Založení zahrady odráží cit k přírodě

Zahrada naplňuje odvěkou touhu člověka po vlastním zeleném ráji, kde může nejen tvořit, ale i slastně odpočívat.
Zahrada naplňuje odvěkou touhu člověka po vlastním zeleném ráji, kde může nejen tvořit, ale i slastně odpočívat. Musí se však počítat s tím, že atraktivně a příjemně upravené okolí domu bude při svém zakládání vyžadovat buď hodně práce, nebo hodně peněz. Možná dokonce obojí.

Správně založit zahradu není žádná maličkost. Zkušenosti zahradního architekta jsou cenné, a proto si za ně nechá náležitě zaplatit. Díky nim se možná vyhnete chybám, které laici často dělají. Ale pokud vám práce na zahradě není zcela cizí, máte určitý cit a vztah k přírodě a v knihovně pár chytrých knížek, není důvod, proč se do toho nepustit vlastnoručně.

Co od zahrady očekávat?

Zahrada je nedílnou součástí domu, proto by se měla plánovat ruku v ruce se stavbou. Vytvořit krásnou, ale zároveň i funkční zahradu se podobá zařizování bytu. Ze všeho nejdříve je třeba mít jasno v tom, co od zahrady očekávat a jak využít jednotlivé části celého prostoru. Podle zálib a časových možností se představy o úpravě zahrady různí. Někdo preferuje rekreační zahradu s trávníkem na opalování, tichým koutkem ke čtení a s výsadbou, která vyžaduje co nejméně práce. Jiný je nadšeným sběratelem bonsají a vyznavačem japonských zahrad. Pro dalšího je zahrada zásobárnou čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek.

Funkčnost především

Funkce některých částí zahrady je díky jejich poloze vůči světovým stranám, domu či přiléhajícím komunikacím často určena předem. Například k opalování se sotva hodí severní strana či předzahrádka u silnice, nejméně rušené místo bude patřit odpočívadlu s lavičkou nebo altánkem. Zapomenout se nesmí ani na děti, pro něž by na zahradě nemělo chybět pískoviště, houpačka nebo malý bazének. Pro milovníky psů je jasné, že jejich miláček zprvu nebude uvědoměle obcházet květinové záhony. Musí mít tedy výběh pouze v určité části zahrady. Jste-li společenští a rádi pořádáte zahradní slavnosti spojené s grilováním, propojte si terasou vnitřní kuchyň přímo s venkovním prostorem, neboť běhat dlouhé tratě s talíři není zrovna bezpečné ani příjemné.

Rozvrhnout a naplánovat

Z toho, jak bude zahrada využívána, vyplývá způsob uspořádání prostoru. Ten se odrazí ve vzájemných poměrech věnovaných stabilním úpravám (dláždění, zdi) a osázeným plochám nebo trávníkům. Velkou předností při tvorbě zahrady je uplatnění kreativity, nápadů i tvůrčích představ. Barvy, tvary, vůně lze namíchat podle vlastních představ na květinovém i zeleninovém záhoně, na skalce, v živém plotu z keřů či při zakládání ovocné zahrady. Navíc, kdo má oči otevřené, ušetří nejen na krásných rostlinách, ale i na zahradních doplňcích.

Nápady lze okoukat

Informace a nápady z knih, časopisů a z televize jsou docela užitečné, pokud se týkají způsobu, jaký zahradu rozvíjet. Nápady je možno také okoukat z modelových zahrad na zahradnických výstavách. Zdaleka nejlepším zdrojem nápadů a inspirace jsou skutečné zahrady přátel, sousedů nebo třeba veřejně přístupné zahrady a parky. I když třeba jde o zahradu velkého rozsahu, často z ní lze něco přizpůsobit i skromnějšímu pozemku.

Jak zaplatit odborníka?

Kdo přece jen usoudí, že navrhnout a založit zahradu je nad jeho síly, obrátí se na odborníky. Svěří-li projekt zahrady architektovi, měl by vědět, že existuje závazný honorářový řád, který přesně stanovuje cenu za jeho práci. Ta se počítá z předpokládané celkové částky vydané na založení zahrady. Velmi často se však zákazník setká s cenami smluvními, řídícími se hodinovou sazbou. Konečný účet závisí na množství technických prvků v zahradě, na členitosti terénu a náročnosti zpracování projektu. Před vlastní realizací projektu je moudré oslovit více firem a požádat je o zpracování cenové nabídky na základě návrhu zahrady. Pokud projektant v návrhu neuvede přímo velikost rostlin, je třeba nabídky porovnat tam, kde mohou vznikat největší cenové rozdíly. Při posuzování nabídek lze vzít v úvahu i poskytovanou záruční lhůtu.

***

NĚKOLIK ETAP TVORBY ZAHRADY

Velkou výhodou zahrady je, že její vytváření lze rozdělit do několika etap podle finančních a časových možností:

I. ETAPA: hrubé terénní práce, případně navezení kvalitní zeminy
II. ETAPA: vysázení tzv. kostry zahrady z pomaleji rostoucích dřevin a případně i živého plotu (ten lze rovněž vysázet již v průběhu stavby)
III. ETAPA: založení trávníku
IV. ETAPA: vysazení květin, drobných keřů, postavení pergoly, altánu apod.

STYL URČUJE VZHLED ZAHRADY

Zvolením určitého stylu se vtiskne zahradě osobitý charakter, jemuž se pak podřizuje řešení celku i jednotlivých detailů. Obraz formální, pravidelně řešené zahrady určují geometrické tvary. Romantická zahrada žije z květů, vůní a stylových prvků či doplňků. Selská zahrada většinou čerpá ze starých tradic regionu. Zahrada v moderním stylu vyjadřuje určitý estetický názor, případně umělecký proud. Obraz přírodní zahrady vychází z přirozených společenstev příslušné oblasti.

Atraktivně upravené okolí domu vyžaduje hodně práce