Zahrada - 3

Zahrada - 3 - Stále častěji se i v českých zahradách objevují okrasná jezírka. | foto: Archiv: Vlasta Černá-Rypáčková

Zahrada má odpovídat stylu domu

  • 1
V mnohých směrech je navrhování zahrady podobné jako navrhování interiéru domu. Stejně jako můžeme při stavbě a vybavení domu požádat o pomoc bytového architekta, lze využít při navrhování zahrady zahradního architekta.

Platí zde obecné principy, které, pokud je dodržíme, nám pomohou k vytvoření překrásné zahrady, jež bude nejen oddychovým místem, ale poskytne potěšení našim smyslům po celý rok.

Rozhodnete-li se pro zahradu, je v prvé řadě důležité nejprve si načrtnout základní osnovu zahrady. Platí zde tři základní zásady: praktické využití, předpokládaná funkce zahrady a osobní požadavky majitele.

Jinými slovy: co máme, co potřebujeme a co chceme. Od toho se odvíjejí další principy, jako je zacházení s prostorem, tvarem a barvami.

Plánování zahrady
Při plánování zahrady bychom měli zohlednit otevření výhledů do okolí nebo naopak vytvoření intimních zákoutí a co nejlepší propojení obytného prostoru se zahradou.

Bereme v úvahu také polohu zahrady z hlediska světových stran, prostor pro hraní dětí a v neposlední řadě i nároky na údržbu zahrady. Rozhodující pro vhodný výběr rostlin budoucí zahrady jsou půdní a klimatické podmínky.

Místo vzdychání po rostlinách, které jste si vyhlédli, byste se měli nejprve seznámit s vhodnými rostlinami pro vaši zahradu a z těch pak vybírat. Ušetříte si tak čas, námahu a finance.

Situování výsadby stromů s ohledem na světové strany je také velmi důležité. Pokud potřebujeme zastínit nepěkný pohled na sousedy z jižní strany, neměli bychom zde sázet vysoké stromy, jinak nás jednou bude obtěžovat přílišný stín.

Taktéž na vytvoření většího soukromí u terasy stačí někdy jen zídka či trvalky dosahující výšky přibližně jednoho metru. Pokud bychom seděli u hustě osázeného záhonu dva metry vysokého, měli bychom sice soukromí, ale i pocit stísněnosti.

Pokud má rodina malé děti, měla by se plocha pro hraní nacházet nedaleko kuchyně či obývacího pokoje, aby bylo na děti při práci v domě vidět.

Je také nutné pamatovat na to, že nad hrací plochou dětí by měl být částečný stín, ať od vzrostlého stromu či pergoly. Neměly by se zde sázet jedovaté stromy (taxus) a keře s trny (pyracantha, berberis).

Údržba zahrady
Všechny zahrady vyžadují určitou péči a pozornost. Chceme-li, aby byla údržba zahrady minimální, rozhodněme se pro styl, který nevyžaduje stálé kosení, stříhání, odplevelování a uklízení.

Pokud jsme milovníky květin a máme spoustu volného času, zvolíme naopak náročnější zahradu. Odmění se nám větší pestrostí během celého roku. Může v ní být více trvalkových záhonů i listnatých opadavých stromů.

Přetváření staré zahrady
Pokud již máte vzrostlou zahradu, vytvořila si za tu dobu jistě svoji vlastní atmosféru. Mnohdy však také spoustu nevýhod. Velké stromy sice poskytují příjemný stín, ale ubírají mnoho slunce a například pod vzrostlou břízou či smrkem se nedaří téměř žádnému podrostu.

Části zahrady, které můžeme zachovat, by se měly zahrnout do plánu. Vzrostlý strom, stará zídka nebo dlažba budou dávat naší nové zahradě kouzlo časů minulých.

Zahrada by vždy měla odpovídat stylu, ve kterém je postaven dům, a respektovat alespoň v náznacích styl zahrad dané doby. Asi byste se necítili dobře na zahradě secesní vily s moderním hranatým jezírkem.

Zakládání nové zahrady
Zakládání zahrady "na zelené louce" může nahánět strach, ale je i výzvou pro uplatnění vlastní představivosti. Důležité je navrhnout zahradu ve vztahu k okolí. Především zohlednit styl domu, vzrostlé stromy v okolí a stavby v blízkosti vaší zahrady.

Moderní zahrada může být pojata v jakémkoli stylu. Důležitá je jasnost konceptu, která je vyjádřena čistými liniemi stavebních prvků a grafickými strukturami zajímavých rostlin.

Velmi důležitá je rovnováha a harmonie. Měli bychom sladit rostliny mezi sebou i s navazujícími prvky, jako jsou zídky, altány a pergoly.

Při zakládání bychom měli začít ústředními body zahrady a neopomenout nechat průhledy do zajímavých částí zahrady a jejího okolí.

Díky dobrému plánování a znalostem zákonitostí zahradních úprav se dá časem vytvořit i z úhoru krásná zahrada. Pokud rostlinám dáme svou péči a budeme trpěliví, odmění se nám.

O autorovi
Vlasta Černá-Rypáčková

* absolventka Střední zahradnické školy v Mělníce
* vedoucí květin v hotelu Diplomat
* titul Mistr Florista
* dlouholetá praxe v rodinném zahradnictví
* návrhy a realizace osázení teras
* kompletní svatební květinový servis