Zasklené lodžie šetří nejvíce peněz

Větší byt, nižší hlučnost, méně prachu -
to jsou sice důležité, ne však hlavní přednosti, které svým majitelům nabízejí zasklené lodžie. Při použití izolačního skla mohou úspory tepla v sousední místnosti dosáhnout až čtyřiceti procent. Počáteční investice, která se u šestimetrové lodžie šplhá k pětadvaceti tisícům korun, se pak na úsporách za teplo majitelům vrátí maximálně do deseti let.

Jak ukázalo srovnání dvou stejných domů v Praze-Krči jednoho nezatepleného a druhého, kde byly zavedeny měřiče tepla, obvodové zdi obloženy izolačními deskami, na zdvojená okna přidáno třetí sklo a zaskleny lodžie - , právě lodžie snížily úniky tepla nejvíce. Náklady na zasklení šestnácti metrů čtverečních dosáhly 25 200 korun. Díky tomu ušetřila domácnost 9,27 gigajoulu z celkových 14,3. Při ceně 350 korun za gigajoul se tak platby za teplo snížily za rok přibližně o 3250 korun. Naopak zateplení pěti metrů čtverečních stěny izolačními deskami přišlo na 51 175 korun a ušetřilo jen 1,42 gigajoulu ročně. Do rodinného rozpočtu se tak vrátilo za rok necelých pět set korun.

Záleží na materiálu, nikoli na systému

Podle toho, zda lze otevřít lodžii ze tří čtvrtin nebo z jedné poloviny, a podle toho, jak se skla posouvají, se rozlišují různé systémy zasklení (Optimi, Glasa, Vario, Akutherm Al a podobně). Majitel bytu by si ale měl firmu vybírat hlavně podle kvality skel. Na zasklívání lodžií by se mělo používat sklo o minimální tloušťce čtyři až šest milimetrů. Zvlášť rodiny s dětmi by pak měly dbát na to, aby splňovalo i požadavky bezpečnostního skla. Firma Glasa využívá ve svém systému izolační dvojskla, u kterých výrobce garantuje snížení spotřeby tepla o 30 až 40 procent. Optimi nabízí skla o tloušťce šest milimetrů, kde by úspory měly podle orientace stěny na světovou stranu dosahovat 20 až 40 procent. Systém Akuterm používá okna ve třech tloušťkách od čtyř do šesti milimetrů, přičemž nabízí snížení spotřeby tepla na vytápění v průměru o třicet procent.

Izolace na druhou

Samozřejmě, že ve všech případech platí, že čím je sklo kvalitnější, tím je dražší. I u těch nejlepších by zákazník neměl věřit jen číslům, které udává výrobce. Na každé sklo by si měl nechat předložit atest státem akreditované zkušební laboratoře, která potvrdí, že materiál má opravdu udávané vlastnosti. Také okna uvnitř lodžie mohou získat ještě lepší izolační vlastnosti - stačí povolat firmu, která na ně instaluje speciální fólie, jež se běžně užívají na zateplení oken. Fólie - ačkoli jsou průhledné - v sobě obsahují vrstvu kovů. Tato vrstva pak odráží tepelné vlny zpět do bytu. Cena za metr čtvereční včetně instalace přijde zhruba na jeden tisíc korun.