Stará schodiště bývají nebezpečná. Chybí zábradlí nebo je nevhodné

  1:00aktualizováno  1:00
Vyhovět stavebnímu úřadu nebývá často jednoduché, některé normy působí občas až přehnaně. Majitelé starých schodišť a zábradlí však sami přiznávají, že mají obavy o bezpečí svých blízkých. I proto se někteří přihlásili do soutěže Zábradlí 100krát jinak.

Zábradlí nekopíruje nové schodiště, stáčí se kolem původní podesty. | foto: Ilona Chaloupková

Ti, kteří potřebují vědět více k normám, jež se vztahují k zábradlí, najdou informace v článku zde.

Bez zábradlí je to o strach

Žiji v rodinném domě v klidné části Pardubic, a když se před 16 lety volil typ schodiště, s ohledem na cenu zvítězil monolit. Bohužel díky úrovni realizační stavební firmy je kvalita provedení nevalná, ale hlavně klad jednotlivých stupňů je místy nelogický a rozdílný proti projektu.

Tato firma nedlouho po dokončení domu zkrachovala, ale to je jiný příběh. Na galerii bylo původně zábradlí formou cihelné zdi o tloušťce 25 cm a výšce jednoho metru.

Tip pro postižené povodněmi

Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.

Zděné zábradlí působilo velmi mohutně a navíc ubíralo cenné světlo z už tak tmavého schodiště, které osvětlují pouze dvoje ze dvou třetin prosklené dveře do ložnic a čtyři bodovky v úrovni stupňů.

I proto byla nakonec zeď asi před šesti lety odstraněna, spolu s pokládkou nového zátěžového koberce. Od té doby je galerie bez zábradlí, ale vzhledem k blízkým dveřím do koupelny otevírajícím se ven do galerie nebezpečné situace nevznikají. Navíc k plnému otevření dveří o více než 120 stupňů brání šikmina podhledu, která tím působí i jako bezpečnostní zarážka, samozřejmě neplánovaně.

Kvůli malé vnučce má rodina strach: bez zábradlí by mohlo dojít k pádu.

Kvůli malé vnučce má rodina strach: bez zábradlí by mohlo dojít k pádu.

Před šesti roky tu bylo zděné zábradlí, které stínilo schodiště.

Před šesti roky tu bylo zděné zábradlí, které stínilo schodiště.

Schodiště a horní podesta měly původně zděné zábradlí.

Schodiště a horní podesta měly původně zděné zábradlí.

O zábradlí galerie a madlu schodiště se uvažovalo již dříve, ale zůstalo u úvah a na realizaci zatím nedošlo. Nyní se tento nedodělek opět připomíná, a to kvůli návštěvám vnučky (1,5). Nahoru samozřejmě chodit nesmí, ale do budoucna je nutno tento nedostatek potřeba odstranit a nikoliv pouze provizorně řešit.

Na stránkách firmy J. A. P.  mě nejvíce zaujalo nerezové zábradlí s prutovou výplní a dřevěným madlem. Zábradlí působí vzdušně, moderně a i podle vizualizace, kterou mi udělal syn, je v tomto prostoru velmi hezké.

Vizualizace: navrhovaná podoba schodiště
Vizualizace: navrhovaná podoba schodiště

Vizualizace: navrhovaná podoba schodiště

Vzhledem k množství nabízených komponentů a jejich variabilitě se určitě není problém přizpůsobit i našemu schodišťovému prostoru. Plusem tohoto řešení je stavebnicový systém, se kterým si určitě šikovnější povahy poradí, a ušetří tím za montáž.

Zdeňka Chlubnová

Padesát let staré ohmatané zábradlí

V letošním roce jsme se, po dvou letech rekonstrukcí a realizaci nástavby nemovitosti zděděné po babičce, konečně pustili do oprav zasklené verandy. Pro nás, kteří ji vidíme s představou, co vše je nutné opravit, není až tak zvláštní. Ne tak pro návštěvy, které vždy žasnou, jak je to krásný prostor. Prostor to opravdu krásný je, má obrovský potenciál využití, tak snad se vše podaří podle představ.

Fotogalerie

Část verandy zahrnuje také schodiště do nové nástavby domu a dvoje schodiště na dvůr. Zůstalo zde staré zábradlí, které babička, malíř a natěrač v jedné osobě opatřila několika vrstvami různě barevných nátěrů, od fialové až po žlutou, za padesát let každodenního užívání také patinou a otisky generací. Původní zábradlí bylo instalováno spolu se stavbou verandy v roce 1961.

Zábradlí kolem schodiště do nové nástavby vedlo původně jen kolem krátkého dřevěného schodiště a podesty směrem k malé půdičce. Po vybourání prostoru a postavení nového schodiště již vůbec toto schodiště nekopíruje.

Dvouletý syn se sice naučil chodit kolem zdi, ale naučil se také vykukovat a naklánět se až do pasu přes spodní kovovou tyč, aby jukal na kolemjdoucí po spodním schodišti. Z hlediska bezpečnosti bychom toto zábradlí snad ani neměli veřejně prezentovat.

Celkový pohled na původní zábradlí, které v minulosti sloužilo i k sušení

Celkový pohled na původní zábradlí, které v minulosti sloužilo i k sušení prádla.

A jakou bychom měli představu o zábradlí? Jasnou. Nerezové zábradlí s příčnými pruty a nerezovým madlem. Montovaný systém zábradlí jsme už využili v horním bytě kolem podesty a schodiště. Na prezentacích firmy je postup práce opravdu dobře popsán a demonstrován na přiložených videích, a tak jsme se do montáže pustili po nakoupení komponentů sami. Instalaci jsme zvládli perfektně.

Ilona Chaloupková

Schody na bývalou půdu

Jsme ve fázi rekonstrukce staršího domu v Křižanovicích u Bučovic a zábradlí budeme určitě potřebovat, jednak na schody uvnitř domu do patra a také na terasu, kterou bychom zábradlím ohraničili. Navíc bez zábradlí by nám pracovníci stavebního úřadu dům nezkolaudovali.

Dříve byla v domě jen neobyvatelná půda určena zejména k uskladnění sena. Náš projekt však už počítal s obydleným prvním patrem. Rekonstrukci jsme s hypotečním úvěrem začali realizovat v únoru letošního roku. Bylo to trochu obtížnější, protože jsme dostali jen 80 % hodnoty domu a s těmito penězi jsme měli dům postupně zhodnocovat, aby přišlo další čerpání z banky.

Rekonstrukce domu si vyžádala pořízení schodiště do dalšího podlaží, dříve

Rekonstrukce domu si vyžádala pořízení schodiště do dalšího podlaží, dříve nevyužívané půdy.

Po zbudování základů, základových desek a vyzdění nových zdí přišlo na řadu schodiště. Bylo zhotoveno bednění a vylito betonem. Levá část schodiště odspodu je celá u zdi, pravá dolní část je volná (k umístění zábradlí s prutovou výplní) a horní část je také u zdi, horní část schodiště je mezi zdmi (zde by se umístila madla).

Přemýšleli jsme, jak schodiště řešit, soutěž je určitě zajímavou inspirací. Myslím, že by se zde hodilo nerezové zábradlí s prutovou výplní. Pokud by se nám navíc podařilo v soutěži uspět, ušetřilo by nám to další náklady a bezesporu náš dům zhodnotilo.

Jitka a Hynek Rusňákovi

Pravidla soutěže: Zábradlí 100krát jinak

Příspěvky do soutěže je nutné zaslat nejpozději do 3. července 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Musí obsahovat:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
  • kontaktní údaje, telefon, e-mail
  • jméno soutěžícího
  • místo – stačí uvést město
  • do předmětu zprávy napište "Zábradlí"
  • K fotografiím přidejte také text, který by měl obsahovat zdůvodnění, proč zábradlí potřebujete nebo chcete vyměnit, či případně zkušenosti s nevhodným typem zábradlí. Je nutné si také vybrat typ zábradlí, které si představujete, vybírat můžete na stránkách http://www.zabradli-jap.cz/.
Také do exteriéru lze použít nerezové zábradlí.

Také do exteriéru lze použít nerezové zábradlí.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 14. července 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 17. do 21. 7. 2013. Bližší informace k soutěži zde.


Autor:

Nejčtenější

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Na rekonstrukci statku se nadřela celá rodina, dnes si zde užívají

Na místě zpustlého dvora je dnes udržovaná skalka z žulových kamenů osázená...

Dvě stě let starý statek zrekonstruovala rodina v sedmdesátých letech a na chalupu jezdí už čtvrtá generace. Eva...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Další z rubriky

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Vymyslel dům, který dodnes slouží studentům jako učebnice architektury

Pohled z ulice na dům s otočnými panely

Silver Lake je rezidenční a komerční čtvrť v centrální oblasti Los Angeles. Byla vystavěna v roce 1900 kolem vodní...

Jak nachytat zloděje nejen o Vánocích. Pomohou vám chytré aplikace

Startovací sadu iSmartAlarm pořídíte za necelé tři tisíce, další senzory lze...

Vánoční svátky může snadno zkazit nečekaná návštěva. Nikoli příbuzných, ale zlodějů. Zimní období patří v počtu...

Najdete na iDNES.cz