Většina lidí dává přednost teplému světlu

Většina lidí dává přednost teplému světlu | foto: Archív

Zakázat žárovky je snadné, vyvrátit pomluvy o úsporných zářivkách už mnohem těžší

  • 543
Poprvé od své premiéry z dob Edisona se obyčejná žárovka těší obrovské pozornosti médií i spotřebitelů. Nic totiž nevyvolá takový zájem jako zákaz. Žárovky tak postupně zhasnou. Jenže úsporné zářivky, které je mají nahradit, vyvolávají občas nedůvěru.

Uplatňování zákazu proběhne v několika fázích až do roku 2016. Díky osmiletému přechodnému období je dost času zajistit kvalitní úsporné zdroje světla, které staré klasické žárovky plně nahradí. A to ve všech stávajících aplikacích - ve způsobech uchycení, tvarech i wattových výkonech.

Nová směrnice, byť někteří z ní právě nejásají, přináší řadu výhod pro životní prostředí, ale také pro spotřebitele. Energeticky úsporné zářivky šetří peníze a díky nízké spotřebě elektrické energie se také snižuje produkce oxidu uhličitého.

Nahradit staré stowattové žárovky však není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nabízejí se čtyři možnosti.

Čtyři varianty

1. Kupovat můžeme obyčejné žárovky s nižším příkonem, které ještě nejsou zakázané. Pak je ovšem nutné se smířit s nižší úrovní osvětlení, nebo přikoupit další svítidla.

Toto řešení je však velmi neefektivní a krátkozraké, podobně jako nakoupit si žárovky do zásoby.

2. Obyčejné žárovky lze nahradit halogenkami. Energeticky účinné halogenové žárovky (na štítku energetická třída C) nepodléhají současnému zákazu.

Mají dvojnásobnou životnost než obyčejné žárovky a ve srovnání s nimi ušetří 30% elektrické energie. Nejsou tedy zdaleka tak úsporné jako kompaktní zářivky, ale jejich světlo je velmi blízké světlu obyčejných žárovek.

Navíc je kvalitnější, jasnější. Halogenové žárovky lze bez problémů plynule stmívat. "Obyčejnou" žárovku plně nahradí.

3. Finančně nejefektivnější náhradu obyčejné žárovky představuje kompaktní úsporná zářivka. Ačkoliv její pořizovací cena bývá vyšší, náklady se uživateli vrátí již během prvního roku používání.

4. Nejmodernější náhradou obyčejné žárovky jsou LED zdroje světla. Jenže přes veškerý pokrok v technologiích jde ještě stále o "hudbu budoucnosti".

Zatím není na trhu LED zdroj světla, který by nahradil 100 W žárovku. "Slabší" už náhradu mají, například OSRAM nabízí místo 40 W žárovky výrobek s označením Parathom Clasicc A40, který spotřebuje pouhých 8 W. Vývoj však jde v této oblasti velmi rychle kupředu.

LED žárovka PARATHOM CLASSIC A 40

LED žárovka PARATHOM CLASSIC A 40

Šetří peníze i energii

Dodavatelé energií doporučují zákazníkům jako náhradu žárovek především úsporné kompaktní zářivky. "Je to jednoznačně finančně nejúspornější řešení," potvrzuje Pavel Janík z Centra energetického poradenství PRE.

"Úsporky spotřebují o 80 procent méně energie než žárovky a jejich životnost se podle typu a výrobce pohybuje od 4 000 až po 20 000 hodin. Což při průměrné době svícení 2,7 hodin denně představuje úctyhodných 20 let," vypočítává Pavel Janík.

Právě životnost je totiž jedním z nejdůležitějších parametrů, tento údaj nesmí na obalu rozhodně chybět.

Dále je třeba dát pozor na rozměry, tvar i patici – naštěstí lze zářivku většinou vyměnit, když doma zjistíte, že se do vašeho svítidla nehodí.

Výměna klasických žárovek za úspornější zdroje světla bude probíhat osm let

Výměna klasických žárovek za úspornější zdroje světla bude probíhat osm let

Pozor na barvu světla

Mnohem méně informací mívá spotřebitel o kvalitě světla. Právě kvalita světla úsporných zářivek přitom bývá spojována s mnoha předsudky. Klasický příklad? Tvrzení, že úsporné zářivky vydávají nepříjemné studené světlo.

Přitom v současné době si lze barvu světla úsporky už bez problémů vybrat. Je zajímavé, že spotřebitelé v různých zemích světa dávají přednost různému designu, ale také vlastnostem světla.

Zatímco ve střední a severní Evropě jsou nejoblíbenější teplejší barvy světla, v zemích s teplejším podnebím - například na jihu Evropy a Asie - dávají lidé přednost chladnějším barvám světla v rozmezí 4 000 až 6 000 stupňů Kelvina.

Zda je světlo teplé nebo studené, závisí na teplotě chromatičnosti, ta se udává ve stupních Kelvina. Běžné bílé světlo z tradiční žárovky odpovídá 2 700 stupňům Kelvina.

Například "teplé bílé" úsporné zářivky OSRAM dosahují právě této hodnoty, novinkou jsou u této značky úsporné zářivky s ještě teplejším světlem s označením "warm comfort light".

Při výběru teploty barvy je třeba myslet na to, že v obytném prostoru by měla převládat pouze jedna barva světla. Například chladné bílé světlo z jedné zářivky může snadno ovlivnit teplé bílé světlo z jiné zářivky, takže celkový dojem bude chladnější.

Je-li v místnosti více svítidel, měly by mít v nich použité zdroje světla stejnou barvu

Je-li v místnosti více svítidel, měly by mít v nich použité zdroje světla stejnou barvu

Navíc "míchání" barev světla není příjemné pro oči. Proto se vyplatí podrobně prostudovat údaje na obalu a barvy světla sladit, a to i se světelnými zdroji, které byly již v interiéru použity.

Nevýhody, které lze odstranit

Tvrzení, že úsporné zářivky nelze stmívat, už také neplatí. Nebo alespoň u kvalitních výrobků. Regulace se pohybuje třeba od 100 do 7 procent, samozřejmě s vhodným stmívačem.

Stejně tak již neplatí, že úsporné kompaktní zářivky není možné často vypínat a zapínat nebo že jim dlouho trvá, než se plně rozsvítí.

Časté vypínání a zapínání opravdu zkracuje životnost standardních úsporek, ale kvalitní kompaktní zářivky jsou testovány a vydrží až 500 tisíc sepnutí. Třeba speciálně vyvinutou zářivku OSRAM Dulux Inteligent Facility lze spínat neomezeně.

Podobné je to s náběhem světla. Kvalitní úsporné kompaktní zářivky využívají technologii Quick Light. K plnému náběhu světla dochází velmi rychle.