Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za nové žárovky zbytečně neutrácejte. Na nákup si vezměte i tu původní

  1:00aktualizováno  1:00
Než nahradíte klasickou žárovku úspornější variantou, připravte se na malou bojovku. Nejprve se musíte rozhodnout, zda dáte přednost halogenovým žárovkám, úsporným zářivkám či moderním LED diodám.

Důležité je vybrat tvar nové žárovky podle vzhledu svítidla | foto: Profimedia.cz

Musíte také vybrat tvar nové žárovky podle vzhledu svítidla. Do lustru po babičce se úsporná zářivka s bílými trubicemi opravdu hodit nebude. Naštěstí už se dají všechny tři typy koupit v klasickém žárovkovém tvaru. A ve velkém množství dalších - například ve spirálách, koulích, svíčkách či reflektorech.

KDY SKONČÍ KTERÁ ŽÁROVKA

Září 2009
Všechny typy matných žárovek; čiré žárovky od 80 W výše, tedy hlavně oblíbené "stowattovky" Září 2010
Čiré žárovky nad 60 W, tedy hlavně ty 75 W
Září 2011
Čiré žárovky nad 40 W, tedy nejčastěji používaná žárovka "šedesátka"
Září 2012
Všechny klasické žárovky Září 2016
Čiré halogenové žárovky

Nová žárovka se ale do svítidla třeba nevejde. Může být delší a vyčnívat, nebo širší a pak ji dovnitř vůbec nedostanete.

Dejte pozor i na odlišnost tvarů. Klasické žárovky jsou široké nahoře, kdežto mnohé úsporné zářivky mají silnější část dole. Všímejte si rovněž závitů, mohou být různého typu a šířky. 

"Zkontrolujte také, jestli úsporná zářivka není poškozená nebo nemá zahnědlé plastové díly. Takovým se raději vyhněte," radí Martin Kocourek ze společnosti OSRAM, která zářivky vyrábí.

"Podívejte se i na to, zda je na krabičce energetický štítek. Kupujte pouze zářivky třídy A." Příklady energeticky nejúspornějších světelných zdrojů najdete na webu www.uspornespotrebice.cz.

Co při výběru úsporné žárovky naopak řešit nemusíte, jsou elektroinstalace, není totiž tak náročná jako ta klasická, tudíž by při výměně žádné problémy s elektrickými rozvody nastat neměly.

Vezměte si s sebou vzor

Pokud si nebudete jistí, zda se úsporná žárovka do svítidla hodí, jestli se do něj vejde a zda má správný závit, přineste do obchodu původní žárovku, která v lustru či lampě byla. Nebo si ji pořádně změřte, délku a šířku, i velikost závitu.

Výhodné je navštívit rovnou specializovanou prodejnu, budou mít větší výběr a dovedou vám lépe poradit. "Takové obchody obvykle nabízejí světelné panely, kde je celý sortiment úsporných zářivek rozsvícený a každý si může vybrat přesně to, co potřebuje," souhlasí Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky.

                      Místo "stowattovky" pětkrát méně
Jaký příkon zvolit, aby vám úsporné zářivky svítily stejně jako jejich předchůdkyně? Výrobci obvykle uvádějí na obalu, jak silnou žárovku zářivka nahrazuje. Hodnoty se mohou lišit podle výrobce. 

 Klasická žárovka  Úsporná zářivka
 25 W  cca 7-9 W
 40 W  cca 11 W
 60 W  cca 15 W
 75 W  cca 18 W
 100 W  cca 23 W
 Zdroj: SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie

Abyste měli záruku, že nevydáte peníze zbytečně, zeptejte se v prodejně, zda vám žárovku vymění, když ji přinesete zpět v původní krabičce a předložíte paragon. Většinou s tím obchodníci nemívají problém.

Na halogenku se nesahá

Mnoho lidí nekupuje žárovky po jedné, ale pořídí si hned několik do zásoby. Chtějí mít po ruce náhradní, když některá dosvítí.

ZÁVITY A PATICE: VÍTE, KAM CO NAŠROUBOVAT?

"Žárovky se rozhodně časem nezkazí. Ale nesmíte je skladovat ve vlhkém prostředí, jinak začne korodovat závit, čímž se mohou znehodnotit," vysvětluje Kocourek. Takže když je uložíte na suché místo a tak, aby se nerozbily, vydrží roky.

Halogenová žárovka se po rozsvícení může poškodit, když jste předtím sahali na sklo holou rukou a nanesli na ně nečistoty a mastnotu. Doporučuje se proto šroubovat ji v rukavicích či třeba v ubrousku. Jestliže jste na ní zanechali nějaké otisky, dají se setřít lihem.

KAM SE HODÍ JAKÉ SVĚTLO

Teplý odstín
nažloutlý či naoranžovělý, podobný klasické žárovce, působí příjemně a útulně Označení: číslo 827
(2 700 kelvinů)
Použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj

Chladnější bílý tón
je pocitově neutrální Označení: číslo 840
(4 000 kelvinů)
Použití: kuchyň, koupelna

Bílý až mírně namodralý odstín se podobá dennímu světlu
Označení: číslo 860
(6 000 kelvinů)
Použití: pracovna

"Pokud rozbijete úspornou zářivku nebo sama praskne, uvolní se z ní malé množství rtuti. Proto je třeba nejprve pořádně vyvětrat a teprve pak uklízet střepy," radí Martin Mach Ondřej z ekologického serveru Ekolist.cz.

Na úsporné zářivky a další podobná osvětlení se vztahuje dvouletá záruka, takže když vám doslouží dřív, neváhejte je reklamovat. Vyplatí se proto schovávat si účtenky.

Prodejci by zboží měli vyměnit za nové, případně vrátit peníze. Pokud reklamaci neuznají, můžete se obrátit na soudního znalce.

U obyčejné žárovky dvouletá lhůta neplatí, protože její průměrná životnost je jen jeden rok.

Do popelnice? Ne, do sběrného dvora

Prohlédnete-li si pozorně krabičku od úsporné zářivky, najdete na ní symbol přeškrtnuté popelnice. To znamená, že až dosvítí, nesmíte ji vyhodit do kontejneru na běžný odpad.

"Kvůli obsahu jedovaté rtuti se musí recyklovat ve speciálních linkách," vysvětluje Martin Mach Ondřej. Při recyklaci se využije většina materiálů, z nichž je zářivka vyrobena. Vysloužilé zářivky můžete odvézt do kteréhokoli ze sběrných dvorů.

Nebo je odevzdat v obchodě,kde se prodávají, tam na ně mohou mít i speciální nádobu. "Informace o tom, kam s použitými mi světelnými zdroji, získáte na obecním úřadě, ve většině vět nebo elektroprodejen nebo třeba na internetových stránkách www.ekolamp.cz," dodává Juraj Krivošík ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie.

HALOGENOVÉ ŽÁROVKY, KOMPAKTNÍ ÚSPORNÉ ZÁŘIVKY A LED DIODY

Halogenové žárovky

Jak fungují: na stejném principu jako klasická žárovka - světlo vzniká pomocí elektrického proudu, který rozžhaví jemný drátek - náplň v baňce je jiná, halogenová žárovka je efektivnější.

Plusy: jsou menší a o 30 % úspornější než obyčejné žárovky a mají dvakrát delší životnost. Jejich světlo je velmi jasné a působí přirozeně. Kvalita světla se nemění po celou dobu životnosti.

Minusy: při svícení vzniká mnohdy velké teplo, nehodí se tedy všude (do nábytku, pod sádrokartonové podhledy). Oproti úsporným zářivkám je životnost nižší a spotřeba proudu vyšší.

Použití: jsou vhodné ke krátkodobějšímu svícení a všude tam, kde potřebujete mít okamžitě maximální světlo. Do lampiček na čtení, do bodových světel k zrcadlům v koupelně, ale i k plošnému osvětlení stěn.

Přepočet: 100W klasické žárovce odpovídá 70W halogenová.

Cena: kolem 50 Kč.

Kompaktní úsporné zářivky

Jak fungují: v zářivce jsou páry rtuti, při průtoku proudu v nich vzniká elektrický výboj. Výsledkem je ultrafialové záření, jež je následně ve vrstvě luminoforu, nanesené na vnitřní stěnu trubice, přeměněno na světlo.

Plusy: dlouhá životnost - 6 až 15 000 hodin, tedy asi šestkrát až patnáctkrát delší než u běžné žárovky. Také lépe svítí: je asi čtyřikrát až pětkrát účinnější, a tedy uspoří až 80 % energie při stejné hladině osvětlení. Současným kvalitním zářivkám na rozdíl od dřívějších typů nevadí časté vypínání a zapínání, mají výdrž 100 až 600 tisíc zapnutí a vypnutí.

Minusy: kromě vyšší ceny (vrátí se díky úsporám energie a delší životnosti) je slabinou některých zářivek doba, než naběhnou na plný výkon - u některých starších typů až dvě minuty. Některé se také nehodí do míst s nízkými teplotami: déle nabíhají a mají nižší svítivost. "Úsporky" jsou méně šetrné vůči životnímu prostředí, obsahují jedovatou rtuť.

Použití: ideální jako hlavní zdroj světla do všech místností, kde svítíte déle než několik minut denně. Mají buď klasický závit E27 a E14, nebo nástrčné patice pro použití ve stolních svítilnách a malých stropních a nástěnných svítidlech.

Přepočet: 100W klasické žárovce odpovídá 21W až 23W kompaktní zářivka, u špičkových výrobců (např. OSRAM, Philips) to je pouze 18 W.

Cena: cca 100 až 500 korun.

LED diody

Jak fungují: takzvané LED (Light Emitting Diode - diody vytvářející světlo) jsou vlastně polovodičové destičky, které mění elektrický proud na světlo. Jsou to svítidla budoucnosti, jejich éra právě začíná.

Výhody: mají extrémně dlouhou životnost - donedávna se uvádělo 20, nyní je to až 50 000 hodin svícení, což odpovídá například 24 letům svícení šest hodin denně. LED mají malé rozměry, velmi nízkou spotřebu a jsou dostupné v různých barvách.

Nevýhody: zatím mívají slabší výkon, obvykle se nabízejí 1W až 8W LED svítidla. Použití: dosud se používaly téměř výhradně do lampiček k bodovému osvětlení nebo pro trvalé osvětlení chodeb a průchodů či cyklosvítilen. Nově se objevují na trhu i LED ve tvaru klasické žárovky.

Přepočet: dvouwattová "ledka" odpovídá 15 W žárovce, špičkové 8W typy nahradí 40W žárovku.

Cena: od 200 za bodovky až po 1 000 Kč za "imitaci žárovky"

(roš)Nejčtenější

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost však trvala krátce. Přesně do chvíle, kdy...  celý článek

Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř shodovaly. Ale než k tomu došlo, byt se na...  celý článek

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Trojdílná kožená sedačka, křesílka a konferenční stolky jsou právě těmi...
Jak zařídit levně byt po babičce: chce to vkus a odvahu kombinovat

Díky lásce k starému originálu a citu pro kombinaci s novým se Haně podařilo vybudovat si milé bydlení, jež má velmi osobitou atmosféru. Návštěva byla...  celý článek

Centrum obytného prostoru tvoří kuchyňský ostrov, jehož pracovní deska je...
Majitel bytu na Vinohradech vsadil na bílou barvu a kazetové dveře

Bydlení na Vinohradech láká v Praze spoustu zájemců. A to přesto, že bez náročné rekonstrukce se zde obejdou jen těžko. V tomto případě však majitel teprve po...  celý článek

Další z rubriky

Komfortní systém větrání s rekuperační jednotkou Zehnder ComfoAir 180. Jednotka...
Chcete vytápět hodně levně? Pravda a mýty o rekuperaci i jejích cenách

Kdo by nechtěl ušetřit při vytápění? Princip jak na to není tak složitý, ale nelze také lakovat skutečnost narůžovo. To platí i pro rekuperaci. Někdy se...  celý článek

Olejová lampa ve tvaru žárovky (12×12×18 cm) na kovovém podstavci je z...
Žárovky fungují jako kamery, reproduktory, vázy i olejové lampy. A svítí

Žárovky jsou prostě nezničitelné. Když se zdálo, že jejich éra končí a nastoupí pouze LED zdroje, vytáhly žárovky další trumf: svůj tvar. Moderní technologie...  celý článek

topení
Naučte se před zimou správně, šetrně a zdravě topit i větrat

Než letos poprvé pustíte topení naplno a otevřete si okno, vzpomeňte si, že každý stupeň Celsia navíc znamená o 6 procent větší spotřebu energie. Vyplatí se...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.