Původní vzhled domku. Tak stavba vypadala, když si ji majitel vyhlédl v obci...

Původní vzhled domku. Tak stavba vypadala, když si ji majitel vyhlédl v obci Černčice. | foto: Marek Sláma

Koupil jsem zříceninu. Žena propadla beznaději, já se pustil do oprav

  • 654
Bylo mi 39 let a plánoval jsem koupi motorky. Moje žena však měla jiný sen. K mému nápadu prohlásila: "Vydržela jsem bez domku, když byly děti malé, ale teď už ho chci. Máš přece kolo." Nedalo se tedy nic dělat, popisuje čtenář svou pouť za domem, se kterým se přihlásil do naší soutěže o zateplení.

Začali jsme hledat malý starší domek v našem okolí v bývalých Sudetech. Dopředu jsem ženu upozornil, že vzhledem k našim finančním možnostem budu vše, co zvládnu, opravovat sám. Ne nadarmo mi přátelé říkali kutil Tim.

Většina domků v okolí byla ale předražená a prodávající se ještě chlubili koupelnou ze 70. let, očouzeným kotlem na uhlí a palubkovým obitím všeho, co šlo. Vypadalo to beznadějně. Až se na nás konečně usmálo štěstí.

Rekonstrukce domku

Objevil jsem dle mě úžasný domeček v obci Černčice, odkud pocházela moje maminka. Jako malá zde prožila válku a patřila k hrstce místních českých obyvatel. Když manželka domek poprvé uviděla, propadla beznaději. "Taková zřícenina," řekla.

Nebyla daleko od pravdy. Domek byl již několik let neobývaný, neměl kanalizaci ani vodu, chyběly okapy a ze severního svahu na něj padaly opěrné zdi.

Z obou zahrad si místní udělali smetiště. A krom toho, z nedaleké psychiatrické léčebny prý do něj čas od času utíkala dcera posledních majitelů. Vlezla vždy rozbitým oknem a našli ji pokaždé na půdě u komína.

Nicméně mne na něm zaujala jeho skvělá orientace. Okna a obytné místnosti směřovaly k jihu, ze severu byla stavba krytá prudkým svahem, nad nímž je zahrada. 

Dům jsem obhlédl a nastínil svoji vizi přeměny, která co nejvíce směřovala k nízkoenergetickému ideálu. Důchod nebudeme mít veskrze stejně žádný, tak ať máme aspoň teplo.

Původní stavba o rozměru 9 × 5,5 metru byla z cihel a z poloviny podsklepená. V přední části měla žulovou podezdívku, na severní straně směrem do svahu stál dům na základech ze všeho, co se kde našlo.

Rozměr přístavby byl 3,5 × 7 metrů.

Přístavba byla bohužel dodělávána zřejmě v letech horších. Její základy a podezdívka byly z mixu pískovce a čediče. Sama byla z cihel z bouraček a měla plochou střechu. Rozměr přístavby byl 3,5 × 7 metrů. Ke všemu byla její zadní část založena do jedné ze zdí, které zpevňovaly a držely severní svah.

Stěny byly zpravidla tlusté 45 centimetrů, jen jedna část byla pouze 30 centimetrů, a to z chodbičky, asi kvůli úspoře. Stavba byla vytápěna dvěma kamny.

Nechal jsem si udělat projekt, hlavně kvůli stavebnímu povolení a povolení vodovodní a kanalizační přípojky. Projekt víceméně kopíruje původní dům a byl navržen s úctou k jeho vzhledu. Jedinou výjimkou jsou střešní okna namísto štítových. Chtěl bych se jednou dívat z ložnice na hvězdy.

Může se hodit

Pořiďte si dům před rekonstrukcí za dobrou cenu a opravte si ho podle svých představ. Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Domek je datován rokem 1906. Zatím jsem dohledal majitele do 60. let, rád bych se dostal až k původním prvním majitelům.

Smetiště na zahradě jsem vyklízel dvě zimy

V počátcích jsem na domě dělal sám, nyní mi vypomáhá známý. Udělal jsem zatím vše kromě střechy, vazníků a kanalizace. Nejprve se udělala střecha se střešními okny Roto a se zateplovacím blokem, tehdejší novinkou. Ve střeše bylo třeba vyměnit třetinu trámů, napadly je brouci tesaříci. Při rekonstrukci jsem snášel tašky, obrušoval trámy a natíral je Lignofixem.

Přitom jsem boural komín vezděný do příček. Hlavním topením v domě bude krb s akumulací a horkovzdušným rozvodem. Komín nešel vyfrézovat, byl příliš úzký. Nový komín jsem tedy musel založit na klenbě sklepa, což jsem si raději nechal posoudit statikem.

Poté jsem vyboural štíty, vybetonoval polověnec a vyzdil nové štíty z třiceticentimetrového porobetonu. Poté se specializovaná firma vrhla na kanalizaci.

Také bylo zapotřebí vybourat štíty.

Majitel sám vyzdil nové štíty z třiceticentimetrového porobetonu.

Přitom jsem vyboural horní místnosti z cihel, prken a rákosu, rozebral záklopové stropy, strhal rákos a všechny místnosti oklepal na cihlu. Zároveň jsem vytrhal shnilé podlahy. Dvě zimy jsem vyklízel smetiště na zahradě a likvidoval staré stromy a vzrostlý nálet.

Na řadu přišlo stržení přístavby, její rozebrání a vykopání nových základů. Vše jsem dělal ručně. Nejhorší byla podezdívka a původní metrové základy ze stokilových balvanů. Rozbíjel jsem je palicí přímo ve výkopu, sám bych je celé nevyndal.

Poté mi firma vylila k podezdívce základovou desku. Stavba přístavby byla vcelku v pohodě, zvolil jsem porobeton 375 milimetrů s tím, že na celý dům přijde zhruba 16 centimetrů kvalitní izolace.

Do střechy přístavby jsem po dlouhých úvahách (cenových) nechal nainstalovat světlovod pro osvětlení chodby. Na severní straně nechci žádné okno. Stejně by šlo do zdi a zmenšil by se prostor šatny, která u této stěny bude. Světlovod Lightway má jako asi jediný přerušený tepelný most, takže není problém s kondenzátem.

Bylo potřeba také udělat novou podezdívku.

Poté došlo na výběr oken, která měla co nejvíc kopírovat původní špaletová a samozřejmě měla být velmi úsporná. Mám rád přírodní materiály, ale bojím se údržby. Volba tedy byla jasná, bude to dřevohliník. Firem, které by okna podobná těm původním byla schopná vyrobit, není moc. Prakticky žádná. Což mne velmi překvapilo.

Nakonec se úkolu zhostila firma Internorm, okna jsou s dvousklem a předsazeným třetím sklem, v kterém je vložená žaluzie. Sice mne to finančně zruinovalo, ale stojí to za to. Parametry mají velmi dobré.

Zvolil jsem předsazenou montáž. Její výhodou je snazší provedení zateplení kolem oken a při silné vrstvě izolace pak dům nebude vypadat se zapadlými okny jako bunkr.

Po vybourání původních oken se začalo vše sypat a překlady se musely znovu podezdít. Zničil jsem při tom jednu flexu a můj známý vypadl z okna a zranil se. To byl zatím naštěstí asi jediný vážnější úraz. Letos se musela zbořit zeď před domem z pískovcových balvanů a vyzdít nová. Je ze ztraceného bednění a zepředu probarvený KB blok. Opět drží svah u domu.

Přístavba je pryč. Její zadní část byla založena do jedné ze zdí, které zpevňovaly a držely severní svah.

Nová zeď je dlouhá 16 metrů a je pohledově z bílého KB bloku.

Horší to bylo za domem, tam byla původně v prudkém svahu kaskáda zdí, ta se však zřítila na dům. Přístup k ní nebyl. Parcela z druhé strany je o tři metry níže pod další zdí a přístup z druhé strany jsem si "zazdil" novou přístavbou.

Takže nejprve se krumpáčem a s pomocí kýblů udělalo místo, a pak se ručně a s kolečkem odkopalo pět tater hlíny, kořenů a balvanů. Vyzdila se nová zeď dlouhá 16 metrů, jenž je pohledově z bílého KB bloku. Zbytek svahu nad ní se časem srovná do ztracena. Je zde také příprava na osvětlení. Nyní došlo k odkopání a srovnání základů a jejich zateplení do hloubky 60 centimetrů.

Dále jsme proráželi základ, protože jsme chtěli krb s externím přívodem vzduchu. Také jsme potřebovali udělat otvor pro přívod vzduchu k budoucí rekuperační jednotce, se kterou počítám k úspornému větrání domu.

Těch průrazů pro potrubí vzduchotechniky mne čeká ještě několik. Jako vhodná se mi zdá rekuperační jednotka firmy Elmet. Starou část domku jsme rovněž podřezávali a do spáry vkládali speciální fólie a klíny. Občas si zdivo sedlo, i když jsme řezali po půl metrech. Je to nepříjemná práce, ale výhodou byla zmiňovaná cihelná skladba zdiva.

Kamenný domek bych ručně ani řezat nezkoušel. Příští rok bych chtěl celý dům zateplit, a to nejméně šestnácticentimetrovou izolací. Samozřejmě sám, jeden ze štítů jsem již se svým spolupracovníkem zvládl, ten se musel kvůli střeše přístavby zateplit ihned. Použil jsem grafitový polystyrén, nicméně, co bude na zbytku domu, to se teprv uvidí.

Současný vzhled domu. Rekonstrukce by měla i s koupí bytu vyjít na dva miliony korun.

Přes zimu se budou betonovat podlahy s další izolací a pokládat podlaha v podkroví, a to ze dvou vrstev OSB desek. Dle projektu by měla být tepelná ztráta domečku asi 5,6 kW. Nicméně tím, že používám lepší materiály a dělám i další kroky navíc, odhaduji, že se dostanu ještě o něco níže.

Podkroví bude zatepleno minerální vatou, bude nutno kvůli tloušťce použít krokvové nástavce. Všechny informace, nejen o zateplení, ale i jak se co dělá, hledám na internetu.

Cílem tedy je malý úsporný dům. Myslím, že přes všechny nesnáze bude úspornější než mnoho nynějších novostaveb. A hlavně se mi podařilo z valné většiny zachovat jeho původní ráz. Dům jsem nestrhl, ale dal mu šanci na další století.

Neměnil bych. Ačkoliv vím, že nový domek bych již měl hotový a s cenou bych šel mnohem níž, možná i v řádu desítek procent. Ale bydlet v satelitním městečku či někde na kraji obce, to není pro mě.

Peníze, které jsem zatím investoval, už raději nepočítám. Zbláznil bych se z toho. Ale odhaduji, že i s cenou 360 tisíc, za kterou jsem domek koupil, se zastavím někde na dvou milionech.

Určitě by rekonstrukce šla udělat levněji, zvolit plastová okna, nedělat rekuperaci, opěrné zdi mít jen z betonu, ale já už další dům stavět nikdy nebudu a chci, aby ten můj byl hezký i za dalších sto let. 

Podmínky soutěže o zateplení domu

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

  • místo (stačí město)
  • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

  • popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj
  • zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy
  • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
  • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
  • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
  • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
  • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
  • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.