Celá pergola je postavena z dřeva douglasky.

Celá pergola je postavena z dřeva douglasky. | foto: David a Kateřina Hankovcovi

Zrušil záhonky. Místo nich má jezírko a venkovní kuchyni s pergolou

  • 76
Prvním příspěvkem do soutěže Relax na zahradě je příběh rodiny ze Strakonic, která si nedaleko svého bydliště pořídila zahrádku. Odmítla se ale lopotit nad záhonky, které zůstaly od bývalého majitele. "Chtěli jsme mít místo, kam je možné po práci vyrazit za odpočinkem," popisuje čtenář.

Po zakoupení zahrady v roce 2006 jsme se rozhodli přebudovat ji z pěstitelské na relaxační. Chtěli jsme mít s rodinou místo, kam je možné po práci vyrazit za odpočinkem. Následovala spousta úprav od zrušení záhonů po bývalém majiteli, který byl vášnivým zahrádkářem, po vysázení okrasných keříků a kompletní rekultivaci některých míst.

Vůbec první "stavbou" byla dětská skluzavka s domečkem, pískovištěm a houpačkami. Protože cena hotových řešení byla neúnosně vysoká, zvolil jsem, tak jako obvykle, řešení vlastní. Tedy rozkreslení, nákup materiálu a stavba svépomocí.

Kuchyně, jezírko i bazén

Pak došlo na náročnější stavbu zahradního kamenného krbu s udírnou. Udělal jsem návrh a vykopal základnu v jílovité půdě na bývalé bažině.

Následovala vlastní stavba, která s přestávkami trvala téměř dva roky. Udírna funguje na jedničku a totéž mohu prohlásit i o pečení na kameni.

Bez bazénu to nepůjde

Pak jsme se vrhli na pevný plastový bazén zapuštěný do země. Volba padla na kruhový o průměru 3,8 metru. Následovalo dojednání firmy na vykopání, zapadnutí plně naloženého nákladního auta na pozemku a další problémy. Vše se ale nakonec vyřešilo.

Při dovezení bazénu firmou a po pomoci kolegů z práce jsem již začínal věřit, že to dobře dopadne. Stálo to ale ještě spoustu času a úsilí, než jsem se dostal na obklad bazénu štípaným kamenem.

A protože jsme si chtěli prodloužit sezonu, padla volba na přihřívání bazénové vody tepelným čerpadlem vzduch - voda. Znamenalo to opět samostudium problematiky, stavbu domečku pro technologii, ale nelitujeme.

Rozhodnutí padlo na pevný plastový bazén zakopaný do země.

Při dovezení bazénu firmou a po pomoci kolegů z práce jsme uvěřili, že vše dobře dopadne.

Po dokončení všech prací dnes bazén i okolí vypadá hezky.

U krbu se nejlépe sedí pod pergolou

Pokračovali jsme pergolou u krbu, kterou jsem navrhl v počítačovém 3D programu. Začali jsme objíždět obchody pro kutily a sháněli potřebný materiál. Celá pergola je postavena z dřeva douglasky - sice dražšího, ale trvanlivého dřeva, určeného do exteriéru.

Vlastní realizace nebyla zase až tak náročná, neboť díky detailní práci jsem měl k dispozici kompletní 3D dokumentaci. Výsledek nezklamal. Vše, co bylo na papíře, fungovalo i ve skutečnosti, za což jsem byl rád, kromě toho, že nejsem zedník, nejsem totiž ani tesař nebo truhlář.

Návrh pergoly

Podlaha je ze štípaného kamene.

Po několika bouřkách jsme zjistili, že bez pevné podlahy to nepůjde. Po navezení štěrku a vybetonování následovalo obložení opět štípaným kamenem a zaspárování.

Při dokončování pergoly došlo i na střechu, kde jsem v podhledu ze spodní strany natáhl bambusovou rohož, která slouží jednak jako stínítko před sluncem, a také jako zástěna, aby nebylo zdola vidět plast střechy. Výsledek nám dobře slouží jak pro chvíle odpočinku, tak pro chvíle posezení s přáteli.

Minijezírko má molo a lavičku

Poslední stavbou je renovace minijezírka, které zůstalo po původním majiteli ve zbídačeném stavu a plné bahna.

Jako obvykle svépomocí jsme se dali do díla. Čekalo nás odbahnění, vysušení – do slov klasika to mělo daleko, ale nakonec jsme se dna dobrali. Díky novému pevnému dnu se bude bahno podstatně lépe vybírat a jezírko udržovat v kondici.

Nakonec se vrhli na minijezírko, které zůstalo po původním majiteli. Ten ho měl spíše jako rezervoár vody.

Po dokončení stavebních prací přišlo na řadu molo s lavičkou.

Po dokončení stavebních prací jsem dokončil molo s lavičkou, obsypání kačírkem a manželka zajistila květiny okolo. O tom, že se rekonstrukce povedla, svědčí nejen růst nasazených koi kaprů, ale i obliba vodní plochy vážkou.

Zahrádka nám slouží k rekreaci, a protože ji máme poblíž bydliště, není problém se na ni dostat v létě každý den. Děti (ale i my) máme bazén pro sebe a rádi si zde odpočineme od lidí a shonu. A když dojde na přátele, rádi si s nimi upečeme naloženou kýtu na grilu, který jsme vyráběli s kolegou.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve, nejpozději však do 25. května:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
  • kontaktní údaje, telefon, e-mail
  • jméno soutěžícího
  • místo – stačí uvést město
  • do předmětu zprávy napište "Relax na zahradě"

Dále je nutné vyplnit anketu se čtyřmi soutěžními otázkami - ZDE, která je zveřejněna od 1. dubna 2013 na stránkách iDNES.cz/Bydlení, správné odpovědi budou připojeny k soutěžnímu příspěvku.

Hodnotit se bude především nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky byly zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Woodplastic
Mall.cz
Softub