Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze starého zahradního domku vznikne moderní obytný dům pro rodinu

  1:00aktualizováno  1:00
Ze zahradního domku na okraji vesnice se stane obytný dům. Autora při přestavbě motivovalo především malebné místo, splynutí s krajinou a požadavek majitele na úsporné a ekologicky šetrné řešení.

Po rekonstrukci se stavba se sedlovou střechou promění v kompozici skládající se ze tří hranolů s plochými střechami. Původní část má hladkou omítku, nové přístavby se obloží prkny z neupraveného dřeva, které postupně získá patinu. Zdroj: www.mujdum.cz. | foto: Vizualizace: Ing. arch. Jiří Zábran

Domek původně sloužil jako sklad ovoce, domácí moštárna, dílna a místo pro občasné přespání. Stojí na jižním svahu nad rybníkem, nad ním se rozprostírá velký ovocný sad.

Jeho největší hodnotou je silný genius loci: čistá kulturní krajina je přirozeně udržována svým osvíceným majitelem. Místo postřiků osazuje na stromy ptačí budky, navršené větve poskytují útočiště zvěři, rybník obývá široká škála živočichů.

Současný stav. Ze svahu nad rybníkem vyčnívá jednoduchý domek s malými okénky.

Současný stav. Ze svahu nad rybníkem vyčnívá jednoduchý domek s malými okénky. Slunná poloha a krásný výhled nejsou zhodnoceny. Zdroj: www.mujdum.cz

Ubývání a přibývání

Jižní svah s přístupen ze severu je pro bydlení ideální alternativa. Základem rekonstrukce bylo odstranění podkroví. Tradiční stavení se sedlovou střechou architekt Jiří Zábran, autor návrhu, rozšířil a proměnil v moderní objekt s dominantními kubickými tvary.

Nový vstupní prostor zaujímá severovýchodní nároží domu, při severní fasádě je umístěno hygienické zázemí a schodiště. Společná obývací část, tedy obytná hala s kuchyní, směřuje na jih, z jižní strany se dům rozšířil o novou přístavbu se sezením a jídelním stolem. Tato část je oddělena posuvnými prosklenými dveřmi a osvětlena velkým pásovým oknem.

Součástí přízemí zůstává funkčně nezávislá dílna s vlastním vstupem ze západní strany. Z obytné haly vede dvouramenné schodiště o podlaží výše do další přístavby, která bude vybudována na severní straně. Zde je velká ložnice s vestavěnými skříněmi a koupelnou.

Stavba kaskádovitě kopíruje svažitý terén. Nejvyšší část, ložnice, částečně

Stavba kaskádovitě kopíruje svažitý terén. Nejvyšší část, ložnice, částečně přesahuje nad vstupem do domu, a vytváří tak malé závětří. Pod nejnižší částí s rohovým oknem a opěrným sloupkem vznikne krytý prostor pro venkovní sezení nebo dílnu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Po rekonstrukci se stavba se sedlovou střechou promění v kompozici skládající

Po rekonstrukci se stavba se sedlovou střechou promění v kompozici skládající se ze tří hranolů s plochými střechami. Původní část má hladkou omítku, nové přístavby se obloží prkny z neupraveného dřeva, které postupně získá patinu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Původní zděné jádro domu si i po rekonstrukci ponechává hladkou štukovou fasádu, obě přístavby mají dřevěnou rámovou konstrukci s pláštěm z neupraveného dřeva. Díky tomu se harmonicky zapojují do přírodního prostředí.

Autor

Ing. arch. Jiří Zábran
*1979

Autorizovaný architekt, člen České komory architektů. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Plzni a Fakultu architektury ČVUT Praha.

Od r. 2005 se zabývá vlastní architektonickou činností: navrhováním interiérů, rodinných domů, bytových domů a urbanistických projektů. Inklinuje ke švýcarskému minimalismu a přírodním materiálům.

Jsou bohatě proskleny a vykonzolovány do exteriéru, vzniká tak členitá hmota, která působí menším a lehčím dojmem, než by působila stejně velká stavba kompaktního tvaru. Důraz je kladen na přírodní materiály a ekonomicky úsporné řešení. Návrh počítá s realizací z velké části svépomocí.

Slovo autora

"Dům by měl vyjadřovat otevřenost a pokoru ke krajině. V zadání rekonstrukce bylo rozšíření podlahové plochy. I přesto jsem navrhl snížení hmoty, aby dům lépe splýval se svahem. Dále jsem navrhl vykonzolování odpočinkové části domu. Díky velkému prosklení získá majitel krásný výhled na rybník a pod tímto dřevěným kvádrem kryté venkovní pracoviště."

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 7/2011.

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Myslivně vrátil podobu z 18. století. Náklady raději přestal počítat

Zbraslavská myslivna se zbavila všech novodobých nánosů a vrátila se do 18....

Ivan Pešek koupil myslivnu v Praze na Zbraslavi v době, kdy sloužila jako dům se třemi byty. Značně zanedbanou stavbu...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Další z rubriky

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Dům v prudkém svahu si vyžádal masivní opěrné stěny a odvážnou statiku

Z ložnicového podlaží lze přes malou terasu (tzv. anglický dvorek) vyjít do...

Čisté geometrické tvary, kontrast hladkých omítek a prosklených ploch, moderní technologie a funkčnost bez složitých...

Najdete na iDNES.cz