Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímavá kytice nemusí být drahá

  15:28aktualizováno  15:28
- Doby, kdy se nejedna nevěsta rozplakala nad svatebním "koštětem" z několika karafiátů doplněných asparágusem, jsou naštěstí pryč. Dnes je výběr řezaných rostlin nepoměrně větší. V každém květinářství je většinou uvázáno několik různých kytic, ze kterých si člověk může vybrat, pokud má naspěch. Kytice by však měla být uvázána s ohledem na toho, kdo ji dostane.
"Biedermaierovou kyticí v pastelových barvách pro babičku a exotickým aranžmá pro mladou sebevědomou ženu určitě potěšíte více, než když obě obdarujete pugéty růží," říká florista Mário Wild z Prahy, který se specializuje na vazbu květin. "Nebojte se inspirovat vašeho květináře. Jako vodítko mu poslouží základní údaje o tom, kdo květiny dostane a k jaké příležitosti, kolik je mu let, je-li to žena, nebo muž. Rozhodující je také přibližná cena, jakou jste za kytici ochotni zaplatit." Ve většině květinářství se započítává pouze cena použitých rostlin, jinde si mohou účtovat i poplatek za aranžování (pohybuje se kolem deseti procent z ceny kytice). Tento postup je však obvyklejší v zahraničí. Kdo má šikovné ruce, může nakoupit materiál a kytici si uvázat sám. Kromě květin se při práci neztratí ostrý nůž, aranžérský drátek a zelená krycí páska.

Jak na to

Sehnat krásnou obrovskou kytici z mnoha druhů rostlin není velké umění. Z velkého množství různých druhů květin, které k sobě budou barevně ladit a jsou přibližně stejně velké, se dá uvázat klasická polokulovitá kytice takzvaný biedermaier. Začíná se od středu, jednotlivé rostliny se spirálovitě pokládají ve stejném směru a celé aranžmá se váže hodně nakrátko. Kromě výrazných květů lze použít na vyplnění kytice členitou zeleň. Optickému zvětšení pomůže vetknutí převislých trávovitých listů nebo kapradin po celém okraji. Krásné a cenově dostupnější vazby však můžete vytvořit i použitím jedné dominantní rostliny. Ta se může doplnit pouze zelení, popřípadě několika méně nápadnými květinami. "Optický střed může tvořit například Anthurium s výrazně zabarveným toulcem, Strelitzie, Heliconia, Zantedeschia, Protea, Amarylis a jakákoliv zajímavá, dostatečně velká a výrazná rostlina. Kytice bude působit vyváženě, pokud stonky pod místem vazby nebudou tvořit více než jednu třetinu z celkové výšky kytice," radí brněnská květinářka Nina Petříková.

Nové prvky

Popusťte fantazii a nechte se inspirovat posledními trendy ve floristice. Do kytice můžete uplatnit například svazečky slámy či větviček, svazek skořicové kůry, badyánové hvězdičky či vanilkový lusk. Krásně vypadají také kombinace s drobným ovocem upevněným aranžérským drátkem. Mohou to být například snítky s ostružinami, kde jsou zároveň nezralé zelené plody, které přecházejí přes červenou až k černým, nebo také drobné citrusy, kiwi a malá jablíčka. Ta nemusí být pouze čerstvá, uplatnit se dají i jejich sušené plátky. Zajímavé doplňky se dají vytvořit ze zelených listů. Stočené do ruliček nebo kornoutků, ze kterých mohou vykukovat květy, budou působit neobvykle a zajímavě.

Pozor na narcisy a tulipány

Narcisy patří mezi nejdostupnější květiny jara. Vypouštějí však slizové látky, které ostatním druhům nesvědčí. Proto je nutné je nechat jeden den ve váze a teprve pak je zařadit do aranžmá, popřípadě je ošetřit takzvaným zasoušením. Také tulipány by mohly nadělat v kytici neplechu, protože během svého pobytu ve váze stihnou vyrůst o několik centimetrů, a naruší tím celkový vzhled aranžmá.


S převislými trávovitými listy vypadá kytice o mnoho větší.

Krásně zbarvený toulec toulitky se upevní do věnečku z jemných větviček a doplní se asparágusem.

Rhipsalis se naaranžuje tak, aby list volně přepadal dolů přes toulec, zatímco jeho dělené stonky opticky rozšiřují horní část kytice.

Jako poslední se přidají kapradinové listy a rozeklaný list aspridisty, jejích konce se zpětně otočí a takto se upevní do vazby.

Moderní aranžmá může vzniknout i z jednoho druhu květin.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

Další z rubriky

Manželé přestavěli kapli na plovoucí dům. Vitráže v oknech zůstaly

Hausbót je dostatečně odolný povětrnostním vlivům a problémy by mu neměl dělat...

Plovoucí domek, který byl dříve vyhlášenou svatební kaplí, je nyní na prodej v přepočtu za 8,7 milionu korun. V...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

Najdete na iDNES.cz