Zájemci jsou, peníze ne. A to už cena spadla ze sto na čtyřicet milionů korun

Zájemci jsou, peníze ne. A to už cena spadla ze sto na čtyřicet milionů korun | foto: Václav Pancer

Zámek Hluboš, kam jezdil Masaryk, je na prodej za 40 milionů korun

  • 10
Na zámek Hluboš na Příbramsku, kam jezdíval prezident T. G. Masaryk, se hned tak nepodíváte. Nevydělával, tak ho majitelé prodávají i s depozitářem. Ještě nedávno si tu návštěvníci mohli prohlédnout expozici o Masarykově životě a díle.

Bylo to první letní sídlo prezidenta Masaryka, které využíval v letech 1920 a 1921. Odtud se přestěhoval do Lán. Tři sta let starý zámek Hluboš na Příbramsku. Nyní ho potomci továrníka Josefa Kolaříka prodávají. Nevydělával.

"Deset let jsme se tomu snažili zabránit. Jenže údržba pětihektarového areálu a zámku ročně představuje asi dva miliony a zisk je minimální," řekl jeden z vlastníků zámku Jan Velek.

"Lidé očekávají luxus"

S příbuznými se před pár dny rozhodl, že památku uzavře veřejnosti. O tom, jestli se tam lidé ještě někdy podívají, nepřemýšlí. "Ať rozhodne nový majitel," poznamenal.

Prodat zámek není jen tak. Zájemci jsou, peníze ne. A to už cena "spadla" ze sto milionů na čtyřicet. "Lidé čekají, že je zámek v luxusním stavu a nepotřebuje opravy, nebo nedosáhnou na úvěr. Jednáme se třemi zájemci z ciziny," vysvětlila Blanka Ctiborová z realitní kanceláře Real Spektrum, která prodej zprostředkovává.

Zámek Hluboš

Na Hluboši si lidé mohli donedávna prohlédnout expozici o TGM, historický koncertní sál či lovecký salonek s expozicí o myslivosti

Podle Jana Velka prodeji nepomáhá ani to, že k zámku patří lesy. "Před patnácti lety byly výnosy z lesa mnohem vyšší. I proto se nám dařilo zámek udržet," říká Velek.

Jak velké finanční starosti jsou s památkou v soukromých rukou, naznačil spolumajitel hradu Kokořín Jarmil Špaček, jehož rodině se hrad vrátil před lety v restituci. "Je to asi jako když si vynásobíte stem starosti, které má majitel s jednou chalupou," řekl Špaček.

O život na zámku není zájem

Na Hluboši si lidé mohli donedávna prohlédnout expozici o TGM, historický koncertní sál či lovecký salonek s expozicí o myslivosti. Pokud bude mít nový majitel zájem, může mít i depozitář.

Hluboš není jediný středočeský zámek, který čeká na nové majitele. K prodeji je i ten v Žehušicích na Kutnohorsku a Líšně na Benešovsku. Už dříve prodávali vlastníci v kraji svá panství. Dnes už to jde hůř.

"Je to horší než třeba v 90. letech. Investoři jsou dnes opatrnější, mají zájem spíš o objekty, které se časem zhodnotí," řekl Jaroslav Novotný z Asociace realitních kanceláří.

"Z HRADU NÁM TEď VYPADL KOUSEK ZDI. OPRAVA BUDE ZA 3,5 MILIONU"

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín

Když na konci 19. století kupoval Václav Špaček hrad Kokořín, byla to už jenom zpustlá ruina. Jeho rodina ho však přestavěla a zpřístupnila veřejnosti. V padesátých letech minulého století hrad zestátnili komunisté.

Před čtyřmi lety ho stát Špačkům vrátil. Jeho současný majitel Jarmil Špaček připouští, že starat se o historický skvost s sebou nese nejen radost, ale také starosti. "Je to velmi nákladná záležitost," říká.

Říkáte, že provozovat Kokořín je hodně drahé. Prodal byste ho?
Ani v nejmenším jsme o tom nikdy neuvažovali. Je to srdcová záležitost...

... která stojí spoustu peněz.
Naši předkové tomu věnovali celý svůj život. Aby mohli hrad opravit, prodali velkou část svého majetku. Už kvůli tomu prodej rozhodně nepřipadá v úvahu.

Jak těžké je starat se o takový historický skvost?
Stačí, když si normální smrtelník představí, kolik má starostí s jednou chalupou, a vynásobí to stovkou.

A dá se to vůbec finančně zvládnout?
Musí, i když údržba a provoz stojí opravdu velké peníze. Určitý přísun je ze vstupného.

A stačí to?
Je pravda, že co se týká oprav a údržby, můžeme dělat jen to, na co si vyděláme. Například teď nám tu vypadl kousek zdi. Oprava bude tak za tři a půl milionu korun.

To musel být pořádný kousek zdi.
Není to tak, že bychom měli v hradu díru, ale oprava je třeba. Jenže... na vstupném ročně vyděláme asi milion a půl a ani z prodeje dřeva z našich lesů moc peněz není. Ceny už nejsou, co bývaly.

Zaměstnáváte nějaké lidi?
Sedmdesát procent prací se snažíme dělat vlastními silami. Zapojují se tedy hlavně členové rodiny. Děláme všechno pro to, abychom ušetřili. Například na další mobiliář.

Budete teď kupovat něco nového?
Sto dvacet tisíc korun bude stát replika kovaného zábradlí do kaple. Přeci jen něco takového musí dělat odborníci.