Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachránili trámy a nábytek, dům stojí na místech chatrče z římské doby

  1:00aktualizováno  1:00
Přestože se z původní budovy zachoval jen dobový nábytek a dřevěné stropní trámy, dům svým charakterem ladí se starou zástavbou. Z dálky dnes působí penzion jako součást Městského muzea či vikářství, s nimiž sousedí.

Jídelna s krbem a původními trámy | foto: Dana Emingerová

"Z původního plánu dům pouze zrenovovat sešlo. Ukázalo se, že stavba nemá téměř žádné základy. Vše bylo postaveno z 'bačkor' a opuky, na nichž nenapravitelně zapracoval zub času, takže se muselo přistoupit k radikálnímu řešení," vysvětluje současný majitel František Pokorný, který svůj penzion pojmenoval podle zbytků rondelu z doby kamenné, odkrytého v základech domu.

Dům byl značně zdevastovaný.

Dům byl značně zdevastovaný.

Při stavebních pracích se totiž ukázalo, že budova skutečně stojí na nejstarším místě Poděbrad. Pod nánosy hlíny byly objeveny pozůstatky středověkého i pravěkého osídlení, o kterém svědčí už i dřívější archeologické nálezy, uložené v Městském muzeu Poděbrad.

"Podle nálezů glazované keramiky a úlomků skleněných číší i podle kachle zdobené reliéfy usuzujeme, že tu kdysi žila bohatá měšťanská rodina," vysvětluje František Pokorný. "A že byli tito lidé nejen majetní, ale i vzdělaní, ukázal nález bronzových špendlíků z knižní vazby," doplňuje.

Největším překvapením pro přizvané archeology byl objev chatrče z doby římské a kruhový rondel z období kultury s takzvanou vypichovanou keramikou. František Pokorný podle rondelu nejen pojmenoval penzion, ale vyznačil také obrys prastaré památky z doby mladšího neolitu na kamenné dlažbě vstupního atria.

Původní lodžie nahradily terasy.

Původní lodžie nahradily terasy.

Vnitřní dvůr penzionu s terasou

Vnitřní dvůr penzionu s terasou

Dnes je dvoupodlažní dům se sklepením bezbariérový, je totiž vybavený výtahem. V prvním patře najdete apartmán se čtyřmi pokoji a kuchyňkou, v přízemí a ve druhém patře samostatné pokoje. Sklepení pak ukrývá zajímavě řešené wellness centrum se dvěma saunami (klasickou a infra), ale také solárium, vířivku či dřevěná káď, kde můžete okusit třeba medovo-mléčnou lázeň královny Kleopatry.

Neokázalý luxus

Z ulice působí penzion nenápadně. Ačkoliv stojí v historickém centru města, je hodně vzdálený každodennímu lázeňskému ruchu. Kromě romantického bití zvonů z blízkého kostela sem nedoléhá žádný hluk.

Dovnitř se vstupuje velkými dřevěnými vraty a průjezdem, který spojuje ulici s terasovitou zahradou, chráněnou zvenčí okolní starou zástavbou. Odpočívat lze i na zelení osazené terase na střeše vedle apartmánu, odkud je vidět až na cyklostezku podél řeky Labe.

Jídelna s původními trámy

Jídelna s původními trámy

Se stavbou si architekt opravdu vyhrál. Použil současné materiály jako cihly, tvárnice, střešní tašky, kachle a dubové dřevo, ale zakomponoval do nich i původní trámy a kameny. Vše je sladěné tak, aby na první pohled nebylo znát, že dům nebyl zrekonstruován, ale"pouze" znovu postavený.

I z prostor interiéru čiší citlivá snaha skloubit staré s novým. Na dlážděných podlahách stojí původní starožitný nábytek po dávných obyvatelích domu vedle moderních krbových kamen a lomených výklenků s figurálními plastikami poděbradského sochaře Davida Exnera. Ten dotvářel interiéry jídelny, sedmi pokojů a samostatného velkého apartmánu.

Je to nádherný pocit, když se ráno probudíte v dubové posteli vedle obrovského zrcadla s barokním rámem, v němž se odráží nejen starožitná skříň po babičce, ale i nástěnné reliéfy z výtvarníkovy sochařské dílny.

Úkryt pro dokumenty Charty 77

Dům v ulici Na dláždění č. p. 87 koupili v roce 1961 rodiče Františka Pokorného na splátky, a to za 20 tisíc korun. Když nebyly peníze, splácelo se prý i naturálně. "Někdy jsme nosili místo splátek původním majitelům husu nebo králíky," vzpomíná dnešní majitel.

Původní dvoupodlažní stavení pocházelo z 2. poloviny 19. století. Nejstarší zmínky z roku 1870 mluví o domě patřícím místnímu provazníkovi. Při rekonstrukci se však našly i Národní listy z roku 1860.

Penzion těsně před dokončením rekonstrukce

Penzion těsně před dokončením rekonstrukce

Podoba domu z poloviny minulého století, kdy byl v domě mandl.

Podoba domu z poloviny minulého století, kdy byl v domě mandl.

Ve výklenku proti krbu na odhalených zdech sousedního vikářství jsou dobře viditelné rozevláté novogotické nápisy dávných obyvatel domu a monogram A.M. z dob Rakouska-Uherska. Fotografie z muzea pak vyprávějí o prvním elektrickém mandlu, který pracoval právě zde v ulici Na dláždění č. p. 87.

Tím ale historický exkurz zajímavého domu nekončí. Pod trámem v kuchyni byly léta schované dokumenty provázející přípravu Charty 77, které si tu v 70. letech u Pokorných ukryli jejich přátelé, disidenti kolem Jaroslava Kaplana, iniciátora Charty hnutí duchovních.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Malý a tmavý domek proměnili na příjemný prostor se spoustou světla

Integrace terasových dveří vnáší do úzkého prostoru spoustu přirozeného světla...

Malý dům v Londýně představuje skvělé využití prostoru. Chytré nápady architektonického studia Blustin Design přinesly...

Vinohradský fešák pro rodinu. Z původního bytu 3+1 je bezvadné 4+kk

Vinohradský byt je velký 108 metrů čtverečních.

Vinohradský byt velký 108 metrů čtverečních nutně potřeboval kompletní rekonstrukci. Majitelé se s žádostí o...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...Najdete na iDNES.cz