Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z pórobetonu se staví rychle, vyžaduje však pečlivost

aktualizováno 
- Po cihelných blocích jsou podle odborníků nejpoužívanějším stavebním materiálem přesné pórobetonové tvárnice. Jsou lehké, proto se s nimi dobře pracuje, jsou zdravotně nezávadné, dobře izolují proti zimě. Mají jedinou nevýhodu. Zedníci s nimi nemohou pracovat metodou „křivou zeď schovám pod omítku“.

Protože je vrstva speciální malty mezi jednotlivými tvárnicemi minimální, tedy do tří milimetrů, vyžaduje se při stavbě téměř laboratorní přesnost a pečlivost. Jednotlivé nerovnosti vzniklé ledabylou prací nelze snadno korigovat jako při běžné stavbě větším či menším zatlačením cihly do malty.
SE ZALOŽENĺM STAVBY POMŮŽE VÝROBCE
Aby se stavba podobala „stavebnici“, kdy se jednotlivé tvárnice snadno kladou a lepí na sebe jako hrad z kostek, musí se stavba pečlivě založit. To znamená, že první vrstva tvárnic musí být absolutně v rovině. Oba největší výrobci pórobetonu, Hebel i Ytong, nabízejí, že svým klientům se založením stavby pomohou. „Stačí zavolat na informační linku a požádat o pomoc. Nivelačním přístrojem vyměříme všechny důležité body po obvodě domu a usadíme do nich tvárnice tak, aby bylo možné snadno pomocí vodováhy doplnit celou řadu,“ popisuje zakládání stavby technik Vojtěch Bálek z firmy Hebel.
První řada se usazuje do lože z běžné vápenocementové malty, aby se vyrovnaly případné nerovnosti betonové základové desky, a každá tvárnice se musí zkontrolovat vodováhou. Tak vznikne dokonale rovná plocha jako předpoklad úspěšné další práce.
PŘĺČKY NA PRUŽNÝ PODKLAD
Jednou z největších chyb, kterou dělají hlavně stavebníci amatéři, je, že se příčky stavějí přímo na podlahu. „Aby se nepřenášel hluk, má se první vrstva přilepit na bitumenové pásy podobně, jako se staví příčka ze sádrokartonu na proužek filcu,“ upozorňuje Vojtěch Bálek.
Protože si čerstvá stavba z pórobetonu postupně „sedá“ stejně jako třeba dům z cihel, doporučuje se začít se stavbou příček co nejpozději, vlastně až tehdy, kdy je tento proces ukončený.
Stavaři amatéři také velmi často příčky zasekávají do nosné stěny do takzvaných kapes, podobně jako to viděli dělat u cihlových příček. Pak se ovšem stane, že vzhledem k různé hmotě pracuje nosná zeď jinak než příčka a výsledkem jsou trhliny v místě, kde se stěny stýkají.
Stejně důležité je dodržet zásadu, podle které se příčky mají začít stavět od horního podlaží, aby se vestavba stěn v přízemí dělala až tehdy, kdy se ve statickém zatížení už nebude nic měnit. V opačném případě je opět možné očekávat trhliny v místě, kde se jednotlivé plochy dotýkají.
Výrobci pórobetonu nabízejí tvárnice pro příčky už od 50 milimetrů tloušťky, praktici však doporučují stavět z tvárnic 15 centimetrů tlustými. Důvodem je hlavně lepší izolace proti hluku. Pórobeton je totiž velmi lehký materiál, proto musí být stěna masivnější, aby dobře pohlcovala hluk.
LEVNÉ NÁHRADY SE NEMUSĺ VYPLATIT
Nebyl by to správný český člověk, aby se nesnažil při stavbě ušetřit za každou cenu. „Základem je koupit ozubenou lžíci, pomocí které se nadávkuje přesné množství lepidla mezi jednotlivé tvárnice,“ říká Petr Brígl z firmy Ytong. Katalogová cena se pohybuje zhruba mezi 150 a 280 korunami podle šířky lžíce. Její pomocí lze jednoduše nanést „bochánek“ lepidla na tvárnici, hrana lžíce, zubatá jako stěrka na lepení dlaždic, pravidelně rozprostře potřebné množství lepidla. Pokud se někdo pokouší tuto lžíci nahradit klasickou zednickou lžicí, bude mít potíže s dávkováním lepidla a výrazně to zpomalí jeho práci.
Velmi často se stavební technici setkávají s náhradou původních stavebních hmot za jiné, levnější. Originální zdící malta se často nahrazuje běžným stavebním lepidlem, které je ke koupi zhruba za polovic, odborníci však před tímto postupem varují. Podle jejich názoru pak nedochází k dokonalému slepení tvárnic. „Když si představím, že náklady na materiál hrubé stavby tvořívá jen zhruba čtvrtinu celkového rozpočtu na dům, připadá mi spoření na úkor kvality vcelku nepatřičné. Někteří lidi rádi zaplatí za vířivou vanu sto tisíc, ale na lepidle, které zajistí dokonalou statiku jejich domu, jsou schopni ušetřit dva tisíce,“ horlí Vojtěch Bálek.
Podobně se šetřívá na omítkách. Každý z výrobců nabízí své autorizované materiály, v praxi se ale často používá postup, kdy se čerstvě postavená stěna začistí běžným štukem. Za půl roku či za rok se však začne struktura stěny objevovat v omítce, následují trhliny, které přesně ukazují, jak se tvárnice kladly na sebe. „Prvně by se vnitřní stěrkovou hmotou měly vyrovnat spáry mezi tvárnicemi. Teprve až tato hmota pořádně zaschne, může se stěna vystěrkovat v celé ploše. Jenom tak se dosáhne toho, že je vrstva stěrky stejnoměrná po celé ploše stěny a nedojde
k praskání v místech styku tvárnic,“ radí Petr Brídl 

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Překvapení pro přítelkyni. Niky je z pokoje za 200 tisíc nadšená

Niky je z nově zařízeného pokoje nadšená. Jakuba vyšla proměna na necelých 200...

Jakub bydlí v Praze na nábřeží. Své přítelkyni a herečce Niky uvolnil v bytě pokoj se secesními kachlovými kamny a...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Usedlost v Krkonoších postavili za tři dny. Už sedm let dobře slouží

Plechová falcovaná krytina tmavě šedé barvy a lomenice, tedy dřevem obložený...

Útulná usedlost v Krkonoších na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...

Splněný sen. Bydlet můžete na vlastním zámku i v podhradí pod věží

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl v 16. století...

V České republice jsou na prodej zámky vhodné ke kompletní rekonstrukci, případně i již částečně opravené. Milovníci...Najdete na iDNES.cz