Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrada může kvést i na sklonku babího léta

aktualizováno 
Jsou to právě květiny a kvetoucí dřeviny, které mohou vytvořit zahradu tak malebnou, že se kolemjdoucí při pohledu na ni zasní. Jaké by to bylo mít také takovou... A proč ne?

Pro vytvoření zelených zákoutí nejrůznějších nálad nejsou potřeba žádná kouzla. Stačí využít mnohotvárnost barevných květů, ozdobné listy a sladit vzájemně jejich kombinace. Je však nutné počítat s tím, že různým rostlinám příroda určila odlišné doby kvetení.

Trvalky, které kvetou až do podzimu

Řadu květů, které v tomto období nabízejí nepřeberné množství barev a tvarů, najdeme mezi trvalkami. Potřebují k tomu ovšem dobré podmínky. "Místo, na kterém květiny zůstanou řadu let, je vhodné před jejich vysazením dobře připravit - prokypřit a pohnojit. Trvalky se vám za počáteční námahu bohatě odmění," tvrdí zahradnice Blanka Janáčková z firmy Gattaca, která se zabývá mimo jiné navrhováním a vytvářením květinových zahrad a zahrádek. "Po zasazení už trvalky nepotřebují tolik péče jako například letničky. Neustálé okopávání a pletí by jim naopak mohlo poranit kořeny, díky kterým mohou přežít i několik zim." Řada trvalek mívá dlouhé období květu. Prodloužit je můžete odstraňováním již odkvětlých květů. Rostlina se pak nevysiluje tvorbou semen a svoji energii vloží do nových květů. Největší výběr trvalek najdete v okrasných trvalkových školkách. Ceny za sazeničku se většinou pohybují kolem dvaceti korun.

Několik z mnoha druhů trvalek, které kvetou ještě touto dobou:

Rudbekie (Rudbeckia fulgida Goldsturm)

Tato celkem známá rostlina dorůstá až do výše 60 centimetrů. Od srpna do října upoutává svými žlutými okvětními plátky, které lemují černý střed. Varieta speciosa má střed hnědý a okolí oranžové. Příbuzná Rudbeckia maxima nese své celožluté květy na stonku až 1,5 metru dlouhém. Rudbeckia nitida-Herbstsonne, která má zelený střed, je vysoká dokonce dva metry. Tyto rudbekie kvetou rovněž až do podzimu. Všechny tři uvítají slunné místo, které svou žlutí ještě více prozáří. Jejich útlá lodyha může pod náporem větru a deště poléhat, je proto vhodné jí pomoci oporou. Dobře poslouží například bambusová tyčka.

Denivka (Hemerocalis citrina)

Elegantní květina, jejíž odrůdy mají květy vybarvené od citronové či zlatavé žluti přes oranžovou a růžovou až po červenou. Až do září kvetou oranžovožluté květy metr vysoké Aten, purpurové květy 80 centimetrů vysoké American Revolution, oranžové květy 90centimetrové Valiant či zlatavé květy 30 centimetrů vysoké Stella de Oro, která se jimi chlubí již od května.

Všem těmto rostlinám vyhovuje slunce či polostín, na půdu zvláštní nároky nemají. Vydrží mnoho let na jednom místě. Jejich úzké sytě zelené listy jsou rok od roku košatější a kvetení bohatší. Pokud mají dostatek vláhy, vydrží listy svěží ještě dlouho po okvětu. V blízkosti vodní hladiny jim to sluší snad nejvíce.

Plamenka (Phlox paniculata)

Tato nenáročná trvalka je květinkou našich babiček a na zahrádce nikdy nezklame. Kvete od července do září a dorůstá i přes metr do výšky. Je pěstována v řadě kultivarů. Její jemné příjemně vonící květy mohou být bílé, růžové i fialové. Tyto barvy se mohou různě kombinovat i v jednom květu.

Dosna (Canna indica)

Tuto cizokrajně působící květinu je možné zahlédnout i v zahradách Pražského hradu. Svůj vznešený květ nese na stvolu jeden a půl metru vysokém. V místech, do kterých se hodí, může působit velmi efektně. Varieta Lucifer upoutá jasně červeným květem se žlutým lemováním, Puck žlutým a Alberich lososovým. Květy vydrží až do října, jejich čas se naplní až s příchodem prvního nočního mrazu. Za okrasu, kterou rozdává, vyžaduje dosna trochu péče. Hlízy je nutné na zimu schovat do sklepa, kde jim vyhovuje teplota kolem 15 stupňů.

Šanta (Nepenta)

Tato květina je velmi vhodná na okraje trvalkových záhonů, kde drobnými květy vytváří jemnou obrubu. Druh Nepenta faassenii, vysoký 40 centimetrů, rozkvétá levandulově modrými květy od května do září. Stejně je tomu i u jeho o něco nižšího kultivaru Snowflake, který kvete modře i bíle. Další druh, 80 centimetrů vysoká Nepenta govaniana, rozkvétá žlutými kvítky od července do září. Šanta má jeden zajímavý účinek - její aroma silně přitahuje kočky. Jejich náklonnost k vonící květině jde až tak daleko, že ji často celou zalehnou. Ne nadarmo proto dostala přívlastek "kočičí".

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Omyl za 200 tisíc. Prodávající slíbil, že závady opraví, nic nedodržel

1

Milan Pospíšil si chtěl pořídit bydlení na okraji Olomouce. Vybral si sedm let starý byt, který mu prověřil inspektor...

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Najdete na iDNES.cz