Šedá omítka si rozumí s použitým dřevem

Šedá omítka si rozumí s použitým dřevem | foto: Robert Žákovič

Začali v paneláku, prošli pronájmem a nakonec si postavili dům pro tři generace

  • 62
Rodinný dům nedaleko Prahy nezapře inspiraci prvorepublikovými funkcionalistickými stavbami. Zaujme především ty, kteří mají rádi čistý a jednoduchý architektonický styl spojený s maximální funkčností.

Na rodinném domě se čtvercovým půdorysem na první pohled upoutá kombinace použitých materiálů a barev. Omítka v barvě šedi pohledového betonu si dokonale rozumí se světlým a tmavým dřevem. Dům oživují samotné stavební prvky, například atypická kompozice oken či zábradlí balkonu vyrobené z oceli a matného skla.

Z bytu do rodinného domu

Investoři prožili několik let v panelákovém bytě, z něj se přestěhovali do pronájmu v rodinném domě. Tam si uvědomili, že tento způsob bydlení jim vyhovuje mnohem víc, proto se rozhodli, že si postaví vlastní rodinný dům.

"Vždycky se mi moc líbily například funkcionalistické vily na pražské Babě. Zároveň jsme si ale uvědomovali, že se vzhledem k poloze parcely na hranici města a přírody i kvůli charakteru okolní zástavby musíme snažit o kompromis,“ vzpomíná majitelka.

První projekt, který si manželé nechali vypracovat, nesplňoval je­jich představy. Na doporučení známých se proto obrátili na Ateliér L. Vypracování projektu se ujala architektka Jana Langerová s trojicí mladých kolegů – Danielem Piecuchem, Lukášem Vackem a Šimonem Vojtíkem.

Tvar krychle má nejmenší energetické ztráty

Tvar krychle má nejmenší energetické ztráty

Venkovní obklad tvoří Thermowood

Venkovní obklad tvoří Thermowood

Práce na projektu ale nebyla zcela hladkou záležitostí. Problém představoval samotný charakter místní zástavby postrádající hodnotu, na níž by bylo možné navázat. Práci na již rozpracovaném projektu atraktivního domu znesnadnil i požadavek investorů na redukci nákladů o celou jednu třetinu, což v případě velkoryse řešené koncepce domu nebylo snadné splnit.

"Abychom naplnili základní požadavky, museli jsme maximálně využít prostor. Jak se ale nakonec ukázalo, nebylo to věci na škodu,“ ohlíží se za všechny, kteří se na projektu podíleli, architekt Šimon Vojtík.

Z čeho a jak se stavělo

Dům a stropy jsou z keramického zdiva s kontaktním zateplením. Střešní krytinu tvoří titanzinkový plech. Do role podlahové krytiny byla obsazena průmyslová mozaika z jasanového dřeva a velkoformátová keramická dlažba. Vytápění domu zabezpečuje plynový kondenzační kotel a krbová vložka.

Posuvné dveře mohou prostor snadno zvětšit

Posuvné dveře mohou prostor snadno zvětšit

Důležitá úloha jak v interiéru, tak i exteriéru připadla dřevu. Uvnitř domu bylo použito na podlahy a dveře jasanové dřevo, okna jsou bezfalcová ze systému Thermostar, venkovní obklad tvoří Thermowood. Doplňující, ale důležitou roli hraje i matné sklo použité jako zábradlí balkonu, součást stěny, dveře mezi obývacím pokojem a halou i jako výplň prosklené části fasády.

Zajímavým způsobem probíhal výběr dodavatele MYSTAV, který dům postavil na klíč. "Dlouho jsem ve městě sledovala při práci různé firmy. Nakonec jsem oslovila tu, u které vše klapalo. Žádné prostoje, pořádek na staveništi...,“ říká majitelka.

Nešlápla vedle. To ostatně potvrdili i architekti, kteří na stavbě prováděli odborný stavební dozor. Když se něco řešilo, tak to byly technické záležitosti, v žádném případě lajdáctví či nespolehlivost, tedy neduhy, s nimiž se v dnešní době setkává řada investorů.

Dispoziční řešení

Práce na projektu nebyla snadná i proto, že dům, který zvenčí nepůsobí nikterak monstrózním dojmem, měl poskytnout příjemný a pohodlný domov hned třem generacím – rodičům, dospívajícím dětem a prarodičům.

Tento nelehký úkol se podařilo realizovat tak, že zástupci nejstarší generace mají své soukromí v přízemí, kde mají k dispozici ložnici, koupelnu s WC a předsíňku s dostatečnými úložnými prostory.

Důležitou místností je hala, plnící roli světelného středu domu. Denním světlem ji zásobuje prosklený pruh ve fasádě v šíři schodiště, vyplněný matným sklem. Denní světlo hala předává i obývacímu pokoji, a to trojdílnými skleněnými dveřmi a prosklenou stěnou, která vyhlíží stejně jako zavřené dveře, ale je pevná.

Podlaha je z jasanu

Podlaha je z jasanu

Centrální rodinný prostor opticky rozděluje krbová vložka, po jejíž levé straně se vchází do kuchyně, po pravé na terasu. V přízemí domu se dále nachází místnost s WC a úložnými prostory na úklidové prostředky, spíž, do které je přístup z kuchyně, garáž a sklad.

Patro domu plní poslání klidové zóny. Kromě vstupní haly zde má rodina k dispozici celkem čtyři ložnice a tři koupelny s WC. Počítá se s tím, že až si děti založí vlastní rodiny, po menších stavebních úpravách zde obě mohou mít k dispozici standardní bytovou jednotku.

Když vše souvisí se vším

Těsné propojení interiéru s exteriérem i za špatného počasí umožňuje chodník lemující celý dům, ale především široké molo navazující na terasu, do níž je zasazen venkovní bazén. Spokojenost investorů s projektem vedla k tomu, že si od jeho autorů nechali navrhnout i zahradu a většinu interiérového vybavení.

Dlažba je u vstupu, jinak jsou v domě dřevěné podlahy

Dlažba je u vstupu, jinak jsou v domě dřevěné podlahy

Subtilní schodiště i posuvné skleněné dveře prostor odlehčují

Subtilní schodiště i posuvné skleněné dveře prostor odlehčují

"Myslím, že bych nic neměnila. Část svého snu jsme si splnili již tím, že jsme blízko přírodě. Důležité je pro nás i to, že když jsme všichni doma, nemusíme o sobě vědět, pokud nechceme. A naopak, přejeme-li si být spolu, stačí zasednout k velkému jídelnímu stolu,“ dodává paní domu.

A co na to architekt? "Mezi námi a investory od počátku vládlo porozumění a důvěra, bez kterých nemůže vzniknout žádný dobrý dům,“ říká architekt Šimon Vojtík.

Kolegové z Ateliér L se s ním shodují: "Kvalitní architekturu nelze dělat bez pochopení kontextu a hodnot, které jsou už obsaženy v zadání - místo, dům, město... Ty je třeba využít v prospěch díla, ne se mu protivit, jak se často stává. Dobrá architektura tvoří celek bez vnitřních rozporů. Podmínkou samotného návrhu ovšem musí být funkčnost, čistota dispozic a materiálového řešení. Architekt by měl vždy dosáhnout toho, aby se veškeré výdaje staly dlouhodobě dobrou investicí. Neuznáváme prázdnou exhibici a zbytečné utrácení. Při procesu navrhování je zásadní týmová spolupráce a otevřený dialog s klientem.“

technické údaje

Projekt: Ateliér L – ing. arch. Jana Langerová, ing. arch. Daniel Piecuch, ing. arch. Lukáš Vacek, ing. arch. Šimon Vojtík

Dodavatel: MYSTAV

Užitná plocha: 287 m2

Konstrukce: zdicí systém Porotherm, kontaktní zateplení

Střecha: titanzinkový plech

Podlahy: průmyslová mozaika z jasanového dřeva, velkoformátová keramická dlažba

Způsob vytápění: kondenzační plynový kotel, krbová vložka

Více se dočtete v časopise Domov č. 6/2009.