Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze starého zahradního domku vznikne moderní obytný dům pro rodinu

  1:00aktualizováno  1:00
Ze zahradního domku na okraji vesnice se stane obytný dům. Autora při přestavbě motivovalo především malebné místo, splynutí s krajinou a požadavek majitele na úsporné a ekologicky šetrné řešení.

Po rekonstrukci se stavba se sedlovou střechou promění v kompozici skládající se ze tří hranolů s plochými střechami. Původní část má hladkou omítku, nové přístavby se obloží prkny z neupraveného dřeva, které postupně získá patinu. Zdroj: www.mujdum.cz. | foto: Vizualizace: Ing. arch. Jiří Zábran

Domek původně sloužil jako sklad ovoce, domácí moštárna, dílna a místo pro občasné přespání. Stojí na jižním svahu nad rybníkem, nad ním se rozprostírá velký ovocný sad.

Jeho největší hodnotou je silný genius loci: čistá kulturní krajina je přirozeně udržována svým osvíceným majitelem. Místo postřiků osazuje na stromy ptačí budky, navršené větve poskytují útočiště zvěři, rybník obývá široká škála živočichů.

Současný stav. Ze svahu nad rybníkem vyčnívá jednoduchý domek s malými okénky.

Současný stav. Ze svahu nad rybníkem vyčnívá jednoduchý domek s malými okénky. Slunná poloha a krásný výhled nejsou zhodnoceny. Zdroj: www.mujdum.cz

Ubývání a přibývání

Jižní svah s přístupen ze severu je pro bydlení ideální alternativa. Základem rekonstrukce bylo odstranění podkroví. Tradiční stavení se sedlovou střechou architekt Jiří Zábran, autor návrhu, rozšířil a proměnil v moderní objekt s dominantními kubickými tvary.

Nový vstupní prostor zaujímá severovýchodní nároží domu, při severní fasádě je umístěno hygienické zázemí a schodiště. Společná obývací část, tedy obytná hala s kuchyní, směřuje na jih, z jižní strany se dům rozšířil o novou přístavbu se sezením a jídelním stolem. Tato část je oddělena posuvnými prosklenými dveřmi a osvětlena velkým pásovým oknem.

Součástí přízemí zůstává funkčně nezávislá dílna s vlastním vstupem ze západní strany. Z obytné haly vede dvouramenné schodiště o podlaží výše do další přístavby, která bude vybudována na severní straně. Zde je velká ložnice s vestavěnými skříněmi a koupelnou.

Stavba kaskádovitě kopíruje svažitý terén. Nejvyšší část, ložnice, částečně

Stavba kaskádovitě kopíruje svažitý terén. Nejvyšší část, ložnice, částečně přesahuje nad vstupem do domu, a vytváří tak malé závětří. Pod nejnižší částí s rohovým oknem a opěrným sloupkem vznikne krytý prostor pro venkovní sezení nebo dílnu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Po rekonstrukci se stavba se sedlovou střechou promění v kompozici skládající

Po rekonstrukci se stavba se sedlovou střechou promění v kompozici skládající se ze tří hranolů s plochými střechami. Původní část má hladkou omítku, nové přístavby se obloží prkny z neupraveného dřeva, které postupně získá patinu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Původní zděné jádro domu si i po rekonstrukci ponechává hladkou štukovou fasádu, obě přístavby mají dřevěnou rámovou konstrukci s pláštěm z neupraveného dřeva. Díky tomu se harmonicky zapojují do přírodního prostředí.

Autor

Ing. arch. Jiří Zábran
*1979

Autorizovaný architekt, člen České komory architektů. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Plzni a Fakultu architektury ČVUT Praha.

Od r. 2005 se zabývá vlastní architektonickou činností: navrhováním interiérů, rodinných domů, bytových domů a urbanistických projektů. Inklinuje ke švýcarskému minimalismu a přírodním materiálům.

Jsou bohatě proskleny a vykonzolovány do exteriéru, vzniká tak členitá hmota, která působí menším a lehčím dojmem, než by působila stejně velká stavba kompaktního tvaru. Důraz je kladen na přírodní materiály a ekonomicky úsporné řešení. Návrh počítá s realizací z velké části svépomocí.

Slovo autora

"Dům by měl vyjadřovat otevřenost a pokoru ke krajině. V zadání rekonstrukce bylo rozšíření podlahové plochy. I přesto jsem navrhl snížení hmoty, aby dům lépe splýval se svahem. Dále jsem navrhl vykonzolování odpočinkové části domu. Díky velkému prosklení získá majitel krásný výhled na rybník a pod tímto dřevěným kvádrem kryté venkovní pracoviště."

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 7/2011.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Rodinný dům musel architekt přizpůsobit předpisům CHKO, úkol zvládl

Architekt použil zajímavý optický trik, díky němuž má dům z horní strany do...

Navštívili jsme osobitý rodinný dům v malebné horské krajině pod Lysou horou v chráněné krajinné oblasti, který si...

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i...Najdete na iDNES.cz