Zelené zdi jsou krásné a užitečné

  • 11
Majitelům zahrad může živý plot vyřešit hned několik problémů. Izoluje zahradu od hlučného a prašného provozu, je clonou proti nežádoucím pohledům, chrání před větrem, zahradu opticky vymezuje a navíc je při správné péči okrasou.

Teď je správná doba pro zakládání živých plotů. Pěkný bude, když vyberete keře a stromy vhodné pro podmínky na vaší zahradě, před vysázením připravíte půdu a zvolíte správný termín výsadby.

Měli byste být rozhodnuti, jak má být plot vlastně vysoký, má-li být stále zelený a kolik času mu chcete věnovat. Pro oddělení ulice nebo sousedů byste měli při výběru dřevin brát ohled na prostorové možnosti pozemku. Kde je prostor úzký, je správnou volbou střihaný živý plot, zatímco na větších plochách víceřadý, volně rostoucí.

Aby zelená bariéra dobře splnila svůj účel, musí být dřeviny vysoké něco přes 1,5 metru. Příliš vysoký plot na hranici pozemku by totiž mohl zastínit zahradu.
Rozdělení zahrady nejlépe zajistí malé skupinky keřů s výškou do jednoho metru.

Nízké plůtky sloužící jako obruba záhonů udržujte ve výšce do 50 centimetrů. Do plůtků držících pevné rovné linie je nejvhodnější zakrslý zimostráz či neopadavý dřišťál. Naopak rozvolněné linie snadno vytvoříte z levandule.

Tvarované keře chrání lépe

Podle velikosti a architektury zahrady vybírejte mezi volně rostoucím a tvarovaným živým plotem. Lepší jsou tvarované živé ploty, protože jsou hustší a nepropustnější. Více izolují proti hluku, prachu a kouři.

Střihané živé ploty jsou náročné na přísun živin, protože sílu a živiny ztrácejí s odstřihnutými větvičkami. Každým rokem je proto přihnojujte. Volně rostoucí živý plot naopak vyžaduje mnohem méně péče. Neosazujte ho však pouze jedním druhem dřeviny. Měl by být pestrý, složený z dřevin, které kvetou v různou dobu v různých barvách.

Do živého plotu kupujte jen kvalitní sazenice. Rostlinami předpěstovanými v kontejnerech méně riskujete poškození kořenové soustavy při výsadbě. "Se zřetelem na cenu i kvalitu nakupujte raději přímo v osvědčených školkách a zahradnictvích," radí zahradník Jaroslav Štěpán.

Opadavé listnáče vysázejte na podzim nebo na jaře, jehličnany a vždy zelené listnáče v dubnu až květnu. Dřeviny s kořenovým balem můžete vysazovat během celého vegetačního období, kromě horkých dnů.

Rostliny sázejte buď jednotlivě, nebo v trojsponu, podle toho, jak široký plot chcete mít. Vzdálenosti mezi jednotlivými keři volte s ohledem na požadovanou hustotu plotu. Vycházejte však z rozměrů, kterých rostlina nabude v dospělosti. Pro většinu střihaných živých plotů se doporučují tři až čtyři rostliny na metr délky.

"Nemá význam nasázet malé rostliny blízko sebe. Je chybou si myslet, že tím rychleji dosáhnete hustého porostu," upozorňuje Jaroslav Štěpán. Po výsadbě živý plot pravidelně zalévejte. Že se dřeviny ujaly, je možné říci po dvou až třech letech. Pak začněte s výchovnými řezy, abyste dosáhli požadovaného hustého vzhledu.

Živé ploty

Volně rostoucí

Hlohyně (Paracantha), Dřišťál Thunbergův (Barberis Thunbergii), Tamaryšek (Tamarix), Zlatice (Forsythia intermedia), Tavolník van Houtteův (Spiraea van Houtteii), Kdoulovec (Chaenomeles - hybridy), Ibišek syrský (Hibiscus syriacus), Levandule (Lavandula angustifolia), Wajgelie (Weigela), Cesmína (Ilex aquifolium)

Stříhané

* vysoké živé ploty:
Zerav západní (Thuja occidentalis), Zerav řasnatý (Thuja plicata), Tis (Tauxus), Smrk pichlavý (Picea pungens), Buk (Fagus sylvatica), Habr (Carpinus betulus)

* nízké živé ploty:
Zimostráz (Buxus sempervirens), Borovice kleč (Pinus mugo var. Pumilio), Zimolez (Lonicera nitida), Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana), Tavolník Bumaldův (Spiraea bumalda)

Pravidelně střihejte

Nejpracnější jsou pravidelně střihané živé ploty. Volně rostoucí živé ploty zase rychle dorostou do krásy s malými nároky na práci, ale pokud opomenete na jejich pravidelný roční průklest, brzy ztrácejí krásu.

"Základem pěkného vzhledu živého plotu je včasné prostřihávání," radí zahradník Štěpán.

Potřebujete k němu dvousečné a pákové nůžky a v případě, že je zahrada lemovaná střihaným živým plotem, budete potřebovat i elektrické nůžky.

Protože při práci snadno ztratíte přehled o tvaru a výšce plotu, je lepší si pro orientaci předem natáhnout provázek nebo postavit konstrukci z latí.

Kvetoucí dřeviny zastřihujte po odkvětu, opadavé keře v období vegetačního klidu - od listopadu do března - a vždy zelené keře upravujte od září až do prvních mrazů.

Ideální tvar živého plotu má dole širší základnu a nahoru se zužuje. Zajišťuje tak rychlý odtok vody z vrcholové části plotu a dolní větve mají navíc zajištěný dostatečný přísun světla.

Foto popis| SOUKROMÍ NA ZAHRADĚ Nechcete-li, aby bylo do zahrady vidět, nemusíte hned stavět třímetrovou zeď. Tento úkol zvládne i obyčejný smrk.

Zelené zdi jsou nejen krásné, ale i užitečné