Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stoupá počet vykradených chat a chalup. Co platí na zloděje

  1:00aktualizováno  1:00
Vztek. Koho by nepopadl, když po příjezdu na chatu nebo chalupu najde rodinnou pýchu vykradenou a často i zdevastovanou. Zloději řádí zejména ve Středočeském kraji, ale přibývá jich po celé republice. Bohužel úspěšnost dopadení je velmi malá, takže pečlivá ochrana je zcela na místě.

Policejní psovodi i hlídky na koních kontrolovali před zimou chaty v okrajových částech Zlína. | foto: Policie ČR

Objekty ve Středočeském kraji jsou v hledáčku zlodějů na prvním místě, čtvrtinu všech vykradených najdete právě zde. V uplynulém roce se zloději každý den vloupali v průměru do 163 objektů, takže na tuto oblast připadá kolem 40 vykradených chat či domů denně.

Bezpečnostní mříže představují vhodnou ochranu před zloději a svým vzhledem

Bezpečnostní mříže představují vhodnou ochranu před zloději a svým vzhledem mohou vhodně doplňovat vzhled domu.

Celkové škody na majetku v důsledku vloupání (včetně rodinných domů a bytů) představovaly loni více než 2,4 miliardy korun. A letošní rok dopadne patrně ještě hůř.

Za první pololetí letošního roku se již zloději vloupali do 2 909 chat, zatímco za celý loňský rok bylo celkem vykradeno 4 634 chat.

"Často se totiž stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po ‚zimním spánku‘ opět vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu," říká Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny. I to je jeden z důvodů, proč se pachatele nepodaří zjistit v 70 procentech případů.

Nejlepší obrana? Vedle neponechávání cenných věcí na chatách a chalupách je nutné především se postarat o kvalitní zabezpečení. Více by se měly také využívat moderní technologie a prostředky.

Fotogalerie

Zatímco zloději už velmi úspěšně využívají informací na Facebooku či Twitteru, kde lidé informují o svých plánech, ale také ukazují hrdě fotografie interiérů domů, chat i chalup, které tak fungují jako "výkladní skříň" pro zloděje, majitelé bývají o krok zpět.

Kamera vás vidí

Kamerové systémy, jež mohou nabídnout komunikaci s mobilem nebo počítačem majitele a ihned ho upozornit, patří bohužel ještě mezi málo využívaný způsob ochrany.

Přitom mohou okamžitě varovat, a to nejen před zloději, ale třeba také o stavu hladiny nedaleké řeky či o následku krupobití. "V televizi nás vyděsily zprávy o stoupání hladiny Lužnice, a protože nás už jednou řeka zaskočila, honem jsme jeli zkontrolovat situaci. Zbytečně, hladina byla u nás téměř v normálu," popisuje letošní zážitek František Fleischman, který má chalupu nedaleko Soběslavi. Zbytečně přišel o den dovolené.

Bezpečnostní kamera Jablocom EYE-02

Bezpečnostní kamera Jablocom EYE-02

"Kamerové systémy jsou navíc vybaveny i harddiskovým záznamem, takže můžete zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech. Pokud vybavíte chatu či chalupu i takzvanou plášťovou ochranou, nejenže zaregistrujete případného pachatele, ale také jej odradíte od dalšího postupu do interiéru," upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečování domů a bytů ze společnosti Next.

(Plášťová ochrana zabezpečuje "plášť" budovy - obvykle jde o kombinaci detektorů tříštění skla, magnetických kontaktů detekujících otevření otevíratelných ploch a podobně.)

Vedle moderních prostředků se vyplatí dodržovat i jednoduché rady. Například neponechávat v blízkosti chat a chalup trubky, nářadí či jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Samozřejmostí by bylo neponechávat zde žádné cennosti ani dražší nářadí, elektroniku nebo to, co lze snadno zpeněžit v zastavárnách a bazarech.

"Čas od času na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat," doporučuje Ivan Pavlíček.

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek)

Tradiční cesta

Nezvaní návštěvníci vnikají do chat či chalup (stejně jako do rodinných domů) nejčastěji dveřmi nebo oknem. Obyčejné dveře v nezpevněné zárubni lze páčením snadno a rychle otevřít. To platí i pro nedostatečně zabezpečené chaty a chalupy.

Může se hodit

Kamerové systémy nebo bezpečnostní dveře za dostupné ceny poptejte ZDARMA na AAAPOPTAVKA.CZ.

Pokud máte na chatě či chalupě staré obyčejné dveře a chcete je vylepšit například přidáním závory, oplechováním nebo dalším zámkem, jde často o kontraproduktivní řešení. Tyto částečné úpravy totiž nemají z hlediska bezpečnosti prakticky žádný smysl.

"Při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabíte jediný pevnější prvek běžných dveří. Oplechování bez tuhého rámu rovněž nedává smysl, protože je velice snadné je ohnout. Zloděj vybavený jednoduchým páčidlem najde slabé místo dveří během pár vteřin," upozorňuje Ivan Pavlíček.

Rozbité dveře u jedné z vykradených chalup.

Rozbité dveře u jedné z vykradených chalup.

Vhodné jsou naopak bezpečnostní dveře s kvalitní kovovou konstrukcí, pevné okenice, mříže a fólie, které lze použít pro všechny typy nemovitostí. "Je logické, že zloději raději volí objekty, do kterých se dá vniknout rychle a za pomoci jednoduchého nářadí," uvádí Lucie Filová ze společnosti TOKOZ. Ta vyrábí právě zámky a kování, včetně řady vyvinuté speciálně pro české podmínky.

"Například u zámků s bezpečnostní třídou 3 platí, že musí odolávat alespoň pět minut síle páčidla, kladiva nebo vrtáku. Zámky s bezpečnostní třídou 4 dokonce odolají 10 minut elektrické vrtačce, sekeře anebo kilo a čtvrt těžkému bucharu," vysvětluje Lucie Filová.

Volba certifikovaných dveří, jejichž stupeň odolnosti odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, usnadňuje případné jednání s pojišťovnou v případě vloupání.

Meziroční nárůst krádeží vloupáním do chat a chalup

Meziroční nárůst krádeží vloupáním do chat a chalup

Na podzim a v zimě bývá podle policejních statistik riziko vykradení až dvakrát vyšší než v létě. Nejde jen o ukradené věci, často se chaty a chalupy stávají obydlím pro bezdomovce nebo narkomany, jejich pobyt mnozí lidé často snášejí psychicky mnohem hůř než ztrátu věcí.

Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Další z rubriky

Dvoupodlažní montovaný dům s pergolou na střeše postavíte za 8 hodin

Montovaný dům při pohledu z ulice

Zajímavým tématem jsou montované domy hlavně pro mladé architekty, kteří se snaží prosadit. Jenže vymyslet takový...

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Najdete na iDNES.cz