Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku. | foto: Archiv

Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

  • 0
Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení rodinných domů. Na tento typ střech lze dokonce získat i dotaci z programu Nová zelená úsporám.

O přínosu zelených střech se ví už řadu let: přispívají k tepelnému komfortu uvnitř domů, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují také životnost střechy. Přinášejí tak výhody jak svým majitelům, tak i jejich okolí, protože zlepšují klima ve městě. A to v letošním parném létě nebo naopak při intenzivních deštích ocení určitě všichni.

Historie

Historie zelených střech je stará minimálně 3 000 let, kdy z Afriky přišli do Středomoří Féničané a začali kolonizovat pobřeží Pyrenejského a Apeninského poloostrova. Zelené střechy plnily praktickou funkci, a to ochranu před klimatickými podmínkami. Zelené střechy se požívají jak ve Skandinávii, na Islandu nebo na severu Kanady a USA, tak také v Africe nebo Guatemale.

Velmi příjemným bonusem je u zelených střech možnost (od ledna 2017) výrazného příspěvku z programu Nová zelená úsporám.

Příspěvek lze ovšem získat při splnění určitých podmínek: při zateplení celého domu včetně střechy, při výstavbě pasivního domu nebo při přestavbě stavby, která původně nebyla určena pro trvalé bydlení (například rekreační chalupa), na rodinný dům. Ten pak musí splňovat parametry energeticky úsporného domu.

Na střechu nechal majitel instalovat extenzivní zelenou střechu.

Při budování střechy je nutné myslet hlavně na vlhkost, která je největším nepřítelem konstrukce střechy. V případě zelených střech je tento problém ještě markantnější. Důležité je tedy pamatovat na úlohu odvětrání, což je odvádění vnější vlhkosti, která pronikne střešní krytinou, odvádění vnitřní vlhkosti, která pronikne z obytných prostorů, vyrovnání rozdílů v teplotě konstrukcí, odvádění tepla nahromaděného ve střeše ze slunečního záření apod.

Vlhkost způsobuje výskyt dřevokazných hub v konstrukci kovu a plesnivění tepelné izolace, což zhoršuje její tepelně-izolační vlastnosti. Potom vznikají plísně, které ohrožují i zdraví obyvatel domu. Velmi důležitá je funkčnost hydroizolace, protože ta má největší vliv na životnost střechy.

Zdroj: zelenestrechy.cz

Modelový příklad

Jak lze postupovat? Třeba majitel staršího domu plánuje zateplení střechy a fasády a počítá s dotací. Dům má střechu s nízkým sklonem vhodnou pro osázení zelenou střechou, například systémem extenzivní zelené střechy Urbanscape, kterou tvoří ochranná a drenážní fólie, minerální substrát Green Roll a rozchodníkový koberec.

S plánovaným zateplením domu získá majitel možnost zažádat o dotaci na zelenou střechu. Extenzivní skladba s minerálním substrátem a rozchodníky je lehká a tedy vhodná i pro rekonstrukce, kde se s ní původně nepočítalo.

Skladba vegetačního souvrství spolu se zateplením přispívá k lepšímu tepelnému komfortu pod střechou, sníží se tepelné ztráty v zimě, v létě se omezí přehřívání interiéru.

Při realizaci zelené střechy se postupuje stejně jako při rekonstrukci zateplení střechy. Odstraní se původní, v tomto případě místy prorezlá střešní plechová krytina. Doplní se tepelné izolace. Foukanou minerální izolaci Supafil lze do prostoru pod plné podbití aplikovat přes několik předem připravených otvorů.

Pokud použijete minerální izolaci Unifit v rolích, je potřeba odstranit celoplošné podbití a následně je vrátit zpět. Plocha podbití se opatří hydroizolací odolnou proti prorůstání kořenů, na ni se pak pokládá systém zelené střechy Urbanscape.

Kolik můžete získat – ukázkový příklad dotace na dům

  • · Plocha fasády 202 m², dotace: 101 000 Kč x 1,05 = 106 050 Kč
  • · Plocha střechy 140 m², dotace: 70 000 Kč x 1,05 = 73 500 Kč
  • · Plocha zelené střechy 136 m², dotace: 68 000 Kč

celkem: 247 550 Kč

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.

V projektu na zateplení byly použity minerální izolace Knauf Insulation s Environmentálním prohlášením. Na tyto výrobky se vztahuje zvýhodněný koeficient 1,05. Dotace byla navýšena o 5 % a přinesla majiteli 25 000 Kč navíc.

Pro realizace rodinných domů v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji platí pro všechny konstrukce zvýhodněný koeficient upravující výši dotace koeficientem k = 1,1. Dotace se navyšuje o 10 procent.

Celoroční koberec s rozchodníky

Extenzivní střecha s rozchodníky je vhodná nejen pro novostavby, ale i pro rekonstrukce. Montáž střechy je rychlá a ve většině případů netrvá déle než jeden den. Zazelenit s ní lze starší domy s plochou střechou nebo střechou s nízkým sklonem, například takzvaný šumperák.

Další vhodnou plochu představují střechy garáží nebo plochy nevyužívaných teras. Systém Urbanscape zatíží střechu v suchém stavu pouze 21 kg / m². Hmotnost tohoto typu zelené střechy je tak nízká proto, že obsahuje substrát vyvinutý speciálně k tomuto účelu.

Zelená střecha udržuje příjemné klima.

Navíc předpěstovaná vegetační rohož výrazně urychluje a usnadňuje pokládku. Zelený koberec tvoří deset až dvanáct typů rozchodníků. Více druhů umožňuje vegetační vrstvě kvést během delšího období, a tak měnit vzhled zelené střechy. V období vegetačního spánku se barví do bronzova. Tyto sukulentní rostliny jsou velmi odolné, nenáročné na péči a závlahu.

Splňují proto požadavek dotačního programu Nová zelená úsporám. Ten vyžaduje, aby zeleň při minimální údržbě vydržela po celou dobu udržitelnosti, což znamená, že vegetace musí nejméně deset let být minimálně na 2/3 plochy střechy v dobré kondici.

Hlavní zásobník vody v souvrství představuje patentovaný, vysoce nasákavý substrát z kamenné vlny Urbanscape Green Roll, který zadrží až 49 litrů vody na m².