Kamenná chalupa s roubeným přístavkem si vyžádala kompletní rekonstrukci.

Kamenná chalupa s roubeným přístavkem si vyžádala kompletní rekonstrukci. | foto: Tereza Ulverová

Celý strop se zřítil i s podkrovím. Majitelka chalupy se ale nevzdala

  • 31
Nikdy jsem si nemyslela, že mě chalupaření tak chytne. Když mi rodinná chalupa ve Cvikově na Českolipsku spadla do klína, byla jsem nadšená. Pak jsem ale pohlédla pravdě do očí. Čekala mě rozsáhlá rekonstrukce za plno peněz, píše čtenářka v dalším příspěvku do naší soutěže o zateplení domu.

První zmínka o chalupě je z roku 1836. V roce 1969, kdy příbuzní chalupu kupovali, v ní bydlela stará paní s dcerou a obývaly pouze malý dřevěný přístěnek, který jim byl kuchyní, jídelnou i ložnicí.

V kamenné části byla sednice a podkroví, ve skále pak bylo vyhloubených pět malých jeskyněk s harampádím a sutí. Dům je totiž zadní stěnou doslova přilepený ke skále a přímo z chalupy lze vejít do tří z pěti skalních komůrek.

Všichni příbuzní, včetně mých rodičů, se tehdy pustili do rekonstrukce. Všechno si dělali sami, občas jim tam melouchařili místní řemeslníci. Domek po této úpravě vydržel dlouho, ale časem stejně vše buď dosloužilo, nebo přestalo vyhovovat.

Chalupa u skály

Porcelánové pojistky vyhazovaly, když hřál najednou průtokový ohřívač a varná konvice, pod hnijícími trámy v sednici přibývalo podpěr, podbití střechy v kontaktu se skálou, na kterou je chalupa zadní stěnou přilepená, úplně shnilo a o teplé vodě jsme si mohli nechat jen zdát.

Bylo tedy nutné začít s další rekonstrukcí. Začali jsme nezbytnými pracemi, které nám umožnily bezproblémový pobyt na chalupě. K těm postupně každý rok přidáváme další a další kroky. Nejnutnějším a největším zásahem byla výměna prohnilých a červotočem sežraných trámů v sednici.

Zdravou část stropu truhláři podepřeli a zbytek rozebrali. Zdravá část se ovšem jen jako zdravá tvářila a zřítila se včetně pokoje v podkroví. Na první krok záchranných prací to byl trochu šok. Především finanční, ale celý nový strop byl hezkou náplastí.

Tesaři odstranili shnilá prkna střechy, nahradili je novými a od skály odizolovali. Důmyslným uchycením střechy ke skále vytvořili odvětrávací pás. Pak nastoupili elektrikáři, kteří překopali úplně všechno. Díky nim máme v chalupě kompletně nové rozvody.

Instalatér natáhl vodu do sednice, kde v rohu vznikl kuchyňský kout.

V podkroví jsme předělili půdu příčkou a vytvořili jsme tak základ pro dva pokojíky, samozřejmě již se zásuvkami a světly. K vytápění, či lépe přitápění, jsme zvolili přímotopy.

Hlavním důvodem je možnost přijet i v zimě. Telefonem spustím v pátek ráno topení a po příjezdu do vytopené chalupy už stačí jen rozdělat v kamnech. V sobotu přímotopy topí už jen na záchodě a v koupelně. Vytápění nám ročně vyjde na 15 tisíc za přímotopy a 6 tisíc za dřevo do krbových kamen.

Koupelna a vůbec rozvody vody byl další stavební krok. Koupelna je v jedné ze tří skalních místností. Měli jste vidět instalatéra, který na mě překvapeně koukal, když jsem po něm chtěla, aby zasekal trubky ke sprše do pískovcové skály. "No tak to sem teda paninko ještě nikdy nedělal," nechal se slyšet.

S výsledkem jsme byli spokojeni všichni. Zedníci posadili naše staré popraskané, ale jedinečné umyvadlo na pórobetonové zídky, které obložili velkoformátovými bílými dlaždicemi. Ke sprše vytvořili malý schůdek vyspádovaný k odtoku v zemi a položili velkoformátovou bleděmodrou dlažbu v koupelně i na záchodě.

Instalatér natáhl vodu do sednice, kde v rohu vznikl kuchyňský kout. V koupelně jsme umístili bojler, v kuchyni, přece jen dost vzdálené od koupelny a hlavně bojleru, průtokový ohřívač. Zedníci zazdili díry po elektrikářích a sanovali omítky do více než metru.

Zateplení kvalitní izolací musí být i na předstěně oddělující pokoje od části přilehlé ke skále. Vzniká tam totiž ohromná vlhkost.

V letošním roce mělo být dalším krokem zateplení podkrovních pokojíčků, ale finance si akutně vyžádala oprava zídky pod domem, která dostala zabrat vodaři. Ti zde po letošních holomrazech opravovali prasklé potrubí, které vede pod naším pozemkem.

Na podkroví mám i dvě varianty rozpočtu. První počítá pouze se zateplením pokojíků, druhá i se zateplením vyššího podkroví pod hřebenem střechy. To je sice malý prostor, ale kdyby se vybavil matracemi, mohly by zde přespávat další návštěvy. Nyní je zde v létě opravdu nedýchatelno a malé okýnko ve štítě to rozhodně nezachrání.

Zateplení se komplikuje podbitím plechové střechy. Je proto nutné vytvořit odvětrací prostor tak, aby se pára nesrážela na prknech, respektive aby měla možnost nějakého odvětrávání.  

Varianty jsme propočítali na 200 a 160 milimetrů, ale to byl minimální rozdíl, proto jsme se rozhodli pro zateplení 200 milimetrů silným materiálem. Zateplení kvalitní izolací musí být i na předstěně oddělující pokoje od části přilehlé ke skále. Vzniká tam totiž ohromná vlhkost. Cokoliv nahoře přes zimu zůstane, je do jara úplně promáčené.

Dům je zadní stěnou doslova přilepený ke skále.

Koupelna je v pískovcové skále. Na snímku v průběhu rekonstrukce

Také strop oddělující podkroví od horního podkroví je třeba odizolovat, a to bez ohledu na to, zda horní část podkroví bude či nebude zateplená. Pro zvukovou izolaci jsme volili materiál silný 80 milimetrů.

V první variantě, která počítá se zateplením celého podkrovního prostoru jsme počítali s celkovou zateplenou plochou 120 metrů čtverečních a s cenou materiálu jsme se dostali na částku 60 tisíc korun. Druhá varianta se zateplením pouze dvou pokojíků vyšla na částku 27 tisíc korun při ploše 51 metrů čtverečních.

V obou případech je pro stavebníka trochu komplikace v mém požadavku na zachování původních tzv. lužických okýnek. Pro zateplení počítáme s instalací vnitřního okna vyrobeného na míru.

Ještě jsme na jedné straně objevili původní vepřovicovou stěnu ze slámy a hlíny s vytvořenými okýnky na půdičku nad dřevěným přístavkem, kterou chceme také zachovat.

Zaměření a rozpočet dělal profesionál, kterého jsme na práce chtěli najmout, teď mám u něj práce objednány na příští jaro a záleží jen na vaší soutěži, kterou variantu zvolíme.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

  • místo (stačí město)
  • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

  • popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj
  • zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy
  • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
  • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
  • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
  • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
  • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
  • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.