Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímavá kytice nemusí být drahá

  15:28aktualizováno  15:28
- Doby, kdy se nejedna nevěsta rozplakala nad svatebním "koštětem" z několika karafiátů doplněných asparágusem, jsou naštěstí pryč. Dnes je výběr řezaných rostlin nepoměrně větší. V každém květinářství je většinou uvázáno několik různých kytic, ze kterých si člověk může vybrat, pokud má naspěch. Kytice by však měla být uvázána s ohledem na toho, kdo ji dostane.
"Biedermaierovou kyticí v pastelových barvách pro babičku a exotickým aranžmá pro mladou sebevědomou ženu určitě potěšíte více, než když obě obdarujete pugéty růží," říká florista Mário Wild z Prahy, který se specializuje na vazbu květin. "Nebojte se inspirovat vašeho květináře. Jako vodítko mu poslouží základní údaje o tom, kdo květiny dostane a k jaké příležitosti, kolik je mu let, je-li to žena, nebo muž. Rozhodující je také přibližná cena, jakou jste za kytici ochotni zaplatit." Ve většině květinářství se započítává pouze cena použitých rostlin, jinde si mohou účtovat i poplatek za aranžování (pohybuje se kolem deseti procent z ceny kytice). Tento postup je však obvyklejší v zahraničí. Kdo má šikovné ruce, může nakoupit materiál a kytici si uvázat sám. Kromě květin se při práci neztratí ostrý nůž, aranžérský drátek a zelená krycí páska.

Jak na to

Sehnat krásnou obrovskou kytici z mnoha druhů rostlin není velké umění. Z velkého množství různých druhů květin, které k sobě budou barevně ladit a jsou přibližně stejně velké, se dá uvázat klasická polokulovitá kytice takzvaný biedermaier. Začíná se od středu, jednotlivé rostliny se spirálovitě pokládají ve stejném směru a celé aranžmá se váže hodně nakrátko. Kromě výrazných květů lze použít na vyplnění kytice členitou zeleň. Optickému zvětšení pomůže vetknutí převislých trávovitých listů nebo kapradin po celém okraji. Krásné a cenově dostupnější vazby však můžete vytvořit i použitím jedné dominantní rostliny. Ta se může doplnit pouze zelení, popřípadě několika méně nápadnými květinami. "Optický střed může tvořit například Anthurium s výrazně zabarveným toulcem, Strelitzie, Heliconia, Zantedeschia, Protea, Amarylis a jakákoliv zajímavá, dostatečně velká a výrazná rostlina. Kytice bude působit vyváženě, pokud stonky pod místem vazby nebudou tvořit více než jednu třetinu z celkové výšky kytice," radí brněnská květinářka Nina Petříková.

Nové prvky

Popusťte fantazii a nechte se inspirovat posledními trendy ve floristice. Do kytice můžete uplatnit například svazečky slámy či větviček, svazek skořicové kůry, badyánové hvězdičky či vanilkový lusk. Krásně vypadají také kombinace s drobným ovocem upevněným aranžérským drátkem. Mohou to být například snítky s ostružinami, kde jsou zároveň nezralé zelené plody, které přecházejí přes červenou až k černým, nebo také drobné citrusy, kiwi a malá jablíčka. Ta nemusí být pouze čerstvá, uplatnit se dají i jejich sušené plátky. Zajímavé doplňky se dají vytvořit ze zelených listů. Stočené do ruliček nebo kornoutků, ze kterých mohou vykukovat květy, budou působit neobvykle a zajímavě.

Pozor na narcisy a tulipány

Narcisy patří mezi nejdostupnější květiny jara. Vypouštějí však slizové látky, které ostatním druhům nesvědčí. Proto je nutné je nechat jeden den ve váze a teprve pak je zařadit do aranžmá, popřípadě je ošetřit takzvaným zasoušením. Také tulipány by mohly nadělat v kytici neplechu, protože během svého pobytu ve váze stihnou vyrůst o několik centimetrů, a naruší tím celkový vzhled aranžmá.


S převislými trávovitými listy vypadá kytice o mnoho větší.

Krásně zbarvený toulec toulitky se upevní do věnečku z jemných větviček a doplní se asparágusem.

Rhipsalis se naaranžuje tak, aby list volně přepadal dolů přes toulec, zatímco jeho dělené stonky opticky rozšiřují horní část kytice.

Jako poslední se přidají kapradinové listy a rozeklaný list aspridisty, jejích konce se zpětně otočí a takto se upevní do vazby.

Moderní aranžmá může vzniknout i z jednoho druhu květin.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz