Zázvor se hodí nejen do cukroví, ale i do květináče

-
Koření zázvor doprovází evropskou kuchyni již více než tisíc let. Že ani v Čechách není žádnou novinkou, to je celkem zřejmé z lidové písničky Běží liška k Táboru, kde je ho rovnou celý pytel.

Při použití zázvoru se fantazii meze nekladou. Může být přidáván jak do zeleninových a masových pokrmů, tak i do vánočního cukroví. V Anglii se z něj připravuje zázvorové pivo a v Indii, odkud pravděpodobně pochází, má zázvor široké použití v lidové medicíně. Kromě toho má pověst jednoho z nejstarších afrodiziak. Dost důvodů k tomu, zkusit si z něj doma vypěstovat pěknou pokojovou rostlinu, aby byl stále po ruce ať už pro šikovnou kuchařku či vyhlášeného donchuána.

Pro oddenek do zeleniny

Základem pěstitelského úspěchu je výběr zdravého, životaschopného oddenku. Ten by měl vypadat čerstvě, neměl by být seschlý, popraskaný nebo jevit známky přemrznutí. Nemá cenu pokoušet se pěstovat zázvor z loupaného běleného oddenku, který je již upraven povařením, oloupáním a sušením. Proto oddenek raději vybírejte v obchodě se zeleninou nežli v kořenářství. Také zaschlá očka nebo přítomnost plísně v místě odlomení nevěští do budoucnosti nic dobrého - takový oddenek je lepší buď použít v kuchyni nebo, v případě plísně, rovnou vyhodit. Při výběru mějte na paměti, že čím větší hlízu si koupíte, tím větší rostlina vám vyroste a že zdatný zázvor doroste běžně více než metrové výšky.

Monzunové deště v pokoji

Oddenek patří do pokojové zeminy, do které lze přimíchat trochu písku, aby se zlepšila propustnost substrátu. Dostatečná zálivka rostlině připomene, že je čas vstávat a růst, protože v přírodě se rostlina z klidového období probouzí vydatnými monzunovými dešti. Zázvor není příliš náročný na světlo a snese bez obtíží i polostinné stanoviště. Rozhodně ho však nepotěší ani přímé sluníčko, ani květináč vedle ústředního topení. Největším problémem v našich bytech je totiž pro zázvor suchý vzduch. Rostlině můžete přilepšit postavením květináče do misky s vrstvou oblázků zalitých vodou, která se odpařuje.

Co s přebytky ze sklizně

Jednou do roka začnou listy zázvoru žloutnout. To není důvod k panice, rostlina si pouze vzpomněla, že v zemi jejího původu je období sucha, a proto se stahuje do hlíznatého oddenku ke spánku. Rostlině je třeba v této fázi téměř úplně omezit zálivku. Pokud máte pocit, že vám přerůstala přes hlavu, můžete přistoupit ke sklizni, tedy po vyjmutí oddenku oddělit jeho část, s níž lze následně naložit různými způsoby. V zimních měsících není od věci přihodit do šálku kromě černého čaje také pár tenkých plátků zázvoru. Do čaje se tak vyluhují aromatické silice, které mu dodají nejen příjemnou vůni a chuť, ale navíc vás ochrání před podzimním nachlazením. Ti, kteří mají v oblibě štiplavé pochoutky, si mohou přebytek z domácí plantáže kandovat. Oddenek stačí nakrájet na tenké plátky, pět minut povařit v hustém cukerném roztoku, nechat okapat a usušit nedaleko topení. Ani cukrový roztok, ze kterého se povařením stal zázvorový sirup, nepřijde vniveč a na palačinkách ho ocení zejména děti, pro které je kandovaný zázvor příliš ostrý a pálivý.