Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihočeská idylka vzala za své. Roky bourání se však nakonec vyplatily

  1:00
Před čtyřmi roky jsme s přítelkyní Bárou a naším štěnětem objevili v obci Lovětín v jižních Čechách zašlý a léta neobývaný dům ze začátku 19. století. S nadšením jsme ho koupili. Plánovali jsme rychlou a levnou rekonstrukci a pak dlouhý, krásný život na venkově, píše čtenář v dalším příspěvku do naší soutěže o zateplení domu.
Domek si majitelé vyhlédli v obci Lovětín v jižních Čechách.

Domek si majitelé vyhlédli v obci Lovětín v jižních Čechách. | foto: Radovan Chládek a Barbora Staníková

Protože jsme neměli moc peněz, zamýšleli jsme většinu stavebních prací provádět sami. Po dvou letech bourání, kdy odstraněním jedné nefunkční konstrukce se rázem objevily tři další poškozené, zbyly na domě jen obvodové cihlové stěny, v hospodářské části domu kamenné, dále malý sklípek a většina původního krovu.

Omítky, dlažby, obklady, nahnilé dřevěné podlahy a netěsná okna i dveře, nekvalitně vyzděné vnitřní příčky, protékající krytina z cementových tašek, rákosové podhledy nasáklé vlhkostí, to vše jsme postupně osekali, zbourali a odvezli s pomocí sousedů a pracovníků obce do polních cest.

Proměna venkovského domu

Protože jsem veškeré bourání dělal sám, mohl jsem ušetřit každou stavební konstrukci, která odolala zubu času a mohla dál vytvářet mosty mezi starým a novým.

Šetrně jsem tak osekal hlavní kamenné a zděné stěny, sklípek s cihlovou klenbou, očistil a ošetřil jsem většinu původního dřevěného krovu a pod umakartovou linkou jsem objevil základy původní cihlové pece na chleba, které nás inspirovaly k plánu postavit na stejném místě nová kachlová kamna, budoucí srdce našeho staronového domu.

Po roční služební cestě strávené v zahraničí jsme konečně měli nějaké peníze. Mohli jsme tedy náš vysněný venkovský dům začít skutečně stavět. Díky zdlouhavé, tři roky trvající bourací a přípravné fázi jsme měli projekt dobře promyšlený.

Ze třech malých přízemních místností v obytné části jsme se rozhodli udělat jeden prostor, společenskou část domu. Do rozšířené vstupní přístavby se nám podařilo vezdít dvě místnosti, záchod a koupelnu.

Soukromou část domu, zejména ložnice, jsme naplánovali do prostorného podkroví a zatím jsme jejich realizaci odsunuli do druhé etapy rekonstrukce. V přízemí hospodářské části stále máme určitou prostorovou rezervu pro dřevník, dílnu, technickou místnost a další využití.

Budoucí společenská místnost s novými okny, čistou betonovou podlahou a štukovanými stěnami

Vstup do společenské místnosti. Neomítaná stěna s křížem a zazděnou stoletou cihlou z Petrohradu

Na jaře tohoto roku se na nás usmálo štěstí a narazili jsme na dva šikovné zedníky, co každý rok přijíždějí z Ukrajiny za prací. Nejprve jsem se s nimi domluvil na stavbě kamenné zídky, abychom mohli vyrovnat svah kolem domu dvěma zatravněnými terasami.

Nakoupil jsem stavební kámen v lomu Sumrakov, cement a písek ve stavebninách, nakreslil plánek a zbytek nechal na Ivanech (oba se jmenují Ivan). Zídka nakonec vyšla zhruba o 60 tisíc korun levněji než od stavební firmy a kvalitu práce ocení prakticky každá návštěva.

Osobně dávám přednost tradičním stavebním materiálům, proto mi vyhovuje, že Ivani jsou "ze staré školy" a před lepidly a tmely upřednostňují cement, vápno a kvalitní písek.

Po výměně střešní krytiny za novou pálenou tašku Tondach jsme se pustili do ručního podřezání a odizolování obvodových stěn. Na odkopané podlahy jsme provedli betonové základové desky vyztužené kari sítěmi. Následovala hydroizolace asfaltovými modifikovanými pásy napojenými na izolaci podřezaných stěn.

Stavba kamenné zídky pro budoucí severní terasu

Podlahy jsme zateplili vrstvou podlahového polystyrenu tloušťky 100 milimetrů. Na provedení čistých betonových podlah jsme si pozvali firmu z Českých Budějovic, za tři hodiny měli hotovo a zhruba v tu dobu vnitřek domu opět začal připomínat místnosti pro bydlení.

Rozvody kanalizace jsem prováděl sám, na vodu a elektriku jsme si najali profesionály. Vytápění domu jsem po konzultacích s topenáři navrhl elektrickými přímotopnými tělesy, která budou řízena jednoduchou centrální jednotkou od firmy ABB.

V severní části domu, kde je vstupní chodba, záchod a koupelna, jsme instalovali elektrické topné kabely do betonové podlahy. I ty jsou napojeny na řídicí jednotku. Ta bude vyhodnocovat teplotu v jednotlivých místnostech a dle zvoleného programu optimalizovat vytápění celého domu, zejména v době naší nepřítomnosti. Pomocí GSM modulu bude možné jednotlivé programy ovládat i na dálku.

Stávající dřevěná okna i dveře jsme se rozhodli vyměnit za nové výplně v dřevěných rámech s izolačními trojskly. Členění oken a dveří i barvu rámů jsme zachovali s jednou výjimkou, dveře na budoucí terasu jsme udělali celé prosklené, opět zateplené izolačním trojsklem.

Dokončování vstupních pilířů kamenné zídky

Nové podhledy budou provedeny ze smrkových palubek naimpregnovaných vosky mléčné barvy. Strop hlavní místnosti a celý krov plánuji ještě letos zateplit minerální vatou o tloušťce 24 centimetrů. 

Protože jsou původní krokve vysoké pouze 12 centimetrů, nakoupil jsem role minerální vaty Knauf Unifit 039 o 120 milimetrech, které budu klást ve dvou na sebe kolmých vrstvách. Na krokvové nástavce nalepím parotěsnou reflexní fólii a ukotvím dřevěný rošt pro uchycení palubek.

Podlahy, parapety a kuchyňská linka budou z masivního dubového dřeva, na ně se ale vrhnu raději až příští rok, kdy budou interiérové konstrukce již dostatečně vysušené.

Povrchy stěn v koupelně, na záchodě a v chodbě zamýšlíme provést pomocí omyvatelných dekorativních stěrek na cementové bázi, které budou probarveny. Hlavní místnost je již naštukovaná klasickým štukem a bude natřena na bílo. V místnostech s podlahovým vytápěním bude čedičová dlažba, která dobře vede teplo a navíc je schopná odolávat účinkům naší čtyřnohé bíglice Aine.

Pro zateplení vnější fasády plánujeme použít fasádní desky z minerální vaty v tloušťce 150 milimetrů. Chtěli bychom v zateplení provést stejné dekorativní orámování oken a zvýraznění nároží, jaké bylo u původních venkovních omítek, proto tuto část stavebních prací necháme na odborné stavební firmě.

Návrh výškového uspořádání okolí domu

Návrh atypických kachlových kamen od kamnáře Merlina

Na závěr jsem si nechal již zmíněný plán kachlových kamen, která jsou však ve skutečnosti bodem, kolem kterého se celá rekonstrukce "točí". Pro ně budeme tuto sobotu s Ivany budovat nový komín Heluz, přestože má dům již dva staré komíny.

Pro kamna jsme uzpůsobili dispozici celého domu, aby mohla být v samotném centru otevřeného prostoru. Dlouho jsme s přítelkyní vybírali kamnáře, který by rozuměl technické stránce kamen a současně měl cit pro detail. Přece jen je to investice v řádech stovek tisíc.

Nakonec jsme dostali tip na kamnáře Merlina ze Šumavy, který vytvořil atypický model kruhových kamen s ručně vyráběnými kachlemi. Kamna budou zasazena mezi dva komíny a samozřejmě budou středobodem celého domu. Kachle se stejnou glazurou i motivem, zaválcovaná polní tráva, použijeme i pro obložení stěny za kuchyňskou dřevěnou deskou ve stejné místnosti.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

  • místo (stačí město)
  • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

  • popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj
  • zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy
  • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
  • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
  • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
  • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
  • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
  • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Prodej domu 120 m2, Bílina
Prodej domu 120 m2, Bílina

Teplická, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
2 890 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...