Zero House. Na střeše domu je umístěn i barel na dešťovou vodu.

Zero House. Na střeše domu je umístěn i barel na dešťovou vodu. | foto: inhabitat.com

Zero House - podívejte se, jak vypadá luxusní ekologické bydlení

  • 94
Sníte o ekologickém bydlení v energeticky soběstačném domku ušitém na míru vašim potřebám a přáním? Montovaný domek, nazvaný Zero House, navržený newyorským architektem Scottem Spechtem by mohl být pro vás zajímavým řešením.

Stavba o rozloze 200 m² je schopná vytvořit nejen energii pro vlastní provoz, ale nashromáždí i dostatečné množství vody a efektivně zpracuje odpad. A to vše automaticky, bez nutnosti jakékoliv asistence.

Přestože se základy konstrukce dotýkají země pouze na čtyřech místech, je stavba stabilní, odolná a zároveň zasahuje minimálně do okolního prostředí.

Zero House

Na stavbu stačí jeden den
Vzhledem k ocelové konstrukci a spirálovitému ukotvení, jež nevyžaduje žádné další hloubení či složité výkopy, může být Zero House postaven během jednoho dne v téměř jakékoli lokalitě.

Výjimkou nejsou ani odlehlé oblasti či místa s méně příznivými podmínkami pro tradiční typ staveb, jako je například umístění do vody, do třímetrové hloubky v úhlu až do 35 stupňů. Tato trubicovitá ocelová konstrukce by měla odolat síle větru o rychlosti do 225 km/h.

Energie vytvořená vysoce výkonnými střešními solárními panely, je posléze uchovávána v záložní baterii, která je schopna zajistit až týdenní provoz domu v případě dočasného nedostatku slunečních paprsků.

Zero House

Klimatizace i topení přes PC
Na střeše je umístěn i barel na dešťovou vodu, jenž pojme více než 10 m³ vody. Díky trojitým glazurám a vyhřívaným sklům se může stavba pochlubit i velkými okny, aniž by to negativně ovlivnilo teplotu uvnitř obydlí.

Stěny, střecha a podlahy jsou izolované kvalitní stavební pěnou, zajišťující vysokou tepelnou odolnost. Vchodové dveře jsou vybaveny izolačními panely, které taktéž přispívají k udržení příznivé teploty v interiéru domu.

Na první pohled zřejmý novodobý design této stavby je spojen i s dalšími moderními technologiemi. Příkladem jsou čidla napojená na osobní počítač majitele domu, která slouží k regulaci klimatizace a topení.

Dálkově lze ovládat i úsporné osvětlení s dlouhou životností (až 100 000 hodin bez výměny jediné žárovky), zabudované do stěn a stropních panelů domu.

Zero House

Interiér v Zero House
Zero House disponuje obývacím pokojem, kuchyní, koupelnou, dvěma ložnicemi a vyvýšenou terasou, která poskytuje ideální posezení pod širým nebem.

Vybavení a vestavěné úložné prostory jsou navrženy s ohledem na zachování maximální užitné plochy. Deska kuchyňské linky, dřezy a podlahy v koupelně jsou vyrobeny z pevného a odolného materiálu.

Skříňky a stěny jsou z kvalitního dřeva a nepotřebují již žádný další ochranný nátěr. Výhodou je, že interiér Zero House může být přizpůsoben mnoha druhům materiálů a barevným kombinacím.

Zero House

Bez kanalizace i čerpadla

Neméně zajímavý a účinný je i vodní a odpadní systém, který zahrnuje zařízení na sběr dešťové vody, následně udržované v oběhu domu pouze díky gravitační síle.

Voda se shromažďuje ve střešní cisterně, která uskladní až 10 000 litrů. Vlastní vahou je pak vytlačena do potrubí a oběhu celého domu.

Například voda spláchnutá na toaletě putuje do odpadního kontejneru, kde se organickou cestou zpracovává odpad z domu. Tímto způsobem se vyhnete napojení na standardní kanalizaci a zároveň drahým elektrickým čerpadlům.

Dokonce ani případná zahrádka nepřijde zkrátka - díky odpadu umístěném v kontejneru pod domem, ze kterého vzniká kvalitní hnojivo. Tento kontejner je potřeba vyprázdnit pouze dvakrát ročně.

První studie naznačují, že domek bude prodáván prostřednictvím společnosti Treehugger & Materialicio za cenu 5 600 000 Kč. Vysoká cena odpovídá náročnému systému, kvalitnímu vybavení i použitému materiálu.