I za deště si můžete užívat na terase. Transparentnost umocňují čirá bezrámová

I za deště si můžete užívat na terase. Transparentnost umocňují čirá bezrámová skla, která ve výhledu. Na výběr je bezrámové prosklení fixní, posuvné nebo otočné. | foto: Confico

Jak si užít zahradu, když prší a je chladno. Na terase může být dobře

  • 8
A chčije a chčije. Tato proslulá filmová hláška potěší milovníky filmu, nikoli však majitele zahrad. Přesto si lze venku užít i při špatném počasí, jen je třeba mít terasu se zastíněním a případně přidat i tepelný zářič.

Zatímco slunečník je vhodný jako ochrana před pálivým sluncem, velké výsuvné markýzy svého majitele chrání i před deštěm a případně také větrem. Lze je navíc doplnit svislým zastíněním po stranách, takže mohou nabídnou i dostatek soukromí před sousedy.

Ideální řešení však do chladného a deštivého počasí představují takzvané zasklené terasy, které uzavřou prostor podle potřeby. Jakmile se jen trochu počasí zlepší, lze bezrámová skla ze systému Glasoase posouvat přes roh konstrukce a otevřít tak prostor po celém jejím obvodu. Na rozdíl od zimních zahrad tak zůstává výhled do zeleně zcela volný.

Ocelová výztuž se přidává do čelního profilu, který podporuje střešní krokve a slouží také jako elegantní dešťový svod. Voda je poté odvedena stojinami.

Markýzy lze doplnit také o světelné i topné panely. Vhodné řešení nabízejí zejména infrazářiče. Jejich paprsky pronikají snadno vzduchem a ohřívají především povrch, na který dopadají, například osoby a židle, teprve od nich se ohřívá vzduch kolem.

Sálavé teplo má zásadní vliv na tepelnou pohodu, proto se při vyšší sálavé teplotě ploch budete cítit příjemně i v místech s nižší teplotou vzduchu. Zimomřiví jedinci se mohou zahřát v chladném počasí i ve vířivce, té dokonce nevadí ani sníh nebo teploty bod bodem mrazu.

Psí miláčci "ochotně" přinesou vodu majiteli kamkoliv. Voda jim nevadí stejně jako materiálu woodplastic.

A základ "venkovního bydlení"? Samozřejmě terasa s dobře provedenou hydroizolací a vhodným, nejlépe protiskluzným povrchem, například dlažba s dostatečnými parametry či z terasových prken z materiálu woodplastic, který neklouže ani za vlhka (proto se tak často používá na okolí bazénů).

Při dešti je totiž třeba počítat s vlhkostí přenesenou na botách či tlapkách psů ze zahrady, zejména jsou-li v rodině děti, které rády pobíhají sem a tam za každého počasí.

Voda občas škodí

Výrazné výkyvy teplot, voda, UV záření či sucho výrazně škodí jak terasám, tak jejich zastínění, tedy pokud se nepoužije odolný materiál. Zatímco pergoly či stříšky ze dřeva je nutné téměř každoročně ošetřit některým z vhodných nátěrů, u hliníkových profilů, odolných vůči korozi, které lze ještě zpevnit ocelovou výztuží, má majitel definitivně vystaráno.

Podobně je tomu i u materiálů na terasy. Zatímco mrazuvzdorná dlažba a kámen nebo woodplastic si s vodou snadno poradí (pokud byly dobře položeny a uživatel nepodcenil hydroizolaci), dřevo neustále pracuje.

I dřeviny s větší hustotou, například exotické, časem podléhají povětrnostním vlivům. Každoroční povrchová údržba u levných dřevin jejich postupnou degradaci sice výrazně zpomalí, ale nezabrání jí.

Před vodou je však třeba chránit i markýzy. Důležitý je sklon (minimálně 14 °) a vhodná technická tkanina na potah, používají se například materiál Soltis nebo polyesterové a akrylové látky, protože odolávají i UV záření.

Soltis je látka tkaná z polyesterových vláken, na kterou se za tepla oboustranně nanáší vrstva probarveného PVC, jež vytváří nepravidelnou strukturu. Vyrábí se v provedení pro exteriér i interiér v mnoha barevných kombinacích a má až 90% účinnost proti tepelnému záření.

U zasklených teras se na střechu používá speciální bezpečnostní vrstvené sklo VSG (německé zastřešení Terrazza nabízí třeba firma Confico), které odolá i sněhové nadílce, na stěny je vhodné tepelně tvrzené bezpečnostní sklo ESG, které se při rozbití rozpadne na malé neostré úlomky, aby se předešlo poranění osob.

Kolem bazénů se často používají terasová prkna woodplastic, protože materiálu nevadí vůbec voda a je protiskluzný. Není třeba jej natírat, netvoří třísky.

Tam, kam se dostane na terasu voda i na zahradní nábytek, je třeba pečlivě vybírat. Teakový nábytek sice vodu zvládne, ale je poměrně těžký. Proto ti, kteří ponechávají nábytek volně venku a rádi jej přemisťují, volí v posledních letech často materiál polyratan neboli umělý ratan.

Nízká hmotnost a odolnost vůči UV záření (a tedy odolnost barev) je velkou předností, nábytek se snadno udržuje, umýt jej stačí proudem vody. Značka Garden Comfort používá polyratan v řadě barevných odstínů, od bílé, šedé až po přírodní barvy a černou, ale také různé druhy povrchové úpravy: hladkou, broušenou i vzorovanou. Pouze přes zimu se doporučuje nábytek schovat pod krycí plachtu.

Nábytek z polyratanu dobře snáší slunce, vodu i výkyvy teplot.

Vířivky SoftubSpa lze využívat celoročně, bez ohledu na počasí.