Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Založení zahrady odráží cit k přírodě

  9:51aktualizováno  9:51
Zahrada naplňuje odvěkou touhu člověka po vlastním zeleném ráji, kde může nejen tvořit, ale i slastně odpočívat.
Zahrada naplňuje odvěkou touhu člověka po vlastním zeleném ráji, kde může nejen tvořit, ale i slastně odpočívat. Musí se však počítat s tím, že atraktivně a příjemně upravené okolí domu bude při svém zakládání vyžadovat buď hodně práce, nebo hodně peněz. Možná dokonce obojí.

Správně založit zahradu není žádná maličkost. Zkušenosti zahradního architekta jsou cenné, a proto si za ně nechá náležitě zaplatit. Díky nim se možná vyhnete chybám, které laici často dělají. Ale pokud vám práce na zahradě není zcela cizí, máte určitý cit a vztah k přírodě a v knihovně pár chytrých knížek, není důvod, proč se do toho nepustit vlastnoručně.

Co od zahrady očekávat?

Zahrada je nedílnou součástí domu, proto by se měla plánovat ruku v ruce se stavbou. Vytvořit krásnou, ale zároveň i funkční zahradu se podobá zařizování bytu. Ze všeho nejdříve je třeba mít jasno v tom, co od zahrady očekávat a jak využít jednotlivé části celého prostoru. Podle zálib a časových možností se představy o úpravě zahrady různí. Někdo preferuje rekreační zahradu s trávníkem na opalování, tichým koutkem ke čtení a s výsadbou, která vyžaduje co nejméně práce. Jiný je nadšeným sběratelem bonsají a vyznavačem japonských zahrad. Pro dalšího je zahrada zásobárnou čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek.

Funkčnost především

Funkce některých částí zahrady je díky jejich poloze vůči světovým stranám, domu či přiléhajícím komunikacím často určena předem. Například k opalování se sotva hodí severní strana či předzahrádka u silnice, nejméně rušené místo bude patřit odpočívadlu s lavičkou nebo altánkem. Zapomenout se nesmí ani na děti, pro něž by na zahradě nemělo chybět pískoviště, houpačka nebo malý bazének. Pro milovníky psů je jasné, že jejich miláček zprvu nebude uvědoměle obcházet květinové záhony. Musí mít tedy výběh pouze v určité části zahrady. Jste-li společenští a rádi pořádáte zahradní slavnosti spojené s grilováním, propojte si terasou vnitřní kuchyň přímo s venkovním prostorem, neboť běhat dlouhé tratě s talíři není zrovna bezpečné ani příjemné.

Rozvrhnout a naplánovat

Z toho, jak bude zahrada využívána, vyplývá způsob uspořádání prostoru. Ten se odrazí ve vzájemných poměrech věnovaných stabilním úpravám (dláždění, zdi) a osázeným plochám nebo trávníkům. Velkou předností při tvorbě zahrady je uplatnění kreativity, nápadů i tvůrčích představ. Barvy, tvary, vůně lze namíchat podle vlastních představ na květinovém i zeleninovém záhoně, na skalce, v živém plotu z keřů či při zakládání ovocné zahrady. Navíc, kdo má oči otevřené, ušetří nejen na krásných rostlinách, ale i na zahradních doplňcích.

Nápady lze okoukat

Informace a nápady z knih, časopisů a z televize jsou docela užitečné, pokud se týkají způsobu, jaký zahradu rozvíjet. Nápady je možno také okoukat z modelových zahrad na zahradnických výstavách. Zdaleka nejlepším zdrojem nápadů a inspirace jsou skutečné zahrady přátel, sousedů nebo třeba veřejně přístupné zahrady a parky. I když třeba jde o zahradu velkého rozsahu, často z ní lze něco přizpůsobit i skromnějšímu pozemku.

Jak zaplatit odborníka?

Kdo přece jen usoudí, že navrhnout a založit zahradu je nad jeho síly, obrátí se na odborníky. Svěří-li projekt zahrady architektovi, měl by vědět, že existuje závazný honorářový řád, který přesně stanovuje cenu za jeho práci. Ta se počítá z předpokládané celkové částky vydané na založení zahrady. Velmi často se však zákazník setká s cenami smluvními, řídícími se hodinovou sazbou. Konečný účet závisí na množství technických prvků v zahradě, na členitosti terénu a náročnosti zpracování projektu. Před vlastní realizací projektu je moudré oslovit více firem a požádat je o zpracování cenové nabídky na základě návrhu zahrady. Pokud projektant v návrhu neuvede přímo velikost rostlin, je třeba nabídky porovnat tam, kde mohou vznikat největší cenové rozdíly. Při posuzování nabídek lze vzít v úvahu i poskytovanou záruční lhůtu.

***

NĚKOLIK ETAP TVORBY ZAHRADY

Velkou výhodou zahrady je, že její vytváření lze rozdělit do několika etap podle finančních a časových možností:

I. ETAPA: hrubé terénní práce, případně navezení kvalitní zeminy
II. ETAPA: vysázení tzv. kostry zahrady z pomaleji rostoucích dřevin a případně i živého plotu (ten lze rovněž vysázet již v průběhu stavby)
III. ETAPA: založení trávníku
IV. ETAPA: vysazení květin, drobných keřů, postavení pergoly, altánu apod.

STYL URČUJE VZHLED ZAHRADY

Zvolením určitého stylu se vtiskne zahradě osobitý charakter, jemuž se pak podřizuje řešení celku i jednotlivých detailů. Obraz formální, pravidelně řešené zahrady určují geometrické tvary. Romantická zahrada žije z květů, vůní a stylových prvků či doplňků. Selská zahrada většinou čerpá ze starých tradic regionu. Zahrada v moderním stylu vyjadřuje určitý estetický názor, případně umělecký proud. Obraz přírodní zahrady vychází z přirozených společenstev příslušné oblasti.

Atraktivně upravené okolí domu vyžaduje hodně práce


Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Najdete na iDNES.cz