Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zahradní bazén: jaký a jak velký?

  13:24aktualizováno  13:24
Bazén na zahradě se v posledních letech stal téměř standardem rodinného domu. Je součástí moderního životního stylu, jedinečným způsobem odpočinku, někdy ovšem i výrazem prestiže. Zejména děti jej přivítají. Pro mnohé majitele domů je tudíž dobrou investicí. Pokud se rozhodnete, že si na zahradu bazén pořídíte, vyvstane problém: jaký a jak velký?
Výsledek je velmi často kompromisem mezi tím, co bychom si přáli, a reálnými finančními možnostmi.

Nadzemní bazény
Velmi populární jsou bazény určené ke stavbě na povrch. "Jsou totiž levné a jednoduchá je i jejich montáž," říká architekt Patrik Tichý, který se zabývá navrhováním domů, zahrad i bazénů. "Navíc lze bazén snadno demontovat a znovu postavit, tudíž i kdykoli přestěhovat na jiné místo," doplňuje. Nadzemní bazény mohou být buď s konstrukcí, nebo samonosné, často lidově nazývané nafukovací. Pořídit se dají už od zhruba pěti tisíc korun.

Samonosné bazény jsou nejjednodušší a také nejlevnější. K jejich sestavení navíc nepotřebujete ani žádné nářadí, spokojíte se s rovnou plochou. "Pak stačí pouze obvodový horní prstenec a bazén napustit. Stoupající voda ho postaví sama," vysvětluje Patrik Tichý. Součástí těchto bazénů bývá filtrace, sběrač nečistot a také schůdky. Větší problém nezpůsobí ani přestěhování, třeba pouze na víkend. Kdykoli je totiž možné bazén vypustit pomocí zabudovaného výpustního ventilu.

Nadzemní bazény jsou kruhové, od průměru 3,5 metru až po velké oválného tvaru, jejichž délka dosahuje 7,3 metru. K základnímu vybavení by mělo vždy patřit filtrační zařízení, schůdky a montážní návod. Jejich okolí můžeme pěkně dotvořit například osazením květinami, keříky nebo vybudováním dřevěné palisády.

Zapuštěné bazény
Rozhodnete-li se pro zapuštěný bazén, je třeba počítat s částkou nejméně kolem 100 tisíc korun, ale má-li být luxusnější, neměla by vás překvapit ani suma 250 tisíc korun.
Nabídka materiálů je poměrně široká. Můžete se rozhodnout pro monoliticky betonované s obkladem či fólií. Další možností jsou i bazény plastové. Mohou být i větších rozměrů a především nejrůznějších tvarů.

"Vhodnější je betonová konstrukce než laminátová, protože lépe rozloží tlak zeminy, což umožňuje větší hloubku," říká architekt. U betonových bazénů se stále častěji používá systém tzv. ztraceného bednění. Jak vypadá? "Do vyhloubené jámy se na dno položí ocelové sítě a sestaví se panely. Tato konstrukce se vyztuží betonem a celá se poté najednou vybetonuje.

Vana je tak z monolitního železobetonového kusu, bez jakýchkoli spojů a spár, které by mohly praskat," popisuje Tichý. "Železobetonová vana se vyloží výstelkou fólií z PVC, takzvaným linerem. Povrch je tedy zcela hladký a vodotěsný." Plastové bazény jsou vhodným řešením pro ty, kteří si chtějí konečnou podobu svého bazénu uzpůsobit vlastním požadavkům, ať už rozměrem, tvarem, hloubkou nebo volbou příslušenství.

Předností plastových bazénů je dlouhá životnost, naprostá vodotěsnost, snadná instalace, široká nabídka tvarů a to vše za příznivou cenu. "Nejčastěji bývají laminátové. Menší se vozí přímo vcelku (jednolitá skořepina) a zasadí se do předem připravené díry," vysvětluje architekt. "Větší jsou složené z dílů, což ale způsobuje jejich menší odolnost vůči tlaku zeminy. Chcete-li tedy větší bazén, doporučuji pořídit si betonový."

Biotop
Hitem je takzvaný biotop, což je kombinace bazénu a rybníka. Jde o umělý rybníček, který slouží i ke koupání. Je uměle dočišťován a jsou v něm i rostliny. "Biotop tedy na pohled vypadá přirozeně, jako jezírko, ale má v sobě zakomponované i prvky bazénu - fólie, drenáže, schodiště, můstky," říká Tichý.

"Je to to nejlepší, co na trhu je. Ale je to velmi drahé," upozorňuje. Pokud jde o rostliny, odvíjí se všechno od celkové koncepce, aby byl co nejvěrněji vytvořen vzhled přírodního jezírka. "V největší hloubce jsou lekníny, směrem ke břehu začínají spíše rostliny bahenní jako blatouchy, rákosí či doutníky," popisuje zahradnice Vlasta Rypáčková. "U břehu jsou suchomilné rostliny. Tam, kde to podmínky umožňují, může být i potůček a kaskády." Cena biotopů je velmi individuální, pohybuje se od 100 tisíc korun až k částce nezřídka přesahující 500 tisíc korun.

STAVBA ZAPUŠTĚNÉHO BAZÉNU

1.
Příprava výkopu a betonového věnce pod panely

2. Osazení panelů

3. Zabetonování vzpěr panelů, betonování dna a šikmin

4. Osazení fólie, napouštění bazénu, montáž technologií

5. Závěrečné úpravy terénu

Zdroj: Marimex
Nadzemní bazén s obvodovou izolací

Autor:


Témata: Zděné domy

Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Najdete na iDNES.cz