Zamrznutý zámek je nepříjemný, ale pořád bývá lepší než zalepený...

- Úsměv na tváři řidičů, kteří mají auto zaparkované v garáži, a vidí své kolegy pracně rozmrazovat zámky u dveří vozu, může také ztuhnout. To když zjistí, že jim sice nezamrzlo zamykání auta, ale bezpečnostní zámek u vrat do garáže. V horším případě mohou vandalové nastříkat do speciální vložky - a to nejen u garáže, ale také u bytu - vteřinové lepidlo nebo zastrčit žvýkačku či sirku. Pak se bezpečnostní zámek staví proti majiteli - nejde rozlomit ani odvrtat.
U zamrznutého zámku je postup podobný jako u dveří auta. "Stačí nahřívat klíč a ten postupně do zámku zasouvat. Samozřejmě, že se nahřívání musí několikrát opakovat," radí Miroslav Stanke ze servisu firmy Next, "je možné zahřívat také přímo bezpečnostní vložku zapalovačem a sirkou. Pokud je nemáme u sebe, stačí i ruka."
Více starostí a práce je však s bezpečnostními vložkami, do kterých někdo vpraví lepidlo, sirku či špendlík. Žádné spreje, které by například lepidlo rozpustily, zatím neexistují. "U sirky bych doporučoval zkusit ji vyškrábat. Ideální by byly nástroje dentisty, protože zámek připomíná zubní kanálek," říká Petr Hovorka z firmy Z+M. V některých případech, kdy je vložka průchozí, lze sirku prostrčit skrz a dveře odemknout. Nejhorší jsou špendlíky a vteřinová lepidla. Ty zablokují "stavítka" a nezbývá než zámek vyměnit. "U těch nejobyčejnějších "fabek" je možné se vejít do tisíce korun včetně servisu, ale existují i zámky, kdy samotná vložka stojí pět tisíc korun," dodává Petr Hovorka. Vždy je dobré obrátit se na firmu, která zámek instalovala. Její pracovnící vědí, jak v podobných případech postupovat, nebo doporučí klientovi smluvní servisní službu.