Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Toničce je 80 let. Majitelé jí chystají úplně novou vizáž

  1:00aktualizováno  1:00
Na sklonku minulého roku jsme na základě inzerátu koupili v Praze malou vilku s půvabným jménem Tonička. Jde o funkcionalistickou stavbu z roku 1932 od architekta Jana Nekvasila. V lednu jsme se rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci domu. Píše čtenář v našem dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Vzhled domu před zahájením rekonstrukce | foto: René Kuchař

Základem konstrukce domu jsou železobetonové svislé a vodorovné nosníky a jako výplň byly použity tzv. kalofrigové tvárnice, které jsou uvnitř duté, a mají tak výborné tepelně-izolační vlastnosti (jsou vyrobeny ze směsi křemeliny, dřevěných pilin, cementu a vápna).

Ze znaleckého posudku z oboru stavebnictví, který jsme si pro jistotu nechali zpracovat, vyplynulo, že tento typ zdiva při tloušťce 30 cm má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako plné zdivo o tloušťce 45 cm. Výroba těchto kalofrigových tvárnic však byla velmi zdlouhavá a náročná, a tak se jejich použití příliš nerozšířilo.

Vila jménem Tonička

Dům má čtyři podlaží, jedno podzemní a tři nadzemní s tím, že z druhého patra je východ na prostornou terasu.

V přízemí je jedna obytná místnost o rozloze 30 metrů čtverečních, která vznikla spojením původní kuchyně a obývacího pokoje.

V prvním patře jsou dva pokoje o rozměrech 10 a 20 metrů čtverečních a ve druhém patře je jedna místnost o rozměru 10 metrů čtverečních. V přízemí a v prvním patře jsou ještě malé koupelny a WC. Ve sklepě je prádelna, kde je umístěn i plynový kotel, a dvě další menší technické místnosti.

V lednu tohoto roku započala poměrně rozsáhlá rekonstrukce celého domu. Vzhledem k tomu, že původní rozvody plynu, odpadu, vody a elektroinstalace byly v žalostném stavu nebo spíše nebyly téměř žádné, museli jsme přistoupit k jejich výměně, popřípadě je zcela nově vybudovat.

Nutno podotknout, že vilka neprošla od doby svého vzniku žádnou větší rekonstrukcí či úpravou, což s sebou samozřejmě přineslo i řadu pozitiv, například v podobě původní betonové dlažby, zcela zachovalých prkenných podlah a dřevěných zárubní a dveří.

Stav domu před rekonstrukcí
Vzhled domu před zahájením rekonstrukce

Vilka neprošla od doby svého vzniku žádnou větší rekonstrukcí či úpravou.

Dům byl původně vytápěn plynovými topidly WAW, přičemž v každé místnosti bylo jedno toto topidlo. Na chodbách, na schodišti a na WC nebyl žádný zdroj tepla, což je z hlediska dnešních standardů bydlení téměř neuvěřitelné.

Od zakoupení domu v listopadu 2011 do odpojení plynových topidel při realizaci nového plynového topení v únoru 2012 jsme zaplatili za vytápění 8 tisíc korun, z čehož lze usuzovat, že celkové roční náklady se v minulosti mohly pohybovat mezi 10 až 15 tisíci Kč.

Dům má ploché betonové střechy, což je typické pro funkcionalistické stavby. Jako původní střešní krytina byly použity pouze asfaltové pásy, avšak bez jakékoliv tepelné izolace.

Co se chybějící tepelné izolace střechy týká, spíše než únik tepla v zimních měsících bývá problém přehřívání místností nacházejících se přímo pod střechou v parném létě. Bylo tedy nutno přistoupit k celkové rekonstrukci střešní krytiny, respektive k vybudování zcela nové střechy včetně odpovídajícího zateplení.

Realizace nové střechy
Realizace nové střechy
Vzhled domu po dokončení střechy a po výměně oken

Střešní krytina prošla celkovou rekonstrukcí.

Zvolili jsme dřevěnou konstrukci, v níž jsou položeny izolační pásy ze skelné vaty o celkové tloušťce 20 centimetrů. Vzhledem k použitému izolačnímu materiálu bylo nutné vybudovat i důmyslný systém odvětrávání celé střechy. Jako střešní krytina byl použit hliníkový plech s barevným nástřikem v odstínu RAL 9006. Střecha dostala i nový sklon, který odpovídá dnešním standardům. Zcela nové jsou samozřejmě i okapy a svody.

Další podstatnou změnou, kterou náš dům od začátku rekonstrukce prošel, byla kompletní výměna oken. S ohledem na charakter stavby jsme zvolili hliníková okna a HS portály (posuvné dveře) v provedení ELOX. Jde o stejný materiál, který byl použit jako střešní krytina.

Okna a dveře jsou vybaveny dvojskly. Vzhledem k tomu, že téměř všechny obytné místnosti jsou situovány na jih, umístili jsme namísto oken v přízemí a ve druhém patře velké prosklené posuvné dveře, pomocí kterých lze více využít slunečního svitu v jarních, podzimních a zimních měsících.

Obdobně jsme vyřešili i stěnu se vstupem na terasu z chodby ve druhém patře, ve které byly původně jen malé dřevěné dveře a kterou jsme celou prosklili. Vedle přidané tepelné pohody získaly zmíněné prostory zcela nový zdroj světla a opticky došlo i k jejich zvětšení.

Vzhled domu po dokončení střechy a po výměně oken

Vzhled domu po dokončení střechy a po výměně oken

Mělký podlahový konvektor v pokoji v druhém patře

Mělký podlahový konvektor v pokoji v druhém patře

Před začátkem realizace nového systému plynového vytápění jsme oslovili firmu, která jej naprojektovala a též navrhla způsob a tloušťku budoucího zateplení domu.

Jako zdroj vytápění firma navrhla plynový kondenzační kotel, jehož výhodou je, že zbytkového tepla lze při cestě celým okruhem zpět využít k vytápění některých místností podlahovým topením.

V některých místnostech, zejména pak v obývacím pokoji v přízemí, který není podsklepen, jsme vybudovali 50 centimetrů hlubokou a dva metry dlouhou šachtici, do které byl instalován velký podlahový konvektor, jenž svým objemem stačí vytopit celou místnost o rozloze 30 metrů čtverečních, aniž by na stěnách musely být umístěny další radiátory.

Obdobné řešení jsme zvolili v pokoji ve druhém patře, kde však pro nedostatek místa v podlaze musel být zvolen mini konvektor o výšce jen 10 centimetrů, v této místnosti však byl pro jistotu na protější stěnu přidán ještě jeden vertikální radiátor.

V kuchyni byl instalován konvektor do obvodové zdi do předem vybudované niky.

V kuchyni byl instalovánkonvektor do obvodové zdi do předem vybudované niky.

Hluboký podlahový konvektor v obývacím pokoji

Hluboký podlahový konvektor v obývacím pokoji

V kuchyni byl instalován podobný konvektor, avšak v tomto případě do obvodové zdi do předem vybudované niky. Ten bude později zakryt kuchyňskou linkou a pracovní deskou, v níž bude umístěna větrací mřížka umožňující cirkulaci teplého vzduchu.

V koupelnách a na WC jsme zvolili kombinovaný systém vytápění. Je zde podlahové topení spolu s otopnými žebříky. Již méně tradiční způsob vytápění jsme zvolili do vstupní verandy, ve které byla původní betonová dlažba natolik poškozená, že jsme se rozhodli ji zcela vybourat. Původní navážku v podobě suti jsme odstranili do hloubky třiceti centimetrů.

Tento zásah nám umožnil instalaci podlahového topení i do tohoto vstupního prostoru s tím, že původní betonová dlažba vybouraná z jiných prostor domu byla vyčištěna a bude repasována právě na verandě, takže její původní vzhled bude v podstatě zachován.

Instalace podlahového topení ve vstupní části domu má hned několik výhod. V prvé řadě jde o úsporu místa, neboť podlahová výměra verandy činí jen 2,5 metru čtverečních. Tento prostor je vyhříván stejnoměrně po celé ploše podlahy a jako největší výhodu lze považovat to, že při podzimních plískanicích a v zimě vám rychleji a snáz vyschnou nejen boty, ale i podlaha.

Příprava verandy na instalaci podlahového topení

Příprava verandy na instalaci podlahového topení

Firma, která projektovala topení, též navrhla zateplení domu o síle izolačního materiálu minimálně 10 centimetrů. V příštím roce tedy plánujeme celkové zateplení domu včetně nové fasády.

Vzhledem ke stáří budovy bychom rádi zvolili takový izolační materiál, který bude prodyšný a nezpůsobí takové problémy. K těm v některých případech dochází při aplikaci polystyrenu, styroduru nebo materiálů na podobné bázi.

U těchto typů izolačních materiálů totiž velmi často dochází k neprodyšnému uzavření celé budovy, což má za následek výskyt vlhkosti a plísní na stěnách uvnitř domu.

Tyto poznatky jsme získali od známých, kteří mají již rekonstrukci svého domu za sebou a kteří zvolili právě tento nepříliš vhodný způsob zateplení. Z tohoto důvodu se nám proto izolace z minerálních skelných vláken zdá být optimální volbou.

Zateplení domu a realizaci fasády určitě přenecháme specializované firmě. S ohledem na velikost domu a na typ použitého materiálu počítáme s investicí od 300 do 500 tisíc korun. Jde však pouze o odhad.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

 • místo (stačí město)
 • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
 • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

 • Popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj.
 • Zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy.
 • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
 • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
 • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
 • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
 • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
 • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

 • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
 • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
 • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.
 • Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 • Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

 • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.


Autoři:


Nejčtenější

Záchrana a obnova usedlosti čp. 12 v Kučerově. Usedlost čp. 12 v Kučerově...
NEJ zachráněné památky. Češi s láskou vrací historickým stavbám život

V renesančním zámku v Bučovicích byly vyhlášeny výsledky čtvrtého ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za pozitivní příklady dobré...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

Nevšední rodinný dům z bílých přepravních kontejnerů, za jehož designem stojí...
Zářivě bílý květ. V poušti vyroste úžasný dům z kontejnerů

Nevšední prázdninový dům z bílých přepravních kontejnerů, za jehož designem stojí londýnský architekt James Whitaker, brzy ozdobí poušť nedaleko kalifornského...  celý článek

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....
Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak multifunkční prostor pro nejrůznější oslavy a...  celý článek

Pozvánka do neobvyklé cukrárny: dorty jsou vyrobené z odřezků dřeva z výroby...
Designblok bude ve znamení jídla. Třeba i dortů ze dřeva a laminátu

Jen za pár dní, 26. října, začíná v pražských Holešovicích už 19. ročník Designbloku. Jeho hlavním tématem je JÍDLO. K vidění bude hodně unikátních výrobků, od...  celý článek

Další z rubriky

Vysoká kuchyňská sestava má dvířka s betonovým povrchem v černém odstínu. Končí...
Byt v klášteře má na stropě fresky, ložnice je v místě bývalé kaple

Žít v klášteře? To vyhovuje jen málokomu. Ale bydlet ve zrekonstruovaném objektu bývalého kláštera ze 17. století, to je něco jiného. Zejména když je ve velmi...  celý článek

Obývací pokoj zůstal na stejném místě, pouze k němu přibyl kuchyňský kout.
Rekonstrukce panelákového bytu za 800 tisíc. Z původního nezůstalo nic

Hana si koupila v Novém Jičíně panelákový byt 2+1 velký 52 metrů čtverečních. Značně omšelý a s umakartovým jádrem mlel z posledního. Proměny se ujaly...  celý článek

Znojemské architektonické studio ORA se ujalo kompletní rekonstrukce...
V Mikulově zachránili Štajnhaus. Starobylý dům nemá jedinou rovnou zeď

Znojemské architektonické studio ORA se ujalo kompletní rekonstrukce domu z 16. století, který stojí v centru Mikulova. Architekti Jan Hora, Barbora Hora a Jan...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.