Kdo má zahradu jako koníčka a dobře se vyzná v rostlinách, může se o její založení pokusit sám

Kdo má zahradu jako koníčka a dobře se vyzná v rostlinách, může se o její založení pokusit sám | foto: Profimedia.cz

Založte si zahradu, nikoliv divoký prales

Těšíte se na to, až zahrada kolem vašeho nového domu bude vzrostlá a zelená? Pozor na to, aby z ní chybou při vysazování nevyrostl divoký prales.
Zahradníkův kalendář aneb co na zahradě udělat a kdy - čtěte ZDE
Jakou zahradu si vybrat? Přinášíme sedm variant
- čtěte ZDE

Zvládnu tu zahradu sám, nebo si na to mám zavolat odborníka? přemýšlí ten, kdo stojí před novým domem a dívá se na kopce zeminy kolem sebe. Stejně ale může uvažovat ten, kdo si právě koupil starší domek obklopený zpustlou džunglí.

Kdo má zahradu jako koníčka a dobře se vyzná v rostlinách, může se o její založení pokusit sám. Jestliže však žádné zkušenosti nemáte a jste spíše samouk, přenechejte tuhle starost zahradníkovi či zahradnímu architektovi.

Pozor na stromy. Vyrostou!
Nejprve si rozmyslete, co vlastně od zahrady očekáváte. Zda na ní budete odpočívat či spíše pěstovat okrasné rostliny nebo ovoce a zeleninu. Měli byste předem vědět, kolik času jste schopní jí věnovat nebo zda si můžete dovolit platit si zahradníka.

Promyslete si také, zda na zahradě chcete mít skleník, pergolu, altán, jezírko nebo bazén, dětské hřiště, kotec pro psa či voliéru. A nakonec se rozhodněte, kolik peněz do zahrady můžete investovat.

Jestliže tohle všechno víte a věříte svým znalostem a dovednostem, můžete se dát do práce. Pokud si přece jen nejste jistí, zkuste odbornou literaturu nebo konzultaci se zahradníkem. Za tu zaplatíte kolem tří až čtyř set korun za hodinu.

Dozvíte se na ní například, že zakládání zahrady začíná většinou výsadbou vzrostlých stromů, následují menší dřeviny. Laici velmi často podceňují jejich růst.

Zasadí malé stromky blízko sebe a ty pak nemají prostor nebo je umístí pod okna domu, a když vyrostou, stíní. Pokud jsou zase zasazené blízko domu, listí padá do okapů a kořeny mohou narušit základy.

Jehličnany vypadají stále stejně
Podobných rad pro zahradníky-amatéry je víc. "Rostliny se na zahradě rozmisťují podle světových stran, podle toho, zda potřebují slunce, či stín, a také podle půdy. Popřípadě se půda musí upravit pro dobrý růst rostlin," radí zahradní architekt Ladislav Franěk.

"Dávají se jako solitéry do trávníku nebo jako skupiny. Osazuje se obvod pozemku, ke krajům se umísťují nejvzrostlejší rostliny. Většinou se zasází pár vzrostlejších stromů a pod nimi v podrostu keře, které se sázejí do takzvaného trojsponu, ty se propojí a neprorůstá skrz ně plevel."

Lidé často "zamořují" zahradu jehličnany proto, aby se o ni nemuseli tolik starat. Ovšem ta pak vypadá celý rok stejně a není na ní nic zajímavého.

"Počet keřů by neměl být na plochu záhonu moc velký, pak totiž špatně rostou nebo uhynou kvůli nedostatku místa,“ upozorňuje zahradní architektka Zuzana Mrázová.

"Vyvarujte se i sázení rostlin do jiných klimatických podmínek, než pro jaké jsou vhodné.“

Jestliže si na založení zahrady netroufáte, obraťte se na zahradníka či zahradního architekta. Shánějte je s předstihem a již v době, kdy je hotová hrubá stavba domu.

Kontakty hledejte nejlépe na internetu či se poptejte ve svém okolí. Projděte nabídky, srovnejte ceny a nezapomeňte si prohlédnout předchozí práce.

Domluvte si s odborníkem schůzku, nejlépe přímo na zahradě, aby mohl posoudit terén. Sdělte mu všechny požadavky a nezapomeňte sepsat smlouvu o dílo.

Projděte se po virtuální zahradě
Architekt nakreslí návrh nebo jej vytvoří na počítači. Za projekt obvykle zaplatíte od 10 do 30 tisíc korun, které se započítávají do celkové ceny zahrady.

Některé firmy nabízejí návrh zdarma, když si realizaci u nich objednáte. Výhodou počítačového zpracování jsou trojrozměrné náhledy, které umožní "procházet se" po budoucí zahradě.

Ceny za odborně navrženou zahradu se odvíjejí od její velikosti, tvaru pozemku, počtu a druhu vybraných rostlin. Malá nenáročná zahrádka může přijít už na deset tisíc korun. Horní hranice je takřka neomezená, může to být 50 tisíc, ale i 150 tisíc korun.

Rostliny si můžete pořídit sami nebo to také můžete nechat na odborníkovi. Spíše než v hobbymarketech či barevných katalozích je lepší je nakupovat v zahradnictvích a okrasných školkách, kde bývají kvalitní a pořádně zakořeněné.

Založená zahrada mnohdy nevypadá tak jako ta na počítači, ale do toho časem doroste. Za několik let se také projeví případné chyby v projektu.

Většina zahradnických firem dnes nabízí možnost, že se o zahradu budou i nadále odborně starat. Cena za údržbu se odvíjí od velikosti a náročnosti zahrady a také toho, jak často se péče provádí - zda týdně, jednou za 14 dní, či měsíčně. Částka se může pohybovat od 1 500 korun za měsíc, až po 4 500 korun, někdy i více.