Podporu můžete letos získat ve třech oblastech a čerpat ji mohou výhradně majitelé rodinných domů.

Podporu můžete letos získat ve třech oblastech a čerpat ji mohou výhradně majitelé rodinných domů. | foto: Profimedia.cz

Majitelé domů pozor. Zelená úsporám začala rozdávat dvě miliardy korun

  • 4
Aby se spotřeba energií v domě snížila, jsou zapotřebí stavební zásahy. Na projekt, úpravy nebo stavbu pasivního domu můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Letos se týká majitelů rodinných domů.

Největší zájem o dotace z programu Nová zelená úsporám, který letos mezi majitele domů rozdělí 1,9 miliardy korun, je na zateplení a změnu vytápění. "Více než 40 procent přijatých žádostí se týká zateplení a výměny oken a jen v šesti procentech lidé chtějí dotaci na výstavbu nového domu," přibližuje Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí České republiky.

Toto rozložení dokládají i první schválené žádosti. Rada fondu jich zatím projednala sedm, pět z nich se týkalo výměny starého topení, jedna stavby pasivního domu a jedna zateplení. A žádostí raketově přibývá. Od spuštění začátkem dubna jich SFŽP eviduje už téměř 600. Žádosti se mohou podávat až do konce října 2014, případně do vyčerpání peněz.

Podporu můžete letos získat ve třech oblastech a čerpat ji mohou výhradně majitelé rodinných domů. O výzvě zaměřené na bytové domy se podle Brandtové uvažuje nejdříve v roce 2015.

Oblast A: zateplení a výměna oken

V této skupině mohou lidé žádat o finanční pomoc na stavební a technologické úpravy vedoucí ke snížení energetické náročnosti v již stojícím rodinném domě. Sem patří především zateplení a výměna oken a dveří. Podporu můžete získat i na zpracování projektu a energetického posudku nutných k provedení těchto úprav.

Oblast B: stavba pasivního domu

Druhou oblastí je stavba nového rodinného domu, musí ovšem jít o dům pasivní nebo skoro pasivní, tedy takový, jehož spotřeba energií dosahuje maximálně 15, případně 20 kWh/m² vytápěné plochy za rok. Toho lze dosáhnout různými technologiemi, jako je například řízené větrání s rekuperací vzduchu, nadstandardní zateplení či okna s izolačními trojskly. I tady platí, že peníze z fondu lze získat také na projekt či energetický posudek. Pokud se vám podaří dosáhnout hranice 15 kWh, můžete získat podporu až 550 tisíc korun.

Oblast C: změna vytápění

Nová zelená úsporám pomůže i těm, kdo vymění stávající vytápění rodinného domu na tuhá paliva a kapalná fosilní paliva za ekologické zdroje vytápění. Těmi jsou například tepelná čerpadla, na která lze získat podporu až 100 tisíc korun, kotel na biomasu, na ten vám stát přispěje až 50 tisíc korun, a plynový kondenzační kotel. U něj je maximální výše podpory 18 tisíc korun. Podmínkou je pořízení hlavního zdroje vytápění s případnou kombinací s ohřevem teplé vody a jeho zapojení do otopné soustavy. Oblast C zahrnuje i podporu na instalaci solárních systémů či na instalaci systému nuceného větrání s rekuperací tepla.

Podpory z oblastí A a C lze kombinovat. Šanci na peníze z Nové zelené úsporám mají i ti, kteří už svůj dům upravili či postavili.

Na co si dát pozor

"Žadatelům často chybí potřebné dokumenty nebo jsou staré, například list vlastnictví nesmí být starší než 90 dnů. Lidé také zapomínají podepisovat dokumenty a nehlídají si lhůty," upozorňuje Lenka Brandtová a připomíná, že na webových stránkách www.novazelenausporam.cz najdete veškeré informace a také "kuchařku" pro žadatele Krok za krokem k získání dotace. "Je možné se poradit i na krajských pracovištích fondu nebo využít bezplatnou telefonní linku 800 260 500," doplňuje mluvčí.

Maximální výše podpory

  • Zateplení obvodových stěn 1 500 Kč/m²
  • Zateplení střechy 1 500 Kč/m²
  • Zateplení podlahy na terénu 2 000 Kč/m²
  • Výměna výplní staveb. otvorů 6 900 Kč/m²
  • Ostatní konstrukce 600 Kč/m²

Pozn.: Jde o opatření z oblasti A
Zdroj: novazelenausporam.cz

Co potřebujete k žádosti

  • vyplněný formulář žádosti o podporu
  • doklad o projednání stavebního záměru s příslušným stavebním úřadem (v oblasti C se to týká jen tepelných čerpadel typu voda - voda a země - voda).
  • výpis z katastru nemovitostí nesmí být starší než 90 dnů
  • doklad o právní subjektivitě (dokládají pouze právnické osoby či fyzické osoby podnikající v oblasti poskytování bydlení)
  • souhlasné prohlášení spoluvlastníků (v případě, kdy žadatel není jediným vlastníkem nemovitosti, podpisy na prohlášení musí být úředně ověřeny)
  • odborný posudek, ze kterého je zřejmý rozsah a způsob provedení veškerých úprav. Posudek je podkladem pro výpočet výše podpory
  • průkaz energetické náročnosti budovy (pouze pro žádosti z oblasti podpory A, B)
  • krycí list technických parametrů vyhotovený a autorizovaný zpracovatelem energetického posudku. Jde o seznam použitých materiálů, výrobků a dodavatelů
  • dokumenty k veřejné podpoře (pokud projekt naplňuje znaky veřejné podpory)
  • doklad o vlastnictví bankovního účtu