Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachránili trámy a nábytek, dům stojí na místech chatrče z římské doby

  1:00aktualizováno  1:00
Přestože se z původní budovy zachoval jen dobový nábytek a dřevěné stropní trámy, dům svým charakterem ladí se starou zástavbou. Z dálky dnes působí penzion jako součást Městského muzea či vikářství, s nimiž sousedí.

Jídelna s krbem a původními trámy | foto: Dana Emingerová

"Z původního plánu dům pouze zrenovovat sešlo. Ukázalo se, že stavba nemá téměř žádné základy. Vše bylo postaveno z 'bačkor' a opuky, na nichž nenapravitelně zapracoval zub času, takže se muselo přistoupit k radikálnímu řešení," vysvětluje současný majitel František Pokorný, který svůj penzion pojmenoval podle zbytků rondelu z doby kamenné, odkrytého v základech domu.

Dům byl značně zdevastovaný.

Dům byl značně zdevastovaný.

Při stavebních pracích se totiž ukázalo, že budova skutečně stojí na nejstarším místě Poděbrad. Pod nánosy hlíny byly objeveny pozůstatky středověkého i pravěkého osídlení, o kterém svědčí už i dřívější archeologické nálezy, uložené v Městském muzeu Poděbrad.

"Podle nálezů glazované keramiky a úlomků skleněných číší i podle kachle zdobené reliéfy usuzujeme, že tu kdysi žila bohatá měšťanská rodina," vysvětluje František Pokorný. "A že byli tito lidé nejen majetní, ale i vzdělaní, ukázal nález bronzových špendlíků z knižní vazby," doplňuje.

Největším překvapením pro přizvané archeology byl objev chatrče z doby římské a kruhový rondel z období kultury s takzvanou vypichovanou keramikou. František Pokorný podle rondelu nejen pojmenoval penzion, ale vyznačil také obrys prastaré památky z doby mladšího neolitu na kamenné dlažbě vstupního atria.

Původní lodžie nahradily terasy.

Původní lodžie nahradily terasy.

Vnitřní dvůr penzionu s terasou

Vnitřní dvůr penzionu s terasou

Dnes je dvoupodlažní dům se sklepením bezbariérový, je totiž vybavený výtahem. V prvním patře najdete apartmán se čtyřmi pokoji a kuchyňkou, v přízemí a ve druhém patře samostatné pokoje. Sklepení pak ukrývá zajímavě řešené wellness centrum se dvěma saunami (klasickou a infra), ale také solárium, vířivku či dřevěná káď, kde můžete okusit třeba medovo-mléčnou lázeň královny Kleopatry.

Neokázalý luxus

Z ulice působí penzion nenápadně. Ačkoliv stojí v historickém centru města, je hodně vzdálený každodennímu lázeňskému ruchu. Kromě romantického bití zvonů z blízkého kostela sem nedoléhá žádný hluk.

Dovnitř se vstupuje velkými dřevěnými vraty a průjezdem, který spojuje ulici s terasovitou zahradou, chráněnou zvenčí okolní starou zástavbou. Odpočívat lze i na zelení osazené terase na střeše vedle apartmánu, odkud je vidět až na cyklostezku podél řeky Labe.

Jídelna s původními trámy

Jídelna s původními trámy

Se stavbou si architekt opravdu vyhrál. Použil současné materiály jako cihly, tvárnice, střešní tašky, kachle a dubové dřevo, ale zakomponoval do nich i původní trámy a kameny. Vše je sladěné tak, aby na první pohled nebylo znát, že dům nebyl zrekonstruován, ale"pouze" znovu postavený.

I z prostor interiéru čiší citlivá snaha skloubit staré s novým. Na dlážděných podlahách stojí původní starožitný nábytek po dávných obyvatelích domu vedle moderních krbových kamen a lomených výklenků s figurálními plastikami poděbradského sochaře Davida Exnera. Ten dotvářel interiéry jídelny, sedmi pokojů a samostatného velkého apartmánu.

Je to nádherný pocit, když se ráno probudíte v dubové posteli vedle obrovského zrcadla s barokním rámem, v němž se odráží nejen starožitná skříň po babičce, ale i nástěnné reliéfy z výtvarníkovy sochařské dílny.

Úkryt pro dokumenty Charty 77

Dům v ulici Na dláždění č. p. 87 koupili v roce 1961 rodiče Františka Pokorného na splátky, a to za 20 tisíc korun. Když nebyly peníze, splácelo se prý i naturálně. "Někdy jsme nosili místo splátek původním majitelům husu nebo králíky," vzpomíná dnešní majitel.

Původní dvoupodlažní stavení pocházelo z 2. poloviny 19. století. Nejstarší zmínky z roku 1870 mluví o domě patřícím místnímu provazníkovi. Při rekonstrukci se však našly i Národní listy z roku 1860.

Penzion těsně před dokončením rekonstrukce

Penzion těsně před dokončením rekonstrukce

Podoba domu z poloviny minulého století, kdy byl v domě mandl.

Podoba domu z poloviny minulého století, kdy byl v domě mandl.

Ve výklenku proti krbu na odhalených zdech sousedního vikářství jsou dobře viditelné rozevláté novogotické nápisy dávných obyvatel domu a monogram A.M. z dob Rakouska-Uherska. Fotografie z muzea pak vyprávějí o prvním elektrickém mandlu, který pracoval právě zde v ulici Na dláždění č. p. 87.

Tím ale historický exkurz zajímavého domu nekončí. Pod trámem v kuchyni byly léta schované dokumenty provázející přípravu Charty 77, které si tu v 70. letech u Pokorných ukryli jejich přátelé, disidenti kolem Jaroslava Kaplana, iniciátora Charty hnutí duchovních.

Autoři:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Manželé Machů zachránili v Kopřivnici majestátní Bönischovu vilu

Majestátní Bönischovu vilu v Kopřivnici postavil v 80. letech 19. století...

Patrová vila s podkrovím a podsklepením, která v sobě spojuje prvky secesního ornamentu a anglické venkovské...

Přišla o ruku i práci, manžel tyran zemřel. Teď si splnila sen o bydlení

V obývací části je nová prostorná knihovna dělaná na míru a světlá pohovka.

Vlaďka přišla kvůli nemoci o pravou ruku a také o práci. Manžel, který ji šikanoval a holdoval alkoholu, zemřel, tak...

Najdete na iDNES.cz