Topení

Topení - Topení | foto: Profimedia.cz

Zajímejte se o nové trendy, ušetříte za topení

  • 40
Co se dá dělat, abychom za topení nevydali všechny úspory, a zároveň do ovzduší nevypouštěli tolik škodlivin? Odborníci radí, že nejlepší cesta je pořádně si zateplit dům či byt. Druhou možností jsou kombinované zdroje tepla.

Všimli si toho letos asi všichni. Drahý plyn a elektřina doslova dusily města a vesnice po celé zemi. Lidé se totiž vrátili k vytápění pevnými palivy, jen aby alespoň trochu ušetřili.

Není ale možné, aby na drahotu za vytápění doplatila příroda, proto by se měli lidé zaměřit na řešení, která jim peníze z kapes vyhánět nebudou, a navíc budou ekologická.

„Dnes by se určitě nemělo například při stavbě nového domu zapomínat na zateplení stropů, stěn i podlahy. Také se vyplatí investovat do trojskel v oknech a do topení s malým objemem vody, čili využít pro rozvod tenčích trubek. V mnoha domácnostech prodělávají na teple i kvůli tomu, že mají termostat nastavený třeba pro vrchní i spodní patro jednotně. Určitě se vyplatí mít termostatů více a v místnostech, kde rodina netráví tolik času, nastavit nižší teplotu. Dá se tak ušetřit až třicet procent nákladů,“ říká odborník na vytápění Jiří Urbanský.

Dodává, že výhodné jsou také kotle na alternativní paliva. Topí se v nich například peletkami z obilí, což jsou v podstatě jakoby lisované kostky. V případě nákupu kotle na obilí dává stát příspěvek až padesát procent ceny, maximálně však padesát tisíc korun.

Zajistěte si dotaci
Stejná dotace je určena pro nákup solární techniky, která také pomůže ušetřit domácnostem nějaké koruny. Ceny kotlů na pelety začínají zhruba na osmdesáti tisících korunách.

„Lidé zatím nejsou k tomuto druhu topení moc důvěřiví, ale investice se opravdu vyplatí, roční náklady jsou zhruba poloviční oproti plynovému topení,“ upřesňuje Urbanský.

Manipulace s peletkami není vůbec složitá. Nakupují se v pytlích a následně se vsypou do násypky u kotle. „Kotel si umí peletky i sám dávkovat,“ konstatuje ještě odborník.

Kdo se nechce orientovat na kotle na alternativní paliva, měl by zvolit alespoň dvě varianty vytápění. Například plyn, který je šetrný k přírodě, a k tomu solární panely. Kdo topí pouze dřevem, moc neušetří, vyjde skoro nastejno jako plyn a z uhlí uniká zase spousta škodlivin.

Dopady na ovzduší jsou pak z pohledu prašnosti mnohem horší. Solární panely zajistí lidem ohřívání vody zhruba od dubna do září a v zimním čase pomáhají běžnému zdroji tepla.

Je opravdu dobré se nad druhem vytápění zamyslet a uvědomit si, že spalováním špatného uhlí, plastů a kalů otravujeme smogovým oblakem své vlastní okolí. Na mnoha místech letos v zimě přestalo úplně platit, že kdo žije na vesnici, je blíž přírodě a dýchá čerstvý vzduch. Bohužel se leckde lépe dýchalo lidem ve městech.

Odhad nákladů na vytápění rodinného domku

Hnědé uhlí
Černé uhlí
Koks
Dřevo
Dřevěné brikety
Dřevěné pelety
Elektřina akumulace
Elektřina přímotop
Štěpka
Rostlinné pelety
Obilí
Lehký topný olej ELTO
Zemní plyn
Propan
Tepelné čerpadlo
Centrální zásobování teplem

12-15 000,- Kč / rok
25 000,- Kč / rok
30 000,- Kč / rok
7 000,- Kč / rok
21 000,- Kč / rok
14-15 000,- Kč / rok
35 000,- Kč / rok
40 000,- Kč / rok
22 000,- Kč / rok
8 000,- Kč / rok
10-12 000,- Kč / rok
30 000,- Kč / rok
30 000,- Kč / rok
40 000,- Kč / rok
13-15 000,- Kč / rok
29 000,- Kč / rok