Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Zbavte se starého kotle na uhlí. Vrhněte se na levnější biomasu

Peníze na nový kotel dostanete, když vyměníte starý kotel na uhlí či elektrické vytápění za kotel na biomasu. Nebo když instalujete ekologický kotel do nízkoenergetické novostavby.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
B

brebtta

20. 5. 2009 21:58
u-hoř

zkratka universální hořák zastavíte do starého kotle i s podavačem a můžete topit i plevama z řepky a obilí.neew kotle si strčte (Y)(Y)(Y)(Y)

0 0
možnosti
JD

gagaryn

21. 5. 2009 13:13
Re: u-hoř

a funguje to ! Máš s tím nějaké zkušenosti ?

0 0
možnosti
DM

Dr. Muroň

20. 5. 2009 16:34
Jsou i automatické kotle na uhlí - s minimální obsluhou

Mají podobné zařízení jako kotle na peletky, ovšem jsou i podobně drahé. Kdo chce kompromis mezi cenou a pohodlím, tak je dobré mít akumulační nádrže. Natopit je, při vysokém výkonu kotel pracuje s vysokou účinností, většina běžných kotlů kolem 20 tisíc. A automatika bude pouště tolik tepla do systému, aby se nepřetápělo. Ovšem akumulační nádrž je poměrně drahá, ale myslím že se vyplatí, zvl. pro přechodné období.

Myslím, že mít dobře zateplený objekt, tím by měla úvaha začínat. Než měnit topnou soustavu, kotel plus instalace 80 tisíc, skladovací prostory, kupovat pilu, posudek na komín atd. Nemá cenu skvělý systém a teplo, které utíká stěnami a okny. Lepší zateplit, vyměnit okna. Pak může stačit menší kotel, u dobře zatepleného někdo vytopí i krbová kamna s vložkou, topí se až když je na 0 a méně.

Ono to moc nevypadá, že by přišla nějaká paliva levná. I ta ekologická přírodu něco stojí - např. pěstování energo plodin na agropelety.

0 0
možnosti
DM

Dr. Muroň

20. 5. 2009 16:22
Hlavně používat mozek, pozor na reklamu a Cankaře

S topením na biomasu souhlasím, takto se ovšem topí na vesnicích už dávno. Pokud se spaluje dřevo z lesa a ne uhlí, tak to je biomasa. Umí ji spalovat nejobyčejnější kamna, krbová kamna, většina kotlů na uhlí.

Cankař je obchodník, který umí náležitě využít snahy obyvatel o ekologické topení i módnosti tohoto topení. Kotle prodává od 60 tisíc, za montáž a doplňky dalších 20 tisíc. Kotel má životnost tak 15 let, takže kole je 80 děleno 15?

Topení peletkami není špatné, je plně automatické. Nicméně peletky se musí skladovat, na rozdíl od plynu. Nějaký popel je, i když je ho velmi málo. Kotle tak od 60 tisíc, plynové s podobnou automatickou vyjdou na polovinu. Takový kotel se nehodí do bytu, ale do sklepa - takže zase ztráty cestou od kotle, prostory navíc, objednávání cisteren. Dále - při kupování nákladu, cisterny, mě můžou snadno ošidit, kontrola tu moc není, jen objem, který cisterna naplnila ve sklepě. Podobně jako u uhlí, okrádalo se, dnes ne?

0 0
možnosti
DM

Dr. Muroň

20. 5. 2009 16:28
Re: Hlavně používat mozek, pozor na reklamu a Cankaře

Peletky mi přijdou vhodné pro někoho, kdo není v dosahu plynu a chce mít plnou automatiku. Na vesnici ovšem lidé upřednostnují jiné topení, mj. i proto, že nemají tolik peněz a čas určitý mají.

Topení dřevem - pokud se dřevo spaluje, tak vždy zpynovacím způsobem. Žárem dochází k pyrolýze, uvolňuje se plynná a kapalná složka ze dřeva (dřevoplyn a dehet), obojí shoří, pokud se moc netlumí oheň. Shoří i pevná složka - dřevěné uhlí. Cankař dělá reklamu stylem prodejců Herbalifu, kteří nabízí "buněčnou výživu". Ona každá výživa se dostane k buňkám v těle, pokud projde střevem do krve.

Topení dřevem je skutečně levné. U samovýroby pozor na uřezané prsty na pile, zdaleka ne vždy jsou přišít zpět (např. když jde řez přes kloub). Takže bych radil jedině pilu s kolébkou,, do které se dlouhé poleno dá a ruce jsou od kotouče vzálenější.

Myslím, že vyjde levněji dřevo i naštípané a nařezané, ale je třeba počítat na výhřevnost.

0 0
možnosti
P

Podrazza

20. 5. 2009 14:44
Sorry, zůstávám ropákem :P

Když pominu vysoké pořizovací náklady, požadavky na prostory ke skladování paliva a množství času a peněz ke shánění paliva, je to fajn věc. Ale nedělejte si iluze že stát se přetrhne aby mohl přispět. Než bych spaloval za 17tis ročně peletky, tak raději na chalupě ponechám kotel na č.uhlí, kde protopím dokonce ještě o něco málo méně. Krom toho v posledních několika letech o hodně vzrostla těžba dřeva a nové lesy nevyrostou za pět let, takže z toho vyplývá jakým směrem se budou v budoucnu pohybovat ceny dřeva. Určitě podraží i ostatní paliva, ale záleží o kolik. Většina lidí nevybírá způsob vytápění podle toho zda je ekologický nebo ne, ale podle finančních možností. A až bude ekologie levná, bude na světě krásně :-)

0 0
možnosti
JD

gagaryn

20. 5. 2009 14:38
***

Dá se v kotlích topit také něčím jiným než biomasou ?

0 0
možnosti

WIFI

21. 5. 2009 12:30
Re: ***

obecně ano, problém je, že do těch s dotací nic jinýho necpat nejde (technický problém) a naty, do kterých to jde, zas nedostaneš dotaci

0 0
možnosti
VN

venca narcis

20. 5. 2009 14:14
ANO!!!!!!!

Zatopme kačenou biomasou!;-D

0 0
možnosti
MN

_m-

20. 5. 2009 13:23
Kolik stojí výroba biomasy?

" Je to divnej svět, divný věci

když je pro lidi třeba

pálit laciný žito v peci

aby zdražil chleba......"

0 0
možnosti
KE

Pan Navratil

20. 5. 2009 14:33
Re: Kolik stojí výroba biomasy?

Není to tak zlé, ovšem důležitější je: Kolik stojí biomasa? A kolik stát bude, až se počet odběratelů zdesetinásobí, zestonásobí?

0 0
možnosti
G

galandel

20. 5. 2009 11:29
Nadpis článku neříká pravdu

Nadpis článku je značně zavádějící, protože produkty z biomasy jako dřevěné brikety, pelety popřípadě kapalný produkt připomínající svými vlastnostmi LTO, který se dělá ze dřeva ,to vše je dražší než uhlí. Bohužel. A dřevo když ho seženete tak je o práci a tím o čase a tím vlastně také o penězích. Něco jiného je si naštípat dřevo do krbových kamen když k tomu ještě topíte plynem či elektřinou a něco jiného připravit si 25m3 do kůlny na zimu a obávat se jaká bude zima aby vám v únoru nedošlo.Podle mého názoru je potřeba nastartovat vlastní výrobu produktů z biomasy aby třeba obce dostaly dotace na zřízení mobilních štěpkovačů či lisů na brikety produkty ze zemědělství jako sláma, rychle-rostoucí rostliny, jako Topolovka, Pupalka, Krmný šťovík apod. Z kterých si můžou obce či svazky obcí sami tyto produkty vyrábět a zaměstnat lidi a zároveň jim takto umožnit si nakoupit palivo na zimu, které bude levnější než uhlí. To by bylo mnohem přesvědčivější než neustálé besedy na ČT 24 o  biomase.

0 0
možnosti
KE

Pan Navratil

20. 5. 2009 14:34
Re: Nadpis článku neříká pravdu

R^

0 0
možnosti
G

galandel

20. 5. 2009 11:09
I čas jsou peníze

. Takže dnes topím plynem a jsem za to rád. Bohužel se nemůžu divit lidem co dál topí uhlím a vším co kde najdou cena prostě hraje bohužel hlavní roli. Naštěstí nikoho takového v okolí nemám. Je to sice humus, ale když máte dvě malé děti manželku na mateřský a počítáte každou kačku a ještě k tomu vám hrozí že budete bez práce v regionu, kde prostě všichni v Lídlu prodávat nemůžou protože Lídl není měchuřina tak prostě hodíte do kotle tenisky po tetě co se dá dělat. Neobhajuji to ale chápu to. A upřímně je to velká škoda. Ale dát za pelety 20k ročně, za plyn 25k ročně a za uhlí 15k myslím hovoří jasně.

0 0
možnosti
KE

Pan Navratil

20. 5. 2009 14:35
Re: I čas jsou peníze

A to se můžou pelety taky pěkně zdražit, když vzroste poptávka...

0 0
možnosti
G

galandel

20. 5. 2009 11:08
I čas jsou peníze

Proč to píšu. Topit biomasou má rozhodně své výhody, když máte prostory, sklep dobrej komín v ideálu vyvložkovanej v nerezu tak není problém. Co ale vidím jako problém je cena produktů z biomasy.Dřevo je o práci a tedy o čase a dřevěné brikety které ve Verneru hořely perfektně jsou stejně jako pelety neúměrně drahé na to aby motivovaly k ekologickému chování. Před deseti lety běžel pořad Energie pro 21.století, kde se hovořilo o tom jaká je budoucnost v pěstování biomasy pro energetické účely jako výhoda pro regiony kde není práce, 1000000 ha půdy která leží ladem, produkce čistě nezávislá na zahraničí a v neposlední řadě výhodná „lidová“ cena . Vždyť je to přeci odpad který se lisuje tak co.  No uběhlo 10 let a víme své.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...