Zasklené lodžie šetří kapsu nájemníků, ale vadí jim vítr

  11:42
- Zasklené lodžie, balkony, ale i pavlače už dnes nejsou nic výjimečného ani nového. Kromě zvětšení bytu o několik metrů nabízejí i další výhody: snižují únik tepla z bytu o 20 až 50 procent. Málokdo si však uvědomí, že svým způsobem fungují jako plachty na lodi. A stejně jako ony musí vydržet silný nápor větru. "Koupili jsme od obce v privatizaci pavlačový dům s malými byty, které každý z nás vytápí jedněmi plynovými kamny. V kuchyni, která sousedí s pavlačí, není topení žádné.
V únoru jsme nechali zasklít první pavlač a okamžitě bylo v bytech tepleji. Podle prvních odečtů plynu odhadujeme, že jsme díky tomu ušetřili kolem 35 procent tepla," vysvětluje rozhodnutí obyvatel pavlačového domu na pražské ulici Obětí 6. května správkyně Dana Paroulková. Úspory tepla bývají nejčastějším důvodem, proč si lidé nechávají lodžie zasklít. Nikoli však jediným. "Hodně často tak lidé získávají prostor, kam si mohou v panelákovém bytě uložit kola, protože jim neustále zloději vykrádají sklepní kóje, někteří se jen brání nezvaným návštěvám holubů. Jeden zákazník si chtěl na balkon umístit lednici s mrazákem, která by se mu jinak do miniaturní garsoniéry rozhodně nevešla. Další klientka si v zasklené lodžii zřizovala chovnou stanici psů," vzpomíná na další možnosti využití zasklených lodžií Jiří Hrdý ze stejnojmenné firmy nabízející zasklívací systémy.

Rámové nebo bez rámu

Vyřeší-li majitelé problém, zda lodžie zasklít či nezasklít, čeká na ně další rozhodnutí: Pro jaký systém se rozhodnout? Na trhu jsou k dostání dva druhy zasklívacích systémů, které instalují různé firmy po celé republice - rámové (sem patří například Glasa, Expodul nebo Akutherm Al) a bezrámové (například Optimi, Almíra či Vario). Každý ze systémů má své výhody, nutno však podotknout, že také určité nedostatky. Všeobecně lze říci, že rámové systémy mohou být dražší než bezrámové. Důvod je jednoduchý - kromě skla totiž firmy musí při výrobě použít i hliník (přírodní, bíle lakovaný, eloxovaný, ale na přání zákazníka dodají i jakoukoli jinou barvu). Tyto lodžie lze otevřít až ze tří čtvrtin. V parném létě pak není problém zarámovaná okna úplně vysadit a nechat balkon otevřený. Zasklení lodžie o šířce necelých šesti metrů a s výškou skla 1,5 metru přijde přibližně na 20 až 27 tisíc korun podle vybraného systému. Ty fungují podobně: skla osazená do hliníku se pohybují po kolejnicích, samozřejmě nechybějí zámky, které balkony ochrání proti zlodějům. Některé bezrámové systémy kombinují pevná a posuvná skla (Almíra). Posuvná skla se pohybují v drážkách a jejich způsob otevírání lze přirovnat ke starším proskleným knihovnám. U systémů Vario nebo Optimi, kde lze otevřít prakticky celou plochu, se skla sunou ke straně a tam se otočí rovnoběžně s boční stěnou. Bezrámové zasklení šestimetrové lodžie lze pořídit od 18 do 30 tisíc korun. U třímetrové lodžie cena začíná na osmi tisících.

Plísně jen vinou majitelů

"Důvod, proč jsme se rozhodli nechat si zasklít lodžii skoro jako poslední v domě, byla plíseň," říká Marie Kalerová z Prahy 4. "Známí nás totiž varovali, že sklo zabrání proudění vzduchu a v bytě se objeví plíseň," dodává. "U zasklené lodžie musí být totiž zabezpečeno křížové větrání, tedy proudění vzduchu," vysvětluje Jiří Richter z firmy Rattakill, která se zabývá mimo jiné odstraňováním plísní. "Jinak se prostory zapaří, okna se začnou rosit, a pokud majitel nezasáhne, objeví se iplíseň," upřesňuje. Výraz "zajistit křížové větrání" zní sice složitě, ale v podstatě to znamená nijak lodžie svépomocí nevylepšovat, nic s nimi nedělat. "U všech typů zasklení je už zabezpečena infiltrace, proto jsou tyto obavy zbytečné," vysvětluje Jiří Hrdý. U bezrámových systémů je mezi jednotlivými okny několikamilimetrová mezera. Některé firmy ovšem nabízejí jako doplněk (za který je nutné zaplatit několik stovek korun) krycí lišty, které tyto skuliny utěsní. Pokud majitel nebude větrat jinak, je to první krok ke vzniku plísní. Rámové systémy mají mezi tabulemi těsnící kartáčky, ale přesto větrají. Majiteli postačí nedovřít úplně zasklená křídla a nechat zde milimetrovou škvíru. Při úplném zavření se větrání jen poněkud omezí, protože vzduch proudí prostorem mezi křídlem a kolejnicí a skrz odvodňovací kanálek. Přesto je v horkých letních dnech důležité, aby se větralo mnohem více, neškodí ani průvan. Nestačí jen otevřít okno v místnosti, ale otveřít je nutné i lodžii. Jinak tady vznikne takzvaný skleníkový efekt, kdy je v bytě větší teplota než venku. Výsledkem může být ona obávaná plíseň.

Obavy o nosnost bývají zbytečné

Zvlášť majitelé starých a špatně udržovaných domů mívají obavy, aby lodžie své zasklení "unesla". Sklo na uzavření velkých lodžií s délkou kolem šesti metrů váží asi 130 kilogramů. Přesto situace není tak jednoduchá. Nárazový vítr, který se opře do zasklené plochy, má totiž mnohem větší sílu a v krajním případě může i část stěny vylomit. "Proto by se měl člověk rozhodnout pro některý z certifikovaných systémů a ne pro podomácku načerno vyrobené zasklení, které by nemohlo projít ani schválením na stavebním úřadě," varuje Václav Vimmr ze specializované firmy Stavebně technický ústav - konstrukce, "profesionální firmy si totiž nechávají na své výrobky zhotovit posudek, zda odolá například právě silnému nárazovém větru, ale i dalším požadavkům, které určuje norma." Nebezpečí nemusí hrozit jen od větru. Železobetonové konstrukce balkonů například nejsou ošetřeny tak, aby odolávaly vysoké vlhkosti vzduchu, která může vzniknout, pokud si na lodžii pořídíte zimní zahradu, například s množstvím hydroponií. Proto je dobré lodžii často větrat a o případných experimentech v tomto prostoru se poradit s odborníkem. Jak říká Václav Vimmr: "Přimlouval bych se, kdyby lidé k lodžii dostávali návod k použití, který by je upozornil, co smí a čím si škodí."

Co ještě (možná) nevíte

* zasklít lze i balkony nebo terasy bez střechy

* většina systémů používá na zasklení sklo a tloušťcce šest milimetrů. U rámových typů je možné na přání zákazníka osadit i izolační dvojskla. Úspory tepla bohužel dvojnásobné nebudou.

* se skly lodžií lze dále "pracovat" jako s klasickými okny.Majitel si na ně může nainstalovat žaluzie, pověsit závěsy, ale i nalepit bezpečnostní folie, které ztíží cestu do bytu zlodějům.

* zasklení balkonu nebo lodžie je stavba, proto by měl majitel zajít na stavební úřad a alespoň ji ohlásit. Stavební úřady mívají připravené prohlášení, kde jsou shrnuty všechny požadavky.Majiteli pak stačí papír podepsat a řídit se jím. Někdy tyto formality vyřizují firmy samy.



Zasklívací systém Almíra má u menší (například třímetrové) lodžie krajní dvě skla pevná a otvírat lze prostřední dvě.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...