhy,“ říká Katarína Neveďalová. „Existuje ale i speciální zakončení, které se hodí jen na jeden typ podlahy: buď na dřevo, nebo dlažbu či koberec. Prodávají se také protiskluzové varianty.“

Pokud židle univerzální zakončení nemá a hrozí poškození podlahy, kupte si raději takzvané kluzáky, tedy plastové podložky s hřebíkem, které se přitlučou do nohou židle. „Další ochranou mohou být filcové samolepící podložky; ty zabraňují poškrábání podlahy a tlumí posouvání židle,“ doplňuje Tereza Pražáková.

Jakou židli ke stolu?

1. Na internetu ušetříte
Jídelní židle můžete nakupovat v hypermarketech s nábytkem, ve specializovaných maloobchodních prodejnách nebo třeba na internetu. Elektronické nakupování je nejlevnější, protože obchodníci jsou napojeni přímo na výrobce. Také v hypermarketech jsou nízké ceny, ale mnohdy na úkor kvality materiálu. Rozhodně se vyplatí srovnat nabídku několika firem.

2. Rozhodujte se podle prostoru
Jídelní židle do malého kuchyňského kouta volte subtilnější a lehčí, do prostorné místnosti si můžete dovolit pořídit masivnější s vysokými opěráky a područkami, i celočalouněné.

3. Počet židlí volte podle rodiny
Jídelních židlí je možné koupit libovolný počet, klidně i lichý. Kolik jich bude potřeba, napoví počet rodinných příslušníků. Můžete ale třeba koupit o dvě židle víc pro nečekané návštěvy.

4. Myslete na údržbu
Plastové a kovové židle se čistí nejsnadněji, většinou vlhkým hadříkem. Na dřevo je dobré použít speciální přípravky, které se dají koupit v každé drogerii. Stejně jako chemické neabrazivní prostředky, kterými se čistí čalounění a potahy.

5. Využijte výrobu na zakázku
Pokud má někdo neobvyklé proporce a židle standardních rozměrů mu nevyhovuje, měl by si nechat židli vyrobit na zakázku - vyšší, či naopak nižší nebo se širším sedákem. Uříznutí noh totiž může zhoršit stabilitu židle.